آشنایی با اظهارنامه و نمونه ثبت طرح صنعتی

آشنایی با اظهارنامه و نمونه ثبت طرح صنعتی

قبل از تولید و ساخت هر محصولی، تهیه یک طرح صنعتی از آن اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که با تهیه یک پیش نمایش 2 بعدی و یا 3 بعدی از محصول می توان بررسی کرد که محصولی که قرار است تولید شود تا چه اندازه می تواند مشتری جلب کند و سعی می شود تا بعد از بررسی های لازم محصول مورد نظر به گونه ای طراحی شود که بیشترین هماهنگی را با سلیقه مشتریان داشته باشد و بعد از تولید با فروش بیشتری روبرو شود.

به همین جهت به دلیل اهمیتی که این موضوع از لحاظ تجاری و اقتصادی دارد، در این مقاله به تفصیل درباره جزییات طرح های صنعتی، اهمیت طرح صنعتی برای سوددهی بیشتر شرکت ها و سازمان ها، دلایل حمایت از آن و همچنین مراحل و ضوابط مربوط برای به ثبت رساندن طرح های صنعتی پرداخته ایم و در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم تا اگر تصمیم دارید طرح خود را به ثبت برسانید با مطالعه این مقاله تمام ابهامات و سوالاتتان در این باره برطرف شود و با خیال راحت فرآیند لازم را آغاز نمایید.

منظور از طرح صنعتی چیست؟

در فرآیند ساخت و تولید هر محصولی در ابتدا یک طرح 2 بعدی و یا 3 بعدی از ظاهر آن محصول ساخته می شود تا میزان علاقه مندی خریداران به آن محصول تعیین شود و بعد از تایید نهایی آن محصول با همان طرح تولید شود و یا اینکه در ابتدا اصلاحات لازم بر روی آن انجام گردد و بعد از آن  وارد فرآیند تولید شود. به این طرح اولیه از محصول که با استفاده از رنگ ها، خطوط و اشکال هندسی به وجود می آید، طرح صنعتی گفته می شود.

طرح های صنعتی اهمیت زیادی در جذب مشتریان دارد و به همین دلیل اکثر تولید کنندگان به طرح صنعتی محصولات خود اهمیت بسیار زیادی می دهند تا با تولید محصولات با ظاهری زیبا و همچنین بسته بندی های جذاب تر، مشتریان بیشتری را به سمت محصولات خود جذب نمایند.

طرح صنعتی چه اهمیتی دارد؟

هیچ کس به محصولاتی که ظاهری زشت و بدنما دارند، جذب نمی شود و انسان ها به دلیل خصوصیت ذاتی که دارند، به سمت لوازمی جذب می شوند که از زیبایی بیشتری برخوردار باشد. در بسیاری از مواقع پیش آمده است، برخی از تولید کنندگان محصولات بسیار باکیفیت و مرغوبی را تولید کرده اند ولی به دلیل زیبا نبودن ظاهر و همچنین بسته بندی ناپسند آن محصول، با شکست مواجه شده اند و نتوانسته اند از فروش بالایی برخوردار باشند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: آموزش ویدیویی و گام به گام مراحل ثبت برند + هزینه

اما در عوض بارها مشاهده شده است که رقبای همین شرکت ها، حتی با تولید محصولات بی کیفیت، توانسته اند مشتریان زیادی را جذب نمایند و دلیل آن هم اهمیت دادن به زیبایی ظاهری آن محصول بوده است. به همین دلیل به خوبی می توانید درک کنید که طرح های صنعتی تا چه اندازه در جذب مشتریان بیشتر اهمیت دارند.

چه دلیلی برای حمایت از طرح صنعتی وجود دارد؟

یک طرح صنعتی در واقع نشان دهنده ارزش و جایگاه آن محصول در بین سایر محصولات مشابه می باشد و خوب یا بد بودن آن نقش بسیار تعیین کننده ای در جذب و همچنین دفع مشتریان دارد.

از آنجایی که هدف از تولید هر محصول، فروش بیشتر آن می باشد به همین دلیل حمایت از طرح های صنعتی باید به مهمترین قسمت هر کسب و کاری تبدیل شود و همه طراحان و همچنین تولید کنندگان تمرکز ویژه ای بر آن داشته باشند تا با ارائه یک طرح صنعتی خوب و مشتری پسند بتوانند بعد از تولید محصول خود مشتریان زیادی را جذب نمایند.

علاوه بر این حمایت از طرح صنعتی باعث می شود که مالک و طراح آن طرح، از این حق برخوردار شود که از نسخه برداری های غیر مجاز و کپی طرح خود جلوگیری نماید. این موضوع برای صاحبان کسب و کار ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد چرا که عدم حمایت از طرح صنعتی باعث می شود تا نسخه های کپی شده از آن به وجود آید و رقبای زیادی بر سر راه تولید کننده اصلی به وجود آید که این عامل از لحاظ اقتصادی به وجود آمدن خسارات زیادی می شود.

این در حالی است که با حمایت از طرح های صنعتی، دیگر رقبای آن محصول افزایش پیدا نمی کند و طراح اصلی آن می تواند یکه تازی نماید و همه مشتریان را به سوی خود جذب نماید.

چه دلیلی برای ثبت طرح صنعتی وجود دارد؟

بعد از ایجاد یک طرح صنعتی، ثبت آن اهمیت بیشتری دارد. چرا که در صورت عدم ثبت به موقع طراحی صنعتی، رقبای زیادی وجود دارند تا زودتر، طرح صنعتی را به نام خود ثبت نمایند و از تمامی امتیازات آن برخوردار شوند. علاوه بر این از آنجایی که رقبا هیچ هزینه اولیه ای را صرف نکرده اند خیلی راحت می توانند آن طرح را با قیمت بسیار پایین تری به دیگران واگذار نمایند و با این کار کسب سود نمایند. به همین دلیل توصیه می شود که خیلی زود طرح های صنعتی خود را ثبت نمایید تا گرفتار این رقبای سودجو و فرصت طلب نشوید و هزینه سرمایه گذاری و همچنین وقت خود را هدر ندهید.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چطور شرکت ثبت کنیم؟

چه محصولاتی مشمول حمایت طرح صنعتی می شوند؟

نمی توان به طور جزئی بیان کرد که دقیقاً چه محصولاتی می توانند مشمول حمایت طرح های صنعتی شوند. چرا که این محصولات طیف گسترده ای را در بر می گیرند. به طور مثال تمامی لوازم و محصولات خانگی، بسته بندی محصولاتی مانند محصولات آرایشی و بهداشتی، لوازم برقی  الکترونیکی و… می توانند از حمایت طرح های صنعتی برخوردار باشند.

شرایط و ضوابط لازم برای حمایت از طرح صنعتی چه مواردی هستند؟

این طور نیست که شما خیلی راحت و با ارائه هر طرحی بتوانید آن را به ثبت برسانید، بلکه برای اینکار شرایط و ضوابطی وجود دارد که در ادامه به معرفی آنها پرداخته ایم.

در کشور ایران اولین شرط برای ثبت یک طرح صنعتی این است که آن طرح کاملاً جدید و اصیل باشد، یعنی قبل از آن هیچ طرحی شبیه به آن در هیچ کجای دنیا به ثبت نرسیده باشد. علاوه بر این اگر افرادی که در صنعت مرتبط با آن طرح فعالیت می کنند، درباره طرح پیشنهاد شناخت و اطلاعاتی از قبل داشته باشند، دیگر آن طرح صلاحیت به ثبت رساندن را نخواهد داشت.

یکی دیگر از نکات مهمی که در ثبت طرح های صنعتی به آن توجه ویژه ای می شود، تناسب طرح صنعتی با فرهنگ و موازین شرعی جامعه می باشد. به طوریکه کوچکترین مغایرت مانع از ثبت آن طرح می شود.

به همین دلیل قبل از اینکه بخواهید طرح خود را در هر کجای دنیا به ثبت برسانید، باید درباره قوانین و شرایطی که آن کشور برای ثبت طرح های صنعتی وضع کرده است، اطلاعات کاملی به دست آورید و تمام سعی خود را بکنید که طرح مذکور بیشترین هماهنگی را با قوانین داشته باشد تا از ثبت طرح شما جلوگیری نشود.

طرح های صنعتی ثبت شده تا چه مدت زمانی حمایت می شوند؟

حمایت از طرح های صنعتی دائمی نیست و بعد از مدتی از بین می رود که این مدت زمان در تمام کشور ها ثابت نبوده و با یکدیگر تفاوت دارند. به طور مثال در ایران مدت زمان حمایت از طرح صنعتی 5 سال می باشد که زمان آن از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت طرح های صنعتی محاسبه می گردد.

البته بعد از گذشت 5 سال اولیه این امکان وجود دارد که بتوان آن را مجدداً تمدید نمود که تمدید آن به این صورت می باشد که بعد از پرداخت هزینه های مربوطه می توان آن را برای 2 دوره ی دیگر، یعنی 2 دوره  پنج ساله تمدید نمود که این 2 دوره حتماً باید به صورت متوالی باشد. بنابراین در ایران حداقل زمان ممکن برای حمایت از طرح های صنعتی 5 سال و حداکثر زمان ممکن پانزده سال متوالی می باشد.

برای ثبت طرح های صنعتی چه مدارکی مورد نیاز می باشد؟

برای ثبت هر طرح صنعتی داشتن یک سری مدارک الزامی می باشد که در ادامه به معرفی آنها پرداخته ایم:

اشخاص حقیقی شرکت باید تصویر شناسنامه و کارت ملی خود را به همراه تصویری از آگهی تاسیس و همچنین آخرین تغییرات صورت گرفته در شرکت تهیه نمایند. علاوه بر این کارت ملی و همچنین شناسنامه افرادی که دارای حق امضا می باشند، الزامی بوده و لازم است که تصاویر کارت ملی و شناسنامه این افراد در کنار یکدیگر و در یک صفحه درج شده باشد و به صورت یک فایل که از وضوح بالایی برخوردار است، بارگذاری گردد.

اگر نماینده قانونی برای ثبت طرح صنعتی اقدام نماید باید وکالت نامه رسمی داشته باشد، چرا که بدون داشتن وکالت نامه نمی تواند اقدامی انجام دهد.

یکی دیگر از مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح های صنعتی، تصویر کالای مورد نیاز می باشد که این تصویر باید با توجه به شیوه نامه ای که چگونگی توصیف و همچنین ارائه تصویر کالا را توضیح می دهد، تهیه شود.

افرادی که برای ثبت طرح های صنعتی خود درخواست می دهند باید علاوه بر مدارک گفته شده، اصل گواهینامه مربوط به ثبت علامت تجاری را نیز به همراه سایر مدارک بارگذاری نمایند.

ثبت طرح های صنعتی به چه صورتی انجام می شوند؟

اگر طرحی صنعتی دارید و قصد دارید که آن را به ثبت برسانید، در گام اول باید به سایت مربوطه مراجعه کرده و اقدام به پر نمودن اظهارنامه نمایید. بعد از اینکه اظهار نامه را پر کردید، حتماً اداره مالکیت صنعتی مربوط به اطلاعات وارد شده و همچنین ضمائم درج شده را نیز به طور کامل مطالعه و بررسی نمایید.

در صورت کامل بودن اظهارنامه، اداره مالکیت صنعتی اطلاعات درج شده در اظهارنامه را با قوانین مربوطه مطابقت می دهد و برای جلوگیری از به ثبت رسیدن طرح های صنعتی تکراری اقدام به جست و جو می نماید و در صورت نبودن هیچ گونه طرح تکراری، اداره مالکیت صنعتی ابلاغیه مربوط به پذیرفته شدن طرح صنعتی شما را صادر می کند. بعد از صدور ابلاغیه پذیرش، شما باید هزینه های لازم را پرداخت نمایید تا بعد از چاپ در روزنامه، طرح مذکور به نام شما به ثبت برسد.

اظهارنامه ثبت طرح صنعتی چیست؟

همانطور که گفته شد، یکی از مراحل ثبت طرح های صنعتی، تهیه اظهارنامه می باشد. حال ممکن است برایتان این سوال پیش آمده باشد که منظور از اظهارنامه ثبت طرح صنعتی چیست؟

این اظهارنامه در برگیرنده تصویر، نقشه و تمامی اطلاعات گرافیکی مربوط به کالای مورد نظر می باشد و همچنین تمام فرآورده هایی که طرح مذکور برای آن مورد استفاده قرار می گیرد نیز بیان می شود.

اگر فردی طرح خود را به صورت 3 بعدی ارائه داده باشد، اداره مالکیت صنعتی می تواند یک نمونه واقعی و یا یک ماکت از محصول را درخواست دهد، که در چنین مواقعی متقاضی باید آن را به همراه اظهارنامه آپلود نماید.

یکی از نکات مهم در زمینه اظهارنامه این است که اگر فردی به غیر از طراح، اقدام به ثبت طرح مورد نظر نماید، باید مدارکی ارائه دهد تا اداره مالکیت صنعتی مطمئن شود که فرد مورد نظر حق انجام ثبت طرح را دارد.

برای ثبت طرح های صنعتی چه قدر زمان نیاز است؟

اگر بخواهید طرحی را به ثبت برسانید باید بگوییم که حداقل باید 1 ماه زمان صرف نمایید تا طرح مربوطه به نام خودتان به ثبت برسد و برای این کار باید به طور مداوم برای پیگیری کردن کار ها وقت بگذارید.

اما از آنجایی که اکثر افرادی که اقدام به ثبت طرح های صنعتی می کنند، جزو افراد پر مشغله به شمار می روند (مدیران، کارکنان شرکت ها و…) بنابراین نمی توانند به طور مداوم پیگیر کار ها شوند به همین جهت امروزه شرکت هایی به وجود آمده است که با برخورداری از متخصصان و کارشناسان در این زمینه آماده خدمت رسانی می باشند و خیال شما را از به اتمام رساندن کارها برای ثبت طرح مورد نظرتان راحت خواهد کرد.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: تفاوت های شرکت های دانش بنیان با شرکت های عادی

به همین دلیل توصیه می کنیم که اگر شما هم زمان و وقت کافی برای این کار را ندارید و حتماً می خواهید طرح خود را به ثبت برسانید، به یکی از این شرکت ها مراجعه کرده و از تجربه های آنها استفاده نمایید.

چه طبقه بندی هایی برای طرح های صنعتی وجود دارد؟

از آنجایی که طرح های گوناگونی به جهت ثبت شدن به اداره مالکیت صنعتی هر کشوری ارسال می گردد، به همین جهت برای تشخیص و بررسی های دقیق تر طرح های صنعتی، طبقه بندی هایی برای طرح ها در نظر گرفته شده است که هر متقاضی در زمان درخواست باید نوع طبقه بندی طرح خود را تعیین نماید.

به عنوان مثال اداره مالکیت صنعتی ایران، این طبقه بندی ها را به گونه ای انجام داده است که اولین طبقه مربوط به مواد غذایی، دومین طبقه مربوط به پوشاک و همینطور تا طبقه آخر اقلام گوناگونی گنجانده شده است.

شما عزیزان می توانید در این زمینه با مشاورین سایت آروین ثبت در ارتباط باشید مجموعه ما خدماتی همچون ثبت طرح صنعتی و ثبت برند را به شما عزیزان ارائه می دهد .

نویسنده : توحید عزیززاده

واحد انفورماتیک موسسه آروین ثبت

آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟
آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

۲۴ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل
مزایای ثبت طرح صنعتی و نحوه فروش آن
مزایای ثبت طرح صنعتی و نحوه فروش آن

۲۴ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران

۲۴ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران

۲۳ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین تخفیفات و جشنواره های آروین ثبت ثبت نام نمایید.

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

درخواست مشاوره رایگان