چگونه برند لباس ثبت کنیم؟

چگونه برند لباس ثبت کنیم؟

صنعت پوشاک یکی از پررونق‌ترین بازارهای موجود در کشور بوده که در آن شرکت‌ها و کارخانه‌های بسیاری مشغول فعالیت هستند. با توجه به فراوانی رقبا در این زمینه لازم است تا تمامی شرکت‌ها و کارخانه‌ها نسبت به ثبت برند لباس خود اقدام نمایند تا بتوانند لباس‌های خود را تحت برند خود به بازار عرضه نمایند.

شرایط و هزینه ثبت برند لباس در ایران

در حال حاضر برندهای بسیاری در زمینه پوشاک در ایران فعالیت می‌کنند که هر یک از آن‌ها به صورت عمومی در تمام شاخه‌ها و یا به صورت تخصصی بر روی یک شاخه خاص متمرکز شده و محصولات تولیدی خود را به بازار عرضه می‌کنند. یکی از مباحثی که در زمینه پوشاک بسیار مهم است ثبت برند لباس است از این رو تصمیم داریم تا در یکی دیگر از بحث بر انگیز ترین مباحث ثبت برند در رابطه با شرایط و هزینه ثبت برند لباس در ایران به شما دنبال کنندگان همیشگی آروین ثبت اطلاعات جامع و کاملی را منتقل نماییم تا درصورتی‌که قصد ثبت برند لباس را دارید بتوانید با اطلاعات کامل نسبت به این کار اقدام نمایید، پس پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

برند چیست؟

قبل از آنکه در رابطه با ثبت برند لباس و شرایط و هزینه‌های آن صحبت نماییم بهتر است تا ابتدا در رابطه با برند توضیحات کلی دهیم تا کمی در رابطه با برند و معنا و مفهوم آن آشنا شوید. به‌طورکلی برند عبارت است هرگونه نام، نشانه، علامت، عبارت و یا ترکیبی از این موارد که باهدف تمایز ایجاد کردن بین محصولات تولیدشده توسط یک شرکت و یا کارخانه با شرکت و کارخانه‌ای دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

برند را می‌توان ارزشمندترین دارایی یک شرکت و یا کارخانه در نظر گرفت که می‌تواند در ذهن مخاطب ماندگار شده و سبب افزایش فروش محصولات شود به همین دلیل است که مبحث ثبت برند همواره یکی از اصلی‌ترین مواردی بوده است که مدیران کسب‌وکارهای مختلف با آن رو به رو بوده‌اند.

پوشاک از گذشته تا به امروز

در طول تاریخ پوشاک یکی از اصلی‌ترین نیازهای انسان بوده و در هر دوره تاریخی انسان توانسته است متناسب با فصل‌های سال پوشاک مناسبی را برای خود فراهم آورد. با صنعتی شدن فرایند تولید لباس بسیاری از کارخانه‌های تولیدی در زمینه تولید لباس پدید آمدند که هر یک تحت عنوان برندی خاص در بازار فعالیت نموده و نیاز بازار را تأمین می‌نمایند.

با توجه به نیاز فراوانی که بازار لباس در ایران دارد و همچنین فراوانی کارخانه‌های و کارگاه‌های تولید لباس دارا بودن برندی حرفه‌ای در این بازار ازجمله اموری است که تمامی کارخانه‌های تولیدی لباس که به دنبال جذب حداکثر بازار فروش لباس هستند می‌بایست به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند.

ثبت برند لباس امری ضروری است

شرکت‌هایی که در زمینه تولید پوشاک فعالیت می‌کنند همانند تمامی تولیدکنندگان کالا و خدمات به برند تجاری مختص خود نیاز خواهند داشت. درصورتی‌که یک شرکت تولیدی لباس برند خود را به ثبت برساند می‌تواند از بسیاری از مزایا و ویژگی‌های یک برند ثبت‌شده استفاده نماید که در ادامه بیشتر در رابطه با این موضوع توضیح خواهیم داد.

برند یک شرکت تولید لباس را می‌توان همانند شناسنامه آن شرکت در نظر گرفت که می‌تواند تمایز لازمه را میان محصولات این شرکت با سایر شرکت‌های فعال در این حوزه ایجاد نماید و سبب افزایش فروش شود.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چطور شرکت ثبت کنیم؟

بسیاری از ایرانیان علاقه‌مند به استفاده از اجناس ایرانی و حمایت از تولید ملی هستند اما ازآنجاکه ما در این صنعت پررونق برند ثبت‌شده مشهوری نداریم بسیاری از شهروندان تمایل می‌یابند که از برندهای چینی و یا ترکیه‌ای که از قیمت و کیفیت مناسبی برخوردارند استفاده نمایند که همین امر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم سبب خارج شدن ارز از کشور شود.

این در حالی است که درصورتی‌که تولیدکنندگان لباس نسبت به ثبت برند لباس خود اقدام نمایند و تلاش کنند تا لباس‌های تولیدی خود را با برند اصلی خود به بازار عرضه نمایند خریداران بیشتر با برند آن‌ها آشنا شده و رفته‌رفته بر روند شهرت آن‌ها و تمایل خرید افراد افزوده می‌شود و می‌توان شاهد رونق در بخش تولید البسه ایرانی نیز باشیم.

مزایای ثبت برند لباس

ثبت برند لباس مزایای بسیار زیادی را برای مالک آن به همراه خواهد داشت که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم نمود تا شما عزیزان بیشتر با آن‌ها آشنا شوید.

  • درصورتی‌که برند خود را ثبت نمایید جلو هرگونه سو استفاده از آن توسط شرکت و یا افراد سودجو را خواهید گرفت.
  • یک برند ثبت‌شده می‌تواند برای شرکت شما ارزش بسیار بالایی را به دست آورد.
  • برندهای تجاری پوشاک با دریافت نماد® بالای برند خود می‌توانند اعتبار بین‌المللی دریافت نمایند و فروش در سایر کشورهای خارجی را نیز تجربه نمایند.
  • درصورتی‌که تحت برندی ثبت‌شده ایده و طرح لباسی را مطرح نمایید می‌توانید از به سرقت رفتن ایده و طرح مذکور نیز جلوگیری نمایید.

مدارک موردنیاز جهت ثبت برند لباس

1-تکمیل دو نسخه اظهارنامه علامت

2-مدارک هویت متقاضی

الف) اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کارت ملی

ب) اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی، تصویر شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

3-مدارک نماینده قانونی: درصورتی‌که تقاضا توسط نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضاء برای اشخاص حقوقی و …) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد

4-ده نمونه گرافیکی با تصویر از علامت درخواست حداکثر در ابعاد 10×10 سانتی‌متر

5-در صورت سه‌بعدی بودن علامت، ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دوبعدی به‌نحوی‌که از شش زاویه متفاوت تهیه و درمجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند

6-ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به‌عنوان‌مثال: جواز اعلامیه تأسیس از صنایع یا پروانه بهره‌برداری صنایع یا پروانه ساخت. وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا پروانه کسب و

7-استفاده از حق تقدم: درصورتی‌که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم (حداکثر تا 6 ماه) استفاده نمایند می‌بایست مدارک مربوطه به‌حق تقدم را هم‌زمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف مدت 15 روز از آن تاریخ تسلیم نمایند.

8-نسخه‌ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تأییدیه مقام صلاحیت‌دار

9-رسید مربوط به پرداخت هزینه‌های قانونی

الف) هزینه اظهارنامه اشخاص حقیقی

ب) معادل ارزی کلیه هزینه‌ها و تعرفه‌های ثبتی علامت بر مبنای فرانک سوئیس می‌بایست به شماره‌حساب ارزی به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریز گردد.

چگونه برند لباس خود را ثبت کنیم؟

برای اینکه بتوانید برند لباس خود را به‌خوبی و بدون مشکل به ثبت برسانید می‌بایست به یک سری از نکات در زمینه ثبت برند لباس توجه داشته باشید. یکی از اصلی‌ترین مواردی که می‌بایست به آن توجه نمود آن است که شما برند شما نباید مشابه برند دیگری باشد و یا کاربران با مشاهده برند شما به‌اشتباه افتاده و تناقضی در میان شکل برند شما با حیطه کاری شما نباید وجود داشته باشد.

در بخش دیگر از ثبت برند لباس شما به یک مشاور حرفه‌ای در زمینه ثبت برند لباس نیاز خواهید داشت که در اینجا لازم است به این نکته اشاره نماییم که آروین ثبت با در اختیار داشتن تیمی حرفه‌ای از مشاورین حرفه‌ای در زمینه ثبت برند لباس می‌تواند بهترین مشاور و راهنمای شما در این مسیر باشد.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چگونه علامت تجاری ثبت کنیم؟

مراحل ثبت برند لباس در ایران

برای اینکه بتوانید نسبت به ثبت برند لباس خود اقدام نمایید لازم است تا درروند بعضاً طولانی ثبت برند لباس قرار گیرید. ازآنجایی‌که ثبت برند لباس یکی از زمان‌بر ترین انواع ثبت برند بوده و مراحل پیچیده‌تری نسبت به سایر انواع ثبت برند نیز دارد توصیه می‌کنیم تا حتماً قبل از اقدام برای ثبت برند لباس خود با شماره‌های موجود بر روی سایت آروین ثبت تماس گرفته تا مشاورین مربوطه اطلاعات کامل و جامعی در رابطه با ثبت برند لباس شما و همچنین مراحلی که می‌بایست آن‌ها را طی نمایید را در اختیار شما قرار دهند. همچنین درصورتی‌که دانش و یا زمان کافی برای انجام امور ثبت برند لباس خود را ندارید می‌توانید این کار را به کارشناسان خبره آروین ثبت بسپارید.

  • در اولین گام شما می‌بایست مدارکی که در بالا به آن‌ها اشاره شد را تکمیل نمایید.
  • در گام دوم لازم است تا نسبت به استعلام نام برند درخواستی خود اقدام نمایید و از قابل ثبت بودن آن اطمینان حاصل نمایید.
  • گام سوم مربوط به تکمیل اظهارنامه ثبت برند است که برای این منظور لازم است به وب‌سایت اراده مالکیت معنوی مراجعه نموده و نسبت به ارسال اظهارنامه مربوطه اقدام نمایید.
  • در گام چهارم رمز اظهارنامه به شما تعلق می‌گیرد که می‌بایست آن را به همراه سایر مدارک به اداره مالکیت معنوی ارسال نمایید.
  • درصورتی‌که تمامی مراحل گفته شده را به درستی انجام داده باشید نوبت به صدور اولین آگهی رسمی برند شما خواهد رسید.
  • درصورتی‌که در زمان مشخص شده برند شما شاکی و یا صاحب حقی نیافت ثبت برند شما با موفقیت انجام شده که می‌بایست در ادامه روند آن نسبت به پرداخت هزینه‌های باقی مانده و چاپ در روزنامه رسمی اقدام نمایید.

برند لباسی که ثبت شود دارای چه حقوقی است؟

هر برندی که در اداره مالکیت صنعتی و معنوی به ثبت رسد تحت حمایت دولتی قرار گرفته و شخص و یا شرکت مالک برند پس از ثبت آن می‌توانند از آن برند بر روی تولیدات و خدمات خود استفاده نمایند و درصورتی‌که شخصی یا شرکتی نسبت به استفاده بدون مجوز از برند مربوطه اقدام نماید شامل جزای نقدی و دیگر جرائم دیگر خواهد شد که توسط دادگاه خواهد بود. همچنین درصورتی‌که نسبت به ثبت برند لباس خود اقدام نموده باشید و در فرایند برند سازی نیز موفق عمل کرده باشید خواهید دید که افراد و شرکت‌های بسیاری برای استفاده از برند شما بر روی محصولاتشان مایل‌اند تا با پرداخت هزینه‌هایی از این امتیاز بهره‌مند شوند و همین امر نیز می‌تواند برای شما درامد زایی بسیاری داشته باشد.

پادکست پیشنهادی مفید و کاربردی: چه برند هایی قابل ثبت نیستند

هزینه‌های ثبت برند لباس

یکی از پرتکرارترین و شاید حتی کلیدی‌ترین مسائل در زمینه ثبت برند لباس را می‌توان هزینه ثبت برند لباس دانست. ازآنجایی‌که بسیاری از مدیران شرکت‌ها و کارخانه‌های تولیدی لباس با فرایند و همچنین مزایای ثبت برند لباس خود آشنایی ندارند تا کنون اقدامی برای آن انجام نداده‌اند.

همچنین برخی دیگر نیز که در این زمینه اطلاعات مناسبی به دست آورده‌اند نیز به دلیل عدم اطلاع کافی در زمینه هزینه‌های ثبت برند لباس تا کنون اقدامی برای ثبت برند لباس خود نکرده‌اند. با توجه به اینکه ثبت برند لباس متشکل از مجموعه‌ای از اموری است که منتهی به ثبت برند لباس شما می‌شود از این رو نمی‌توان هزینه مشخص و قطعی را برای آن در نظر گرفت به همین منظور لازم است تا قبل از هر تصمیمی ابتدا با شماره‌های موجود بر روی سایت آروین ثبت تماس گرفته تا کارشناسان ما پس از بررسی نسبت به اعلام هزینه‌های حدودی ثبت برند لباس به شما اقدام نمایند.

مطمئناً درصورتی‌که در هر یک از مراحل ثبت برند لباس توقفی حاصل و یا نیاز به بررسی مجدد و تکمیل مدارک باشد هزینه ثبت برند لباس شما نیز افزایش خواهد یافت. به همین دلیل برای اینکه کلیه امور مربوط به ثبت برند شما بدون مشکل و در کمترین زمان و با کمترین هزینه صورت گیرد می‌توانید کلیه امور مربوط به ثبت برند لباس خود را به کارشناسان آروین ثبت بسپارید.

آروین ثبت در کنار شما تا ثبت نهایی

آروین ثبت به‌عنوان یکی از معدود شرکت‌های باسابقه در زمینه ثبت برند و شرکت در ایران شناخته می‌شود که با دارا بودن سابقه‌ای طولانی در این مسیر این قدرت را دارا می‌باشد که با ارائه مشاوره‌های دقیق و حرفه‌ای به شما عزیزان هزینه‌های ثبت برند و شرکت شما را به حداقل ممکن کاهش داده و در زمان ثبت برند شما نیز صرفه‌جویی به عمل آورد.

نویسنده : توحید عزیززاده

واحد انفورماتیک موسسه آروین ثبت

آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟
آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران

14 آگوست 2019

مشاهده کامل
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز

11 آگوست 2019

مشاهده کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین تخفیفات و جشنواره های آروین ثبت ثبت نام نمایید.

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

ارتباط با واتس آپ درخواست مشاوره رایگان