آشنایی با برندسازی کسب و کار و اهداف آن

آشنایی با برندسازی کسب و کار و اهداف آن

در جامعه فعلی بیشتر از کسب و کار، برندسازی کسب و کار اهمیت دارد چرا که پیشرفت و تحول زندگی انسان، بر روی روش های برندسازی کسب و کار تاثیر می گذارد با این وجود مدیران کسب و کار باید همواره در خصوص برندسازی کسب و کار اطلاعات و آگاهی بالایی داشته باشند و از تمامی تکنیک های موجود جهت رقابت در این عرصه استفاده کنند. در برندسازی افراد می توانند از بستر های فیزیکی، اینترنت و شبکه های مجازی جهت تبلیغات و افزایش آگاهی و شناخت افراد در خصوص برند و شرکت خود استفاده کنند تا در میان هزاران برند، برند خود را برتر و شناخته تر نمایند.

برندسازی کسب و کار چیست؟

امروزه اغلب افراد کسب و کار را برای جامعه بسیار حیاتی می دانند ولیکن پس از برگزاری کسب و کار جهت موفقیت و پیشرفت و شناخت آن توسط عموم افراد باید کسب خود را به معرفی نمایید تا در نظر عموم افراد شناخته شود در حقیقت برندسازی نوعی هویت در کسب و کار کوچک و بزرگ تلقی می شود. با پیشرفت جامعه برندسازی نیز به هسته اصلی و اولیه در کسب و کار ها تبدیل شد به گونه ای که دیگر وظیفه معرفی کسب و کار را برعهده ندارد بلکه ارزش و اهمیت کسب و کار در بازار را بیان می کند.

چرا باید در کسب و کار خود برندسازی کنیم؟

اغلب افراد می پندارند با برگزاری کسب و کار دیگر فعالیت و تلاش هایشان پایان می یابد در حالی که پس از آن برای افزایش فروش و سود آوری باید تلاش کنند یکی از روش های موثر در موفقیت کسب و کار برندسازی کسب و کار می باشد. در واقع برندسازی کسب و کار سبب می شود تا شرکت و یا کسب و کار در شرایط بحرانی آسیب نبیند و علاوه بر آن طی سالیان همواره به عنوان برترین کسب و کار در رتبه بالایی قرار گیرد. امروزه برندسازی یکی از ارکان کسب و کار به شمار می آید و افراد با برندسازی دارای دو هدف هستند.

1- موفقیت و کسب رتبه ی بالا در میان تمام کسب و کار های موجود در بازار از اهداف اولیه برندسازی کسب و کار می باشد.

2- ارزش کیفیتی و کمی محصول و کسب و کار ار ارتقاء می بخشد.

3 سوال حائز اهمیت در برندسازی کسب و کار

برندسازی در هر نوع کسب و کار دارای طیف بسیار گسترده ای می باشد در حقیقت این مسئله تنها قبل از خرید محصول حائز اهمیت نمی باشد و تولید کننده یا برگزار کننده کسب و کار باید بتواند در مدت زمان طولانی از برند خود دفاع و برند در رتبه بالایی قرار گیرد چرا که یک برند تنها در صورت وجود وفاداری عموم افراد، در بازار ماندگار می ماند در غیر اینصورت یک برند معروف به راحتی منسوخ می شود. بدین خاطر افراد با پاسخ به 3 سوال زیر می توانند برند خود را در بازار و در بین عموم افراد جامعه ماندگار نمایند.

 1. آیا محصول تولید شده براساس نیاز افراد عمل می کند؟
 2. آیا محصول از کیفیت مطلوبی برخوردار می باشد؟
 3. تجربه مشتریان از کالا مثبت یا منفی است؟

اگر پاسخ تولید کننده پس از بررسی های دقیق در جامعه مثبت باشد برند مورد نظر توانسته وفاداری افراد را کسب کند در غیر اینصورت در صورت عدم اقدام جدی از سوی تولید کننده و افراد برگزار کننده کسب و کار برند به صورت کلی نابود می شود.

دلیل اهمیت برندسازی در کسب و کار

زمانی که مسئولین سازمان و یا برگزار کنندگان کسب و کار از درآمد و سود آوری کسب و کار خود رضایت نداشته باشند به دنبال روش های موثر برای افزایش فروش و سودآوری هستند و با کلمه برندسازی مواجه می شوند و با بررسی شرکت های موفق در می یابند که مسلما برندسازی می تواند حامی کسب و کار در شرایط اضطراری شود. در زیر به برخی از دلایل اهمیت برند سازی می پردازیم.

 • – تاثیر برندسازی در انتخاب افراد
 • – سبب افزایش سود از بازار
 • – عامل نجات دهنده کسب و کار از بحران ها
 • – سدی در برابر رقبای جدید
 • – افزایش توزیع کننده
 • – کاهش نرخ بیکاری
 • – جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی
 • – افزایش تعاملات افراد
 • – ایجاد تصویری تثبیت شده از کسب و کار و محصول
 • – سبب افزایش ارزش برند در مقابل دیگر برند ها

موارد نام برده برای افراد، در خصوص فرایند برند سازی کسب و کار بسیار حائز اهمیت می باشد و همواره قبل از برندسازی توسط مدیران بررسی می شود.

نکات مهم در برندسازی کسب و کار

برای انجام فرایند برندسازی در کسب و کار باید یک سری نکات را همواره رعایت نمایید این نکات عبارتند از:

 • – ابتدا برند خود را به صورت کاملا شفاف معرفی نمایید.
 • – برند را ابتدا باید به صورت یک شخص واحد در نظر بگیرید.
 • – در مراحل برندسازی باید نحوه اداره کسب و کار خود را در نظر داشته باشید.
 • – با مشتریان در تمام نقاط کشور ارتباط موثر و بلند مدت داشته باشید.
 • – از تکرار پیام های یکسان و تکراری پرهیز نمایید.
 • – طی فرایند برند سازی کسب و کار از رقبا و برند های دیگر تقلب ننماید.
 • – از روش های تبلیغاتی گوناگون اقدام به معرفی برند خود کنید.
 • – تحت هیچ عاملی اعتبار برند خود را کاهش ندهید.

با توجه به نکات کلیدی می توانید در مدت زمان اندک و طی مراحل قانونی اقدام به برندسازی کسب و کار کنند.

آیا بین ثبت برند کسب و کار و مشتری مداری رابطه ای وجود دارد؟

در جامعه کنونی دیگر افراد مانند گذشته بی اطلاع از روش های کسب و کار و بازار یابی نمی باشند بلکه خود اقدام به بررسی انواع برند ها می کنند و به سمت برند های مشهور که دارای رتبه بالایی هستند سوق داده می شوند. بدین خاطر نوع ارتباط با مشتریان در ثبت برند نیز اهمیت دارد و این نکته را مدیران کسب و کار بسیار مد نظر قرار می گیرد.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟

تاثیر برندسازی در بازاریابی

محصولات همواره در چرخه رقابت عمر محدودی دارند و مدیران همواره به دنبال روشی ایمن جهت افزایش عمر محصولات در چرخه کسب و کار هستند بدین خاطر اغلب از برندسازی کسب و کار برای افزایش فروش و ماندگاری در ذهن مردم استفاده می کنند. با برندسازی کسب و کار به صورت اصولی، بازاریابی آسان و بسیار موثر می شود. پس از برندسازی کسب و کار باید نوع بازاریابی و تبلیغات خود را از روش های سنتی به روش های مدرن ارتقاء دهید چرا که امروزه تنها تبلیغات از طریق بیلبورد، رادیو و تلویزیون موثر نخواهد بود و اینترنت بهترین بستر برای تبلیغات و بازاریابی محصولات و کسب و کار می باشد.

البته در بازاریابی نباید به یک روش اطمینان کنید بلکه همواره از روش های سنتی و مدرن در بستر های گوناگون اقدام به تبلیغ و بازاریابی کسب و کار نمایید تا بتوانید تمام قشر جامعه در سنین مختلف را پوشش دهید.

عوامل موثر در اعتبار برند

دو مولفه همواره در اعتبار و ارزش برندها تاثیر گذار می باشد بدین خاطر مسئولین و برگزار کنندگان همواره در طی کسب و کار خود به این دو فاکتور بسیار اهمیت می دهند.

– قابلیت اعتماد و تخصص

قابلیت اعتماد گزینه ای می باشد که سبب تمایل افراد و شرکت ها برای اجرایی شدن پیمان هایشان می شود. از طرفی تخصص سبب می شود تا شرکت ها با استفاده از آن به پیمان هایشان عمل نمایند.

– نام تجاری برند

نام برند خود بسیار در موفقیت کسب و کار تاثیر مثبت میگذارد در حقیقت نام برند با کیفیت ارائه شده توسط محصولات رابطه مستقیم دارد و سبب ماندگاری آن بر ذهن افراد می شود.

فواید برندسازی کسب و کار چیست؟

برندسازی کسب و کار دارای فواید بسیاری چون موارد زیر دارد.

– سبب به رسمیت رسیدن کسب و کار می شود.

– شرکت ها می توانند جهت اخذ وام های متنوع از ارگان های مختلف اقدام کنند.

– باعث افزایش دارایی سرمایه گذاران می شود.

آیا هر فردی می تواند اقدام به برندسازی کسب و کار نماید؟

خیر افراد جهت ثبت برند باید دارای شرایط تعیین شده باشند افرادی که دارای کارت بازرگانی شخصی هستند قادر به ثبت 3 برند تجاری و افراد با کارت بازرگانی حقوقی قادر به ثبت 10 برند تجاری هستند. علاوه بر آن طبق قانون اداره مالکیت صنعتی ثبت برند فاقد هرگونه مالیات می باشد و افراد جهت ثبت برند خود نیازی به پرداخت هیچ گونه مالیات نخواهند داشت.

فواید برندسازی کسب و کار پوشاک

امروزه تولیدی پوشاک نیز اقدام به ثبت کارگاه تولیدی خود می کنند در واقع این خود نوعی برندسازی کسب و کار به شمار می آید که مزایای فراوانی دارد که در زیر به آنها اشاره می شود.

 • – با ثبت برند لباس هرگونه فعالیت های سوء استفاده افراد سودجو کاهش می یابد.
 • – با ثبت برند ارزش شرکت تولیدی چند برابر می شود.
 • – با ثبت برند و دریافت نماد تخصصی می توان محصولات خود را در دیگر کشور ها به فروش برسانید.

– وجود برند در شرکت و تولیدی ها مانع سرقت ایده و طرح ها می شود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند لباس

ثبت برند در هر کسب و کار و حرفه ای ملزم ارائه مدارکی می باشد تا فرایند ثبت برند صورت گیرد مدارک مورد نیاز به شرح زیر می باشد.

 • – ارائه دو اظهارنامه علامت دار
 • – تمامی مدارک هویتی
 • – ارائه مدارک نماینده قانونی کسب و کار
 • – ارائه علامت تجاری به صورت گرافیکی
 • – رسید از تمامی پرداخت های قانونی
 • – استفاده از حق تقدم در صورت نیاز و دارا بودن شرایط

تمامی مدارک نام برده باید به صورت صحیح و در زمان معین به مجریان مربوطه ارائه شود تا مراحل ثبت برند آغاز شود.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چگونه برند لباس ثبت کنیم؟

آیا سئو سبب برندسازی کسب و کار می شود؟

کمتر کسی به اهمیت سئو در برندسازی اینترنتی اهمیت می دهد در حالی که بستر اینترنت خود بسیار عامل محبوبیت محصولات و کسب و کار در بین افراد می باشد. افراد با استفاده از تکنیک های سئو می توانند کسب و کار و تبلیغات محصولات خود را در صدر نتایج گوگل قرار دهند و بدین ترتیب برند آنها از سوی افراد دیده و شناخته می شود که این مسئله در موفقیت کسب و کار بسیار تاثیر گذار می باشد.

در واقع بسیاری از کسب و کار ها برای تبلیغات اقدام به طراحی سایت در خصوص فعالیت خود می کنند که طراحان با استفاده از تصاویر، کلمات کلیدی، متن و بسیاری از تکنیک های طراحی سایت اقدام به قرارگیری سایت در صدر نتایج گوگل می کنند که این مسئله نوعی برندسازی کسب و کار در اینترنت محسوب می شود.

از سوی اینترنت چه عواملی بر برندسازی در کسب و کار تاثیر می گذارد

در بستر اینترنت افراد می توانند یک برند و کسب و کار را با استفاده مناسب و اصولی تکنیک هایی چون: سئو، دامنه سایت، سایت، هاست، قالب سایت، وردپرس و قالب های آماده چون جوملا به سکوی های موفقیت و محبوبیت برساند.

در حقیقت امروزه با توجه به تغییر و تحول در جامعه نوع کسب و کار و موفقیت در آن نیز متحول شده است و دیگر نمی توان مانند روش های سنتی سبب شاخص و تمایز کسب و کار و برندی شد. البته برخی کسب و کار ها از روش های غیر قانونی و غیر استاندارد را برای محبوبیت کسب و کار و برند خود استفاده می کنند که در صورت آگاهی مجریان ثبت برند چنین کسب و کار ها دچار مشکلات فراوانی و بعضا حذف و سلب برند می شوند.

پس از راه اندازی کسب و کار مدیران اقدام به برندسازی کسب و کار می کنند ولیکن باید همواره دقت نمایند که توسط شرکت و سایت های معتبر مانند آروین این عمل را انجام دهند تا در آینده با مشکل اعتبار کسب و کار مواجه نشوند. چرا که در صورت معتبر نبودن شرکت، کسب و کار در آینده با مشکلات بسیاری مواجه می شود و امکان افت برند و کاهش تقاضا بسیار زیاد می باشد.

نویسنده : توحید عزیززاده

واحد انفورماتیک موسسه آروین ثبت

آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟
آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران

14 آگوست 2019

مشاهده کامل
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز

11 آگوست 2019

مشاهده کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین تخفیفات و جشنواره های آروین ثبت ثبت نام نمایید.

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

ارتباط با واتس آپ درخواست مشاوره رایگان