چطور شرکت ثبت کنیم؟

چطور شرکت ثبت کنیم؟

بسیاری از افرادی که به دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار خود هستند با یک سؤال مهم روبه‌رو می‌شوند و آن این است که چطور شرکت خود را ثبت کنیم ازاین‌رو تصمیم گرفتیم در این مقاله در رابطه با این سؤال موضوعات و مسائل مختلف را شرح دهیم تا بتوانید با شرایط و مراحل ثبت شرکت به‌خوبی آشنا شوید.

چگونه شرکت ثبت کنیم

شاید یکی از اصلی‌ترین اهداف بسیاری از ما این است که روزی به مرحله‌ای از دانش، مهارت و تجربه برسیم که بتوانیم نسبت به راه‌اندازی کسب‌وکار خود اقدام نماییم. پس‌ازاینکه تصمیم گرفتیم که در چه حوزه‌ای به فعالیت مشغول شویم لازم است تا کسب‌وکار تازه تأسیس خود را رسمی نماییم. برای اینکه یک کسب و کار رسمی شود لازم است تا به ثبت رسد از این رو قصد داریم تا در این مقاله از وب سایت آروین ثبت در رابطه با ثبت شرکت و شرایط و مراحل آن اطلاعات کاملی را در اختیار شما بازدید کنندگان گرامی قرار دهیم از این رو توصیه می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

تأسیس شرکت به چه معناست

به طور جامع می‌توان یک شرکت را مجموعه‌ای از افراد در نظر گرفت که با همکاری و هماهنگی با یکدیگر برای انجام خدمت و یا مشارکت در امور مشخصی گرد هم جمع شده‌اند و به فعالیت مشغول هستند و تلاش می‌کنند تا نسبت به تولید کالا و یا انجام خدمات برای مشتریان خود اقدام نمایند و از این راه کسب درامد داشته باشند.

شرکت‌ها به دو دسته کلی شرکت‌های تجاری و غیر تجاری تقسیم بندی می‌شوند. همان طور که از نام آن مشخص است شرکت‌های تجاری درزمینهٔ تجارت فعال بوده و هدف آن‌ها کسب درامد از ارائه کالا و خدمات به مشتریان خود می‌باشد این در حالی است که شرکت‌های غیر تجاری بیشتر در زمینه‌های فعالیت‌های اجتماعی و مدنی و حقوقی فعالیت دارند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: ثبت شرکت دانش‌ بنیان چگونه است؟

تقسیم بندی شرکت‌های قابل تأسیس

شرکت‌هایی که قابلیت تأسیس و ثبت را دارند در 7 دسته تقسیم بندی می‌شوند که عبارت‌اند از: شرکت‌های سهامی، شرکت‌های مختلط سهامی، شرکت‌های مختلط غیر سهامی، شرکت‌های نسبی، شرکت‌های تضامنی، شرکت‌های با مسئولیت محدود و شرکت‌های تعاونی که هر یک از آن‌ها شرایط ثبت شرکت مربوط به خود را داشته که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها به طور جداگانه خواهیم پرداخت.

یکی از بخش‌های دیگری که در ثبت شرکت می‌بایست به آن توجه نمود آن است که شرکت‌های سهامی خود به دو دسته بزرگ تقسیم بندی می‌شود که با نام‌های شرکت‌های سهامی خاص و شرکت‌های سهامی عام شناخته می‌شوند و برای اینکه شرکت‌ها در هر یک از این دو دسته قرار گیرند شرایط خاصی را می‌بایست دارا باشند.

شرکت سهامی چیست؟

بزرگ‌ترین دسته بندی شرکت‌ها را شرکت‌های سهامی تشکیل می‌شوند و به همین جهت نیز به عنوان پراستفاده‌ترین نوع ثبت شرکت نیز در ایران و جهان شناخته می‌شود و اکثر مالکین کسب و کارها تصمیم می‌گیرند که کسب و کار خود را در این دسته به ثبت برسانند. در شرکت‌های سهامی ارزش و سرمایه شرکت وابسته به سهام موجود در شرکت است و ارزش هر سهام به اندازه تک تک آن سهام‌ها است

شرکت سهامی عام: این نوع از شرکت سهامی نیز مانند سایر شرکت‌های سهامی سرمایه آن از سهام‌های مختلفی تشکیل شده است و می‌توان این سهام‌ها را به عموم مردم عرضه نمود تا در صورت تمایل از آن سهام خریداری نموده و سرمایه شرکت را تأمین نمایند.

شرایط ثبت شرکت سهامی عام:

حداقل عضو برای تأسیس شرکت سه نفر سهامدار می‌باشد.

در تعیین نام باید حتماً عنوان واژهٔ “شرکت سهامی عام” در نام آن ذکر شود.

تأسیس شرکت سهامی خاص: این مدل از شرکت‌های سهامی نیز سرمایه خود را از طریق عرضه سهام به دست خواهد آورد ولی تنها تفاوت آن این است که سهام آن تنها در میان اعضای هیئت مدیره و سهام داران تقسیم بندی می‌شود و عموم مردم امکان خریداری سهام این شرکت‌ها را ندارند و عنوان سهامی خاص نیز در نام شرکت ذکر خواهد شد.

تفاوت شرکت سهامی عام و سهامی خاص: مطمئناً مهم‌ترین و اصلی‌ترین تفاوتی که شرکت‌های سهامی عام و سهامی خاص خواهند داشت امکان عرضه سهام آن‌ها در بورس می‌باشد به این صورت که سهام شرکت‌های سهامی عام امکان ارائه در بورس را داشته ولی سهامی خاص به دلیل محدودیت‌هایی که دارد چنین امکانی را نخواهد داشت.

ثبت شرکت مختلط سهامی: شرکت‌هایی که به صورت مختلط سهامی تشکیل می‌شوند از دو نوع شریک تشکیل شده‌اند. یک دسته به عنوان شرکای ضامن شناخته شده و دسته دیگر شرکای سهامی شرکت می‌باشند. شرکای سهامی تنها به اندازی سهامی که در شرکت دارند در امور شرکت دخالت داشته ولی شرکای ضامن نسبت به تمامی قروض و بدهی‌های شرکت از ابتدای تأسیس مسئولیت داشته و می‌بایست در صورت بروز مشکلاتی از این قبیل تا زمان برطرف شدن مشکل کارشناس آروین ثبت باشند. از این رو است که شرکایی که به صورت شرکای ضامن وارد شرکت می‌شوند در ابتدا مبلغی را با خود به شرکت وارد نمی‌کنند و تنها ضمانت مسئولیت‌های بعدی را قبول می‌کنند.

ثبت شرکت مختلط غیر سهامی: این مدل از شرکت نیز از دو نوع شریک تشکیل شده است که یک دسته از آن‌ها شرکای ضامن بوده و دیگری شرکای سهامدار با مسئولیت محدود می‌باشند. در این مدل از شرکت‌ها سهام شرکت به صورت عمومی منتشر نشده و در نام شرکت نیز واژه شرکت مختلط قید شود.

ثبت شرکت نسبی: همانطور که از نام این نوع از شرکت مشخص است سهامداران شرکت تنها به میزان سهامی که در شرکت سهیم هستند در برابر مسائل و مشکلات آینده نیز کارشناس آروین ثبت خواهند بود و به همان نسبت نیز از فعالیت‌های شرکت منفعت خواهند برد.

ثبت شرکت تضامنی: در شرکت‌های تضامنی تمامی شرکا به یک میزان در برابر تمامی امور مربوط به شرکت مسئول بوده و می‌بایست کارشناس آروین ثبت باشند و در جهت رفع مشکل به وجود آمده تلاش نمایند.

ثبت شرکت مسئولیت محدود: در این نوع از شرکت‌های سهامی، سهامداران تنها به میزان آورده خود سهیم بوده و نمی‌توانند در امور جاری شرکت ورود نمایند.

ثبت شرکت‌های تعاونی: شرکت‌های تعاونی به طور نسبی با سایر انواع شرکت‌هایی که تابه‌حال معرفی نموده‌ایم تفاوت داشته و بیشتر توسط عده‌ای که با یکدیگر آشنایی داشته و یا اقوام یکدیگر هستند و در یک حیطه کاری فعالیت دارند تأسیس می‌شود.

شرایط و مدارک مورد نیاز تأسیس شرکت

 • ارائه اساسنامه شرکت به همراه امضای تمامی اعضای هیئت مدیره و همچنین درج آدرس و کد پستی منطبق با آدرس شرکت به طور کاملاً صحیح
 • ارائه اقرارنامه شرکت
 • ارائه شرکت نامه
 • ارائه اظهارنامه تأیید شده شرکت توسط سازمان حسابرسی
 • ارائه مدارک شناسایی و رسمی مورد تأیید در کشور ایران مانند کارت ملی و شناسنامه برای تمامی اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل در صورتی که مدیرعامل از اعضای هیئت مدیره نباشد.
 • ارائه مدارک تحصیلی و یا مدرک آموزشی و دوره‌های مرتبط با نوع فعالیت که مدرک دارای اعتبار باشد برای تمامی اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشنیه برای اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل در صورتی که مدیرعامل از اعضای هیئت مدیره نباشد.

تذکر: به این نکته توجه داشته باشید که از مدت صدور گواهی سوء پیشینه نباید مدت زمان زیادی گذشته باشد و بهترین کار آن است که گواهی خود را به روز دریافت نمایید و ارائه نمایید.

 • ارائه گواهی پایان خدمت و گواهی معافیت از خدمت برای اعضای مرد هیئت مدیره.
 • تأمین سرمایه‌های اولیه برای تأسیس هر یک از قالب‌های شرکتی که برای هر یک از این قالب‌ها میزان سرمایه اولیه متفاوت ست.
 • پرداخت ۳۵% از این سرمایه در ابتدا و ارائه گواهی و فیش بانکی به اداره امور ثبت شرکت.

مراحل ثبت شرکت

 • در ابتدای مسیر ثبت شرکت لازم است تا به صورت حضوری به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه و نسبت به دریافت فرم‌های مربوطه به ثبت شرکت با توجه به نوع شرکتی که قصد ثبت آن را دارید اقدام نمایید. توجه داشته باشید که این فرم‌ها می‌بایست همگی توسط همه شرکا امضا و تأیید شود.
 • مدارک زیر را تهیه نمایید
 • * شرکت نامه حاوی مشخصات شرکت
 • * اساسنامه
 • * صورت جلسه مجمع عمومی
 • * صورت جلسه انتخاب مدیران و قبولی آن‌ها
 • * رسید سرمایه

1- به سامانه ثبت شرکت‌ها به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir مراجعه و نسبت به تکمیل فرم‌ها به صورت غیر حضوری اقدام نمایید.

2-در سامانه ثبت شرکت‌ها شما می‌توانید 5 نام را برای شرکت خود به صورت اولویت بندی شده وارد نمایید که برای انتخاب آن‌ها می‌بایست شرایط زیر را مد نظر داشته باشید:

* دارای سابقه ثبت نباشد. (به منظور حصول اطمینان از عدم ثبت نام انتخابی شرکت می‌توانید به سامانهٔ استعلام اشخاص حقوقی کشور به نشانی http://www.ilenc.ir مراجعه نمایید.)

* دارای معنا و مطابق با فرهنگ اسلامی باشد.

* واژهٔ بیگانه نباشد و فارسی باشد.

* جهت تعیین اسم شرکت حداقل تعداد سیلاب‌ها 3 سیلاب است.

* لاتین نباشد.

* از عنوان‌های دانشمندان و کاشفان در عصر حاضر انتخاب نشود.

* در انتخاب نام شرکت حتماً باید از اسم خاص استفاده شود.

* استفاده از اسامی شهرها و رنگ‌ها و اعداد در اسم شرکت مانعی ندارد اما این کلمات جزء اسم شرکت شمرده نمی‌شوند و اسم شرکت باید غیر از این کلمات شامل سه کلمه باشد.

* اشخاص حقوقی که ثبت نام پیشنهادی آن‌ها مستلزم اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح است باید پیش از ارائه تقاضای ثبت تأسیس به مرجع ثبت شرکت‌ها، به طریق مشخص شده نسبت به اخذ مجوز اقدام و به ضمیمه مدارک تسلیم نمایند.

3- پس از آنکه تمامی فیلدها را تکمیل و ارسال نمودید یک شماره ثبت به شما تعلق خواهد گرفت که می‌بایست آنرا یادداشت نمایید زیرا به آن برای چاپ آگهی تأسیس شرکت نیاز خواهید داشت.

4- مدارک خواسته شده در زیر را از طریق پست سفارشی به آدرس موجود در تأییدیه پذیرش ارسال نمایید.

 • _ دو نسخه از مدارکی که توسط اعضاء امضا شده.
 • _ کپی مدارک شناسایی افراد.
 • _ گواهی عدم سوء پیشینهٔ کیفری اعضا.
 • _ یک برگه ازتأیید نام و برگهٔ رسید پذیرش اینترنتی.

5-پس از ارسال مدارک شما کارشناسان مربوطه پرونده ثبت شرکت شما را بررسی نموده و پس از آن 3 حالت ممکن است برای شما و شرکتی که قصد ثبت آن را دارید رخ دهد:

1-5 رد پرونده ثبت شرکت: در این صورت پرونده دارای ایراد غیر قابل حل بوده و می‌بایست مراحل بت شرکت از اول طی شود.

2-5 نقص در پرونده ثبت شرکت: در صورت ایراداتی به پرونده وارد شده است که می‌توان آن‌ها را رفع نمود. برای رفع نواقص می‌بایست از پاکت‌های مخصوص رفع نواقص به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال نمود تا مجدداً مورد بررسی قرار گیرد.

3-5 ارسال شده برای صدور آگهی: اگر چنین حالتی برای پرونده شما رخ دهد نشان دهنده آن است که ایرادی به پرونده ثبت شرکت شما وارد نبوده و می‌توانید نسبت به چاپ پیش نویس آگهی ثبتی اقدام نمایید. برای این منظور لازم است تا شخص امضا کننده دفاتر با مراجعه به اداره ثبت شرکت‌ها و پرداخت هزینه‌های قانونی و امضا ذیل دفاتر، مدارک مربوط به ثبت شرکت را دریافت نماید. پس از دریافت مدارک می‌بایست نسبت به چاپ آگهی تأسیس روزنامه رسمی اقدام نمایید.

مزایای ثبت شرکت

یکی از سؤالاتی که بسیاری از افرادی که در فکر راه اندازی کسب و کار خود هستند از مشاورین آروین ثبت دارند این است که مزایای ثبت شرکت چیست و چرا الزامی است تا نسبت به ثبت شرکت اقدام نمود. در رابطه با پاسخ به این سؤال می‌بایست این‌طور گفت که هر کسب و کاری برای اینکه در بازار رقابتی توان رقابت داشته باشد و بتواند به طور قانونی به فعالیت پرداخته و تبلیغات نماید لازم است تا به ثبت رسد.

از جهتی نیز در صورتی که شرکت شما به طور رسمی به ثبت رسیده و شماره ثبت به آن تعلق یافته باشد این امکان را خواهید داشت که مشتریانی که برای خرید کالا و یا خدمات به شما مراجعه می‌کنند با خیالی آسوده‌تر از قانونی بودن فعالیت شما با شما وارد معامله شوند و از این طریق نیز مشتریان بیشتری را جذب نموده و کسب درامد بیشتری را تجربه نمایید.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟

همچنین در صورتی که در اوایل راه اندازی کسب و کار خود نسبت به ثبت شرکت و ثبت برند خود اقدام نموده باشید، با طی شدن مدت زمانی از فعالیت شما در بازار و کسب اعتبار دیگر افراد سودجو نمی‌توانند از اعتبار شرکت و برند شما سو استفاده نموده و شما می‌توانید با خیالی آسوده از حفظ حقوق مادی و معنوی مربوط به نام شرکت و برندتان به فعالیت بپردازید.

هزینه ثبت شرکت

یکی از پرتکرارترین سؤالات بسیاری از مراجعین به آروین ثبت در زمینه هزینه ثبت شرکت می‌باشد. در این رابطه می‌بایست به این نکته اشاره نمود که با توجه به اینکه تعیین هزینه ثبت شرکت به عوامل مختلف و متفاوتی بستگی دارد پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که قصد کسب اطلاع از هزینه ثبت شرکت را دارید حتماً با شماره‌های موجود بر روی وب سایت شرکت آروین ثبت تماس گرفته و با مشاورین ما در این زمینه مشورت نمایید.

نویسنده : توحید عزیززاده

واحد انفورماتیک موسسه آروین ثبت

آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟
آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران

14 آگوست 2019

مشاهده کامل
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز

11 آگوست 2019

مشاهده کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین تخفیفات و جشنواره های آروین ثبت ثبت نام نمایید.

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

ارتباط با واتس آپ درخواست مشاوره رایگان