چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟

چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟

یکی از سؤالاتی که بسیاری از مراجعین آروین ثبت دارند آن است که چرا باید برند خود را ثبت کنیم و در صورت عدم ثبت برند چه اتفاقاتی ممکن است برای برند ما پیش آید و مسئولیت و عواقب آن چیست. ازاین‌ رو در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت تا به یکی از اصلی‌ترین سؤالات مدیران شرکت‌ها و کارخانه‌های تازه تأسیس پاسخ داده باشیم.

چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟

در دنیای تجارت برند اولین چیزی است که در ذهن مخاطب و مصرف‌ کنندگان ثبت می‌شود. ازاین‌رو است که بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌ها در تلاش هستند تا از همان ابتدای تأسیس خود یک برند ایدئال برای خود ایجاد نمایند تا بتوانند در آینده با جذب مشتریان بیشتر و وفاداری آنان به برند درامد بیشتری کسب نموده و به موفقیت‌های بزرگ‌تری دست یابند.

پس‌ازاینکه شرکت و یا کارخانه خود را ثبت نمودید لازم است تا نسبت به ثبت برند خود نیز اقدامات لازم را انجام دهید.

یکی از اصلی‌ترین سؤالاتی که برای بسیاری از مدیران شرکت‌ها در این زمان پیش خواهد آمد این است که چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟

ازاین‌رو تصمیم گرفتیم که در این مقاله از مجموعه مقالات آموزشی آروین ثبت به بررسی این موضوع بپردازیم. به همین جهت توصیه می‌کنیم درصورتی‌که شما نیز جز آن دسته از مدیرانی هستید که سؤال فوق یکی از سؤالات شما پیرامون مبحث ثبت برند است تا انتها با ما همراه باشید تا پاسخ پرسش خود را در این مقاله بیابید.

برند چیست و چه کاربردی دارد؟

برند یا همان علامت تجاری یا لوگو به‌طورکلی به علامت قابل مشاهده‌ای که می‌تواند تمایز و تفاوت را بین دو تا چند محصول و یا خدمات فعال در یک حوزه را مشخص نماید گفته می‌شود.

 یک برند را می‌توان یک نشان دیداری که با چشم دیده می‌شود و در ذهن مخاطب به ثبت می‌رسد دانست و هدف از ایجاد و ثبت آن شناسنامه‌دار کردن و همچنین هویت بخشیدن به محصولات یک شرکت است تا مشتریان بتوانند در هنگام مراجعه به بازار به جهت خرید محصول و یا استفاده از خدماتی، محصول و یا خدمات یک شرکت را نسبت به شرکتی دیگر ارجح دانسته و آن را برای استفاده انتخاب نمایند.

به چه دلایلی می‌بایست نسبت به ثبت برند اقدام نمود؟

برند هویت محصولات شماست

یکی از عواملی که می‌تواند منجر به فروش محصولات و یا استفاده از خدمات شما در بازار تجاری شود ارتباط برقرار کردن مشتریان شما با برند شماست، درصورتی‌که مشتریان بتوانند ارتباطی مناسب با برند شما ایجاد نمایند و به آن اعتماد نمایند شما این شانس را خواهید داشت تا به‌خوبی از فرصت فروش محصولات خود بهترین استفاده را ببرید.

 شما با ثبت برند خود بر روی محصولاتتان این اطمینان را به مشتریان خود می‌دهید که محصولی که قصد خرید آن را دارند دارای اصالت و شناسنامه بوده و محصول مربوطه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

برند متمایزکننده محصولات و خدمات شماست

شما به‌عنوان یک تولیدکننده باید به این نکته کاملاً آگاه باشید که وجود شرکت‌ها و کارخانه‌های با تولیدات مشابه شما می‌تواند به حد بسیار زیادی بر روی فروش محصولات و خدمات شما تأثیرگذار باشد.

بسیاری از مدیران باوجود تولید محصولات باکیفیت اما فروش بسیار کمی را تجربه می‌کنند این دسته از مدیران به اصل ثبت برند و تمایزی که آن می‌تواند در بازار رقابتی ایجاد نماید به طور کامل آگاه نبوده و به همین دلیل اهمیتی به آن نمی‌دهند.

 این در حالی است که برند شما که از آن برای معرفی محصولاتتان استفاده می‌کنید یکی از اصلی‌ترین مواردی است که می‌تواند تمایز بین محصولات شما و سایر رقبا را ایجاد نموده و فروش شمارا افزایش دهد.

به مشتریان خود با ثبت برند آدرس درست بدهید

برای آن‏که خیلی زود مشتریان خود را از دست ندهید لازم است تا با استفاده از برند خود به آن‌ها آدرس دهید تا در هر شهر و فضایی بتوانند محصولات شمارا شناسایی و انتخاب و خریداری نمایند.

در هر بخشی از تولید و صنعت را که نگاه کنید بسیاری از محصولات و برندها در یک حیطه کاری مشغول به فعالیت هستند که در بسیاری از آن‌ها رقابت بسیار بالایی برای جذب بیشتر مشتریان وجود دارد و هر برند سعی می‌کند تا با ارائه تبلیغات بیشتر، تخفیف‌های بهتر و افزایش کیفیت محصولات خود گوی رقابت را از دیگری برباید.

 ازاین‌رو است که شما می‌توانید با ثبت برند خود و فعالیت در بازار تحت نام برند ثبت‌شده‌تان به‌خوبی بخشی از بازار را از آن خودنمایید.

توجه داشته باشید که صرف بالا بودن کیفیت محصولات شما برای همیشه نمی‌تواند مشتریان شمارا برایتان حفظ نماید زیرا انتخاب یک محصول توسط مشتری به عوامل متعددی بازمی‌گردد که کیفیت یکی از آن‌هاست.

مهم‌ترین عاملی که در انتخاب مشتریان بیشترین تأثیر را خواهد داشت برند محصولات است و تا زمانی که شما برندی قابل‌اعتماد و اطمینان بر روی محصولات خود نداشته باشید نباید انتظار فروش بالایی را برای محصولاتتان داشته باشید.

تأثیر برند در موفقیت بازاریابی

بازاریابی یکی از آن دست فعالیت‌هایی است که شما برای موفقیت در بازار رقابتی که امروزه در بسیاری از زمینه‌ها وجود دارد به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

 این‏که شما صدها میلیون تومان صرف تبلیغات محصولاتتان نمایید دلیلی بر موفقیتتان نخواهد بود زیرا برای موفقیت در بازار لازم است تا مشتریان شما برندتان را به خاطر سپرده و آن را از سایر برندها متمایز نماید ازاین‌رو است که دارا بودن یک برند زیبا و منتقل‌کننده احساس آرامش و حرفه‌ای بودن یکی از لازمه‌های بازاریابی است که می‌بایست به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

برند ارزشمندترین دارایی شماست

یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های هر مدیر شرکت و یا کارخانه‌ای این است که برند محصولاتش در جامعه پذیرفته شود و مشتریان زیادی را جذب نماید.

درصورتی‌که برند شما نیز از چنین مزیتی برخوردار باشد مطمئناً فروشندگان بسیاری مایل خواهند بود که از برند شما برای فروش محصولات خود استفاده نمایند.

 ازاین‌رو به سراغ شما خواهند آمد تا با در اختیار گرفتن برندتان برای فروش محصولاتتان با شما مذاکره نمایند. شما در این‌گونه موقعیت‌ها می‌توانید از واگذار نمودن مدت‌دار برندتان برای فروش محصولات سایرین به سود بسیار بالایی در این زمینه دست‌یابید.

شهرت برند برای دریافت وام

بانک‌ها و مؤسسات ارزش بسیار زیادی برای برندهای مشهور و شناخته‌شده قائل هستند. درصورتی‌که برند شما جز آن دسته از برندهای شناخته‌شده بازار باشد این امکان را خواهید داشت تا به‌وسیله آن از تسهیلات بانکی استفاده نمایید.

 شما می‌توانید با تکیه‌بر اعتبار برندتان وام‌هایی با مبالغ بالاتر، بازه پرداختی بیشتر و سود کمتر دریافت نمایید که همین موضوع نیز می‌تواند در پیشرفت شما کمک‌های بسیار بیشتری نماید.

دلایل ثبت برند

تا به این‏جا با بسیاری از مزایای داشتن یک برند آشنا شده‌اید اما یک برند تا زمانی به ثبت نرسد امتیاز استفاده از آن در اختیار مالکش قرار نداشته و هر شخصی می‌تواند نسبت به ثبت آن اقدام نماید.

طبیعتاً درصورتی‌که برند سازی موفقی را پشت سر گذاشته باشید و برند شما دارای ارزش و اعتبار بالایی باشد از دست دادن این اعتبار و ارزش می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را برای شما و کسب و کارتان به همراه داشته باشد ازاین‌رو لازم است تا قبل از شروع فعالیت‌های تجاری خود نسبت به ثبت برند خود اقدام نمایید.

درصورتی‌که نسبت به ثبت برند خود اقدام نکرده باشید ممکن است افرادی سودجو با استفاده از برند شما و اعتبار آن اقدام به فروش اجناسی بی‌کیفیت نمایند، که می‌توانند حتی سلامت جانی مشتریانتان را به خطر اندازند و از طرفی دیگر درصورتی‌که مشتریان شما آن محصولات را خریداری و از بی‌کیفیتی آنان مطلع شوند.

 این امکان وجود خواهد داشت که به‌راحتی اعتباری که ممکن است سال‌ها برای به دست آوردن آن نزد مشتریان رنج و مشقت کشیده باشید به‌راحتی از دست رود و برندی که سال‌ها به‌عنوان یک برند معروف و محبوب در بازار شناخته می‌شد در عرض مدت‌زمان کوتاهی به یک برند منفور تبدیل شود.

تمامی این موارد در صورتی قابل‌پیشگیری هستند که شما قبل از هر اقدامی نسبت به ثبت برند خود اقدام نموده باشید.

برای ثبت برند می‌بایست چه‌ کاری انجام داد

برای آن‏که بتوانید برند خود را به ثبت برسانید لازم است تا مراحل ثبت برند را از اداره مالکیت معنوی ایران پیگیری نمایید.

برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم تا مقاله مراحل و هزینه‌های ثبت برند در ایران را مطالعه نمایید تا با مراحل، شرایط و هزینه‌هایی که در مسیر ثبت برند با آن‌ها روبه‌رو خواهید شد بیشتر آشنا شوید. همچنین می‌توانید در تمامی مراحل ثبت برند خود با شماره‌های موجود بر روی سایت آروین ثبت تماس بگیرید و از مشاوره‌های کارشناسان این مجموعه در رابطه با ثبت برند و لوگو مطلع شوید.

درصورتی‌که قصد دارید تا برند خود را به‌صورت بین‌المللی ثبت نموده و مالکیت آن را در بسیاری از کشورها به نام خود ثبت نمایید نیز لازم است تا از طریق سازمان جهانی مالکیت معنوی Wipo نسبت به این کار اقدام نمایید که در این زمینه نیز مشاورین آروین ثبت می‌توانند بهترین یار شما در مسیر ثبت بین‌المللی برندتان باشند.

مزایای ثبت برند

درصورتی‌که شما برندتان را به نام خودتان به ثبت برسانید کلیه حقوق مادی و معنوی استفاده از آن برای شما محفوظ بوده و می‌توانید از آن برای معرفی محصولات خود استفاده نمایید و تمامی سود حاصل از آن برای شما خواهد بود.

 همچنین با انحصاری شدن برند برای شخص شما جلو هر نوع سو استفاده از آن گرفته خواهد شد و همین امر سبب خواهد شد تا سایر افرادی که به دنبال فرصتی مناسب برای تصاحب برندهای دیگر را دارند نتوانند برند شمارا تصاحب نمایند و یا از نام آن برای ارائه محصولاتی بی‌کیفیت استفاده نمایند، زیرا این حق برای شما محفوظ خواهد ماند که هرزمانی که اراده نمایید از شخص یا شرکت‌هایی که از برند شما استفاده غیرمجازی نموده باشند شکایت نموده و طلب خسارت‌هایی چندمیلیونی یا چند صدمیلیونی از آن‌ها نمایید.

از دیگر مزایای ثبت برند می‌تواند امکان مالکیت و نقل‌وانتقال آن اشاره نمود. با ثبت برند خود در اداره مالکیت معنوی شما مالک برند مذکور شناخته‌شده و این حق را خواهید داشت که مانند سایر اموالتان نسبت به نقل‌وانتقال امتیاز استفاده از برندتان اقدام نمایید و از فروش آن کسب درامد داشته باشید. این کسب درامد می‌تواند از فروش تمام امتیاز برند به دست آید و یا اینکه با عقد قرارداد و اعمال چارچوب‌هایی بخشی از امتیازات استفاده از برندتان را در اختیار شخص یا شرکتی قرار داده و از این طریق به کسب درامد بپردازید.

چرا باید برای برند خود طبقه در نظر بگیرید؟

در حال حاضر مشاغل بسیاری در بازار فیزیکی و مجازی پدید آمده است که اگر قصد صورت‌برداری از آن‌ها را داشته باشیم شاید نیازمند ماه‌ها زمان برای این کار باشیم ازاین‌رو اداره مالکیت معنوی برای ساماندهی کسب‌وکارهای مختلف با رعایت استانداردهای بین‌المللی اقدام به طبقه‌بندی و دسته‌بندی نمودن کسب‌وکارهای مختلف نموده است تا بتوان با تجمیع کسب‌وکارهای مشابه در یک طبقه ساماندهی بهتر و بیشتری را بر روی آنان اعمال نمود.

درصورتی‌که قصد ثبت برند خود را داشته باشید لازم است تا ابتدا با شناخت دقیق از حوزه فعالیت کاری خود نسبت به انتخاب یک یا چندطبقه فعالیتی اقدام نمایید و برند خود را در آن طبقات به ثبت برسانید.

 توجه داشته باشید که برند شما تنها در حوزه کاری که برند را در آن ثبت نموده‌اید موردحمایت قرار خواهد گرفت پس در هنگام انتخاب طبقات به‌دقت به ارتباط آن طبقه و حوزه کاریتان توجه داشته باشید. شما می‌توانید برای اینکه از برندتان در طبقات دیگر نیز الگوبرداری نشود آن را در طبقات دیگری نیز به ثبت برسانید اما به این نکته توجه داشته باشید که افزایش تعداد طبقات ثبت برند ارتباط مستقیمی با افزایش هزینه ثبت برند شما خواهد داشت ازاین‌رو پیشنهاد می‌کنیم برای این‏که بتوانید بهترین تصمیمات را برای ثبت برند خود بگیرید حتماً از مشاورین آروین ثبت در این زمینه کمک بگیرید.

به‌طورکلی ثبت برند یک فرایند حرفه‌ای و نیازمند تجربه است، درصورتی‌که تابه‌حال تجربه ثبت برند و لوگو را نداشته‌اید بهتر آن است که قبل از اقدام برای این موضوع حتماً با شماره‌های موجود بر روی وب‌سایت آروین ثبت تماس گرفته و از مشاورین این مجموعه در رابطه با ثبت برند خود مشاوره‌های لازمه را دریافت نمایید.

همچنین قابل‌ ذکر است که کارشناسان خبره این موسسه قادرند تا کلیه مراحل ثبت برند شمارا به نمایندگی شما انجام داده و گواهی ثبت 10 ساله برند را به نام شما دریافت نمایند که پیشنهاد می‌شود حتماً از این خدمت موسسه آروین ثبت نیز استفاده نمایید تا در کمترین زمان و با کمترین زمان برند شما به ثبت داخلی و یا بین‌المللی رسد و امتیاز آن برای شما حفظ شود.

نویسنده : توحید عزیززاده

واحد انفورماتیک موسسه آروین ثبت

آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟
آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران

14 آگوست 2019

مشاهده کامل
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز

11 آگوست 2019

مشاهده کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین تخفیفات و جشنواره های آروین ثبت ثبت نام نمایید.

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

ارتباط با واتس آپ درخواست مشاوره رایگان