چگونه علامت تجاری ثبت کنیم؟

چگونه علامت تجاری ثبت کنیم

یکی از اصلی ترین نیازهای هر کسب و کاری برای موفقیت در بازار تجاری علامت تجاری خواهد بود. مطمئناً هر کسب و کار با دارد بودن یک علامت تجاری مناسب فرصت فروش و کسب درامد بسیار بیشتری را تجربه خواهند نمود.

چگونه علامت تجاری ثبت کنیم

هر کسب و کاری برای اینکه بتواند در دنیای تجارت با رقیبان بی شمار خود به رقابت پرداخته و مشتریان بیشتری را به سمت خرید محصولاتش جذب نماید لازم دارد تا قبل از هر چیز یک علامت تجاری مشخص داشته و محصولات خود را تحت آن علامت تجاری به بازار عرضه نماید. مطمئناً دارا بودن یک علامت تجاری برای یک کسب و کار مزایای بسیاری در زمینه های مختلف خواهد داشت که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

از آنجایی که بسیاری از بازدیدکنندگان وب سایت آروین ثبت سوالاتی در زمینه ثبت علامت تجاری داشتهاند تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به این سؤال که چگونه علامت تجاری ثبت کنیم پاسخ دهیم تا از این طریق توانسته باشیم به یکی از پر مخاطبترین سؤالات در زمینه ثبت علامت تجاری پاسخ داده باشیم از این رو دعوت میکنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

علامت تجاری چیست

قبل از اینکه به سراغ مبحث ثبت علامت تجاری برویم لازم است تا ابتدا در رابطه با علامت تجاری و کاربرد آن در تجارت توضیح مختصری ارائه نماییم. به طور کلی به هر نام، عبارت، طرح و یا نماد که خدمات و یا محصولات ارائه شده توسط یک کسب و کار را از خدمات و محصولات ارائه شده توسط رقبا متمایز میکند علامت تجاری و یا برند گفته میشود. هر کسب و کاری برای اینکه بتواند فروش بالاتری را تجربه نماید لازم خواهد داشت تا یک علامت تجاری ایده آل و مناسب را به ثبت رسانده و از آن بر روی بسته بندی محصولات ارائه شدهاش استفاده نماید.

پادکست پیشنهادی مفید و کاربردی: برند چیست؟

یک علامت تجاری این قدرت را خواهد داشت تا با جذب مخاطبین و وفادار نمودن آنها نسبت به خود سبب افزایش فروش و تداوم آن برای سالهای طولانی شود از این رو معقوله ثبت علامت تجاری جز یکی از اصلی ترین و مهمترین مباحث در حوزه تجارت است که مدیران کسب و کارها لازم است تا به آن دقت بسیار زیادی داشته باشند.

مراحل ثبت علامت تجاری چگونه است

حال که با کلیت تعریف علامت تجاری آشنا شدیم میتوان به مبحث مراحل ثبت علامت تجاری پرداخت تا در صورتی که شما بازدیدکنندگان گرامی قصد دارید به تازگی نسبت به ثبت علامت تجاری خود اقدام نمایید با دانستن مراحل ثبت آن مسیر آسانتری را طی نمایید و در مدت زمان کمتری بتوانید نسبت به ثبت علامت تجاری خود اقدام نمایید.

برای اینکه بتوانید نسبت به ثبت علامت تجاری خود اقدام کنید لازم است تا ابتدا علامت تجاری شما به صورت گرافیکی طراحی شود از این رو میتوانید به افرادی که در زمینه طراحی علامت تجاری تخصص دارند مراجعه نموده و با توجه به خواسته ها و تمایلات خود و همچنین زمینه کاری که قرار است علامت تجاری در آن به کار گرفته شود نسبت به طراحی علامت تجاری مورد نظر خود اقدام نمایید.

یکی از اصلی ترین ویژگیهایی که یک علامت تجاری می بایست از آن برخوردار باشد آن است که در عین سادگی و زیبایی نمایانگر ویژگیهای کسب و کار و نوع کار آنها بوده و در کنار این ویژگیها به نوعی طراحی شود که افراد مختلف با یکبار دیدن آن بتوانند تصویر آنرا به خاطر سپرده و در مراجعات بعدی به خوبی علامت تجاری شما را به یاد آورند. این مسائل جز اصلیترین مسائلی است که میبایست در هنگام طراحی علامت تجاری به آن توجه ویژهای نمایید.

توجه داشته باشید که علامت تجاری شما به نوعی اصلی ترین دارایی شما در بازار تجاری خواهد بود و می بایست در هنگام طراحی آن به همه جنبه های ذکر شده دقت نمایید تا در نهایت به برندی دست یابید که این پتانسیل را دارد تا در بازار به شهرت رسیده و بتواند برای شما درامد زایی نماید. در صورتی که معقوله برند سازی علامت تجاری شما به خوبی جواب دهد برند شما دارای ارزش خاصی شده که نمیتوان آنرا با هیچ چیز مقایسه نمود. از جمله برندهایی که میتوان از آنها به عنوان نمونه های موفق برند سازی داخلی و حتی بین المللی اشاره نمود میتوان به کوکاکولا، بی ام و و اپل اشاره نمود که هر یک از آنها به واسطه شهرت برندشان در هر سال چند صد میلیون دلار فروش را تجربه میکنند.

ثبت علامت تجاری در چهار قدم

پس از اینکه نسبت به طراحی علامت تجاری متناسب با کسب و کار خود اقدام نمودید لازم است تا آنرا به جهت حفظ حقوق مادی و معنوی و همچنین جلوگیری از به سرقت رفتن و یا استفادههای غیر قانونی سود جویان به ثبت برسانید. با ثبت علامت تجاری امتیازات ویژهای به شما و علامت تجاری ثبت شده تان ارائه خواهد شد که هر یک از آنها به تنهایی خواهند توانست نظر شما را به این موضوع جلب نمایند که هر چه سریعتر اقدامات ثبت علامت تجاری خود را انجام دهید.

به جهت ثبت علامت تجاری ابتدا میبایست در حوزه کاری خود جست و جو نمایید و ببینید آیا قبلاً کسب و کاری در آن حوزه با آن نام مشغول به فعالیت بوده است یا خیر، در صورتی که پاسخ به این سؤال مثبت است شما نخواهید توانست تا علامت تجاری خود را ثبت نمایید اما در صورتی که در طبقه حوزه کاری شما شرکتی با آن نام وجود نداشت میتوانید با طی نمودن مراحل ثبت علامت تجاری نسبت به این کار اقدام نمایید. در صورتی که در انتخاب نام برای علامت تجاری خود نیاز به مشورت دارید میتوانید همینک با شماره های موجود بر روی سایت آروین ثبت تماس گرفته و با مشاورین ما در این زمینه مشورت های لازم را به عمل آورید.

گام اول: انتخاب نام

توجه داشته باشید که برای انتخاب نام علامت تجاری خود می بایست شرایط خاصی را رعایت نمایید که از جمله آنها میتوان به عدم تشابه با نامی دیگر در طبقه حوزه فعالیتی که قرار است در آن فعالیت داشته باشید، عدم مغایرت با قوانین ایران و عرف جامعه، عدم ایجاد دوگانگی و گمراه کردن کاربر نهایی استفاده کننده از کالا یا خدمات و … اشاره نمود.

گام دوم: تکمیل مدارک

پس از انتخاب نام مناسب نوبت به تکمیل مدارک به جهت ثبت علامت تجاری است، یک علامت تجاری میتواند هم به صورت حقوقی و هم به صورت حقیقی به ثبت برسد. هر یک از این دو مدل ثبت علامت تجاری مدارک مختلف و متفاوتی نسبت به یکدیگر نیاز خواهند داشت که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت:

ثبت علامت تجاری به صورت حقیقی: برای اینکه بتوانید علامت تجاری خود را به صورت حقیقی به ثبت برسانید به مدارکی از قبیل اصل مدرک شناسایی، کپی برابر اصل شده جواز و تصویر لوگو به ابعاد 6 *6 نیاز خواهید داشت.

ثبت علامت تجاری به صورت حقوقی: برای ثبت علامت تجاری به صورت حقوقی به مدارکی از قبیل مدارک ثبتی شرکت (روزنامه رسمی تأسیس شرکت، آگهی تأسیس و آگهی تغییرات شرکت در صورت وجود)، مدارک شناسایی مربوط به آخرین مدیر عامل شرکت، کپی برابر اصل شده جواز و تصویر لوگو به ابعاد 6*6 نیاز خواهد بود.

توجه مهم: در صورتی که مایلید تا علامت تجاری شما به صورت لاتین به ثبت برسد لازم است تا کارت بازرگانی و کپی آن را نیز به مجموعه مدارکی که میبایست به جهت ثبت علامت تجاری ارائه داد اضافه نمود.

گام سوم استعلام برند

پس از تکمیل مدارک نوبت به استعلام علامت تجاری شما خواهد رسید، در این مرحله استعلامی از میان تمامی علائم تجاری ثبت شده در طبقه مورد تقاضای شما انجام میشود تا مشخص شود علامت مشابه ای در گذشته همانند و یا مشابه علامت تجاری شما به ثبت رسیده است تا خیر؟ این کار سبب میشود تا امکان رد اظهارنامه ثبت علامت تجاری شما به احتمال بسیار زیاد در صورت رعایت سایر نکاتی که در گذشته به آنها اشاره شده است رد نشود.

گام چهارم: ثبت علامت تجاری

در صورتی که پاسخ استعلام علامت تجاری شما به نوبتهای بود که مشابه و یا همانندی از علامت تجاری را در سیستم موجود نبود میتوانید نسبت به ثبت اظهارنامه علامت تجاری خود اقدام نمایید. برای این منظور لازم است تا ابتدا به سامانه اداره مالکیت صنعتی مراجعه نموده و پس از ثبت نام نسبت به ارسال اظهارنامه ثبت علائم تجاری اقدام نمایید. پس از انجام بررسیهای 30 تا 60 روزه کارشناسان این اداره نظر خود را در رابطه با علامت تجاری شما بیان خواهند نمود.

در صورتی که علامت تجاری که قرار است به ثبت برسد مورد تأیید کارشناسان این مرکز قرار گیرد آگهی تقاضا (آگهی سی روزه) آن صادر میشود. ارسال این آگهی این فرصت را به کلیه اقشار جامعه میدهد تا چنانچه طرح شما در گذشته توسط شخص دیگری انجام شده باشد وی فرصت کافی برای طرح شکایت را داشته باشد. در صورتی که در این مدت اعتراضی به ثبت علامت تجاری شما شده باشد پرونده ثبت علامت تجاری شما تا انتهای رسیدگی به شکایت شاکی به حال تعلیق خواهد درامد.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟

در صورتی که در این مدت شخصی شکایتی علیه طرح ثبت شده شما نداشته باشد فرایند ثبت ده ساله استفاده از علامت تجاری شما آغاز شده و در ادامه میتوانید نسبت به دریافت تصدیق نامه ثبت علامت تجاری 10 ساله خود اقدام نمایید.

چه علائم تجاری قابل ثبت هستند

برای اینکه بتوانید به راحتی نسبت به انتخاب علامت تجاری خود اقدام نمایید میتوانید از واژگان، ترکیبی از حروف، اعلائم، حرف و یا کلمه و رقم در کنار یکدیگر، تصویر، نماد، آیکن و شکل رنگی را برای طراحی علامت تجاری مد نظر خود مورد استفاده قرار دهید.

چه علائم تجاری قائل ثبت نیستند

واژه هایی که به صورت کلی عام تشخیص داده شوند و یا بیانگر صفتی باشند، علائمی که برخلاف موازین شرعی، قانونی و هنجارهای ایرانی اسلامی باشند، استفاده از نام و یا نماد سایر ادارات دولتی و یا ترکیبی از آنها و… را میتوان در دسته بندی علائم تجاری غیر قابل ثبت دسته بندی نمود.

هزینه ثبت علامت تجاری

با توجه به اینکه فرایند ثبت علامت تجاری فرایندی پیچیده و نیازمند تجربه در این زمینه میباشد بهترین کار برای کاهش هزینهها و همچنین کاهش زمان ثبت علامت تجاری یاری گرفتن از مشاورین حرفهای ما در آروین ثبت خواهد بود. شما میتوانید همینک با شمارههای موجود بر روی سایت تماس گرفته و با یکی از کارشناسان ما در این زمینه صحبت نمایید.

همچنین شما بازدید کنندگان گرامی این فرصت را خواهید داشت تا کارشناسان ما به جای شما کلیه امور مربوط به ثبت علامت تجاری را انجام دهند. این کار با توجه به سابقه بسیار زیادی که کارشناسان آروین ثبت در این زمینه دارند مطمئناً سبب کاهش هزینه های شما در کنار افزایش سرعت ثبت علامت تجاری شما خواهد شد برای این منظور نیز کلیه خطهای ارائه شده موسسه آروین ثبت بر روی سایت قرار داده شده اند تا شما بتوانید با یک تماس کلیه امور مربوط به ثبت علامت تجاری خود را به کارشناسان آروین ثبت بسپارید.

نویسنده : توحید عزیززاده

واحد انفورماتیک موسسه آروین ثبت

آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟
آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران

14 آگوست 2019

مشاهده کامل
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز

11 آگوست 2019

مشاهده کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین تخفیفات و جشنواره های آروین ثبت ثبت نام نمایید.

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

ارتباط با واتس آپ درخواست مشاوره رایگان