قوانین ثبت برند بین المللی چگونه است؟

قوانین ثبت برند بین المللی چگونه است؟

نشانه ای که بر روی محصولات به منظور معرفی کالا و بازاریابی حک می شود برند نام دارد که گاهی اوقات ثبت برند بین المللی سبب شده تا دسته ای محصولات تحت حمایت جهانی قرار گرفته و به طور غیر مستقیم مصرف کنندگان در جهان کارخانه ی مبدا را شناخته و خدمات دیگر مبدا صنعتی را دریافت نمایند هر چند که  ثبت برند بین المللی اقدامات زیادی را نیازمند می باشد.

اولین اقدام برای ثبت برند بین المللی

در عصر حاضر به منظور توسعه تجارت صنعتگران  برندها ثبت بین المللی یافته و مورد حمایت از مقررات بین المللی قرار گرفته اند لذا برای انجام به ثبت رساندن یک برند در حد بین المللی لازم است که هر شخص حقوقی و یا حقیقی علامت تجاری محصول خود را به صورت تقاضانامه در مدت زمان طولانی با زبان های متفاوت در ادارات ثبت برند در کشورهای مختلف ارائه نماید.

البته به دلیل اینکه پاریس محل انعقاد چنین معاهده ای بوده است طبق مفاد کنوانسیون کشورهای عضو این معاهده می بایست موافقت نامه هایی را درباره  مالک علامت تجاری امضاء نمایند که با مفاد موافقت نامه در تناقض نباشد که این تعهدات می تواند چند جانبه و یا دو جانبه باشند.

به همین منظور کشورهای زیر مجموعه ی کنوانسیون پاریس برای پیشبرد راهکار ثبت برند بین المللی اتحادیه ی بین المللی را تشکیل داده و سیستم مادرید را برای روش ثبت برند بین المللی در نظر گرفته اند در واقع این سیستم زیر نظر مقررات موافقت نامه پروتکل مادرید و موافقت نامه مادرید قرار دارد.

سیستم مادرید در ثبت برندهای جهانی

در چهاردهم آوریل سال ۱۸۹۱  موافقت نامه مادرید به انعقاد رسیده است که در تاریخ های مشخص شده ی دیگری در استکهلم، واشنگتن، بروکسل، لاهه، لندن و نیس مورد بررسی و بازنگری قرار گرفته است. در سال های اخیر اصلاحات جدیدی به موافقت نامه مادرید وارد شده که از سال ۲۰۰۰ در حال اجرا شدن می باشد. دفتر سازمان جهانی بین المللی حمایت فکری با نام اختصاری WIPO  اداره از سیستم مادرید را بر عهده گرفته است. از این رو هر کشوری برای حمایت از علامت و مالکیت تجاری و صنعتی خود می تواند در کنوانسیون پاریس عضو شده و مورد طرف پروتکل و یا موافقت نامه قرار گیرد.

خوشبختانه ایران در سال ۱۳۳۸ با عضویت در کنوانسیون پاریس حمایت و پشتیبانی از مالکیت تجاری و صنعتی و همچنین در سال ۱۳۸۲ عضو بودن خود را در پروتکل و موافقت نامه مادرید اعلام کرده  است. در حال حاضر سیستم مادرید به منظور ثبت برند بین المللی در جهان بسیار موفق عمل کرده به طوری که بیش از هفتاد کشور در حال توسعه، توسعه یافته و کشورهای صنعتی عضو این نظام می باشند.

عملکرد سیستم مادرید برای ثبت نمودن برند

نظام مادرید با توجه به قانون های حاکم در  هر کشور علامت تجاری مرتبط با آن کشور را بررسی کرده سپس ثبت برند بین المللی صورت می گیرد. یعنی در ابتدای امر لازم است تا یک علامت تجاری در اداره ی ملی کشور مبدا تایید شده و به ثبت برسد سپس با توجه به اتوماتیک بودن سیستم مادرید علامت تجاری با تعیین نمودن کشورهای مورد هدف در سطح بین المللی قرار می گیرد.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چگونه برند لباس ثبت کنیم؟

در واقع مالکان تجاری تنها با ارائه دادن یک تقاضانامه به زبان فرانسوی در حد بین المللی با همراه بودن پرداخت تعرفه ای با ارز فرانک سوئیس و تاکید نمودن حمایت از علامت تجاری و خدمات آن در رابطه با  کشورهای تعیین شده می تواند فرم درخواستی را گرد هم آورد.

چگونگی ارائه دادن تقاضا نامه به دفتر بین المللی

مالکان تجاری و منعقد کنندگان تقاضانامه های علائم صنعتی به هیچ وجه این اجازه را ندارند که به طور مستقیم بدون دخالت هیچ اداره ای خود تقاضانامه را به دفتر سازمان جهانی بین المللی ارائه نمایند زیرا دفتر بین المللی این گونه تقاضانامه ها را مسترد و فاقد اعتبار می داند لذا تقاضا نامه باید از طرف اداره ملی کشور مبدا تایید شده سپس از طرف خود اداره به دفتر سازمان جهانی بین المللی ارسال گردد.

در این صورت دفتر بین المللی تقاضانامه را از نظر تطابق داشتن با مفاد پروتکل یا موافقت نامه و اجرای قانون های مشترکی خصوصا قوانینی که مرتبط با خدمات و تعیین کالاها می باشد و البته از نظر پرداخت هزینه ها و تعرفه ها مورد بررسی و جستجو  قرار می دهد.

اقدامات دفتر سازمان جهانی برای ثبت برند بین المللی

دفتر سازمان جهانی بین المللی با بررسی نمودن دقیق تقاضانامه های ارسال شده توسط کشور مبدا در صورت بروز ایراداتی اداره ی تودیع کننده و کشور مبدا را مطلع ساخته و لازم دانسته تا تمامی اشکالات تقاضانامه ظرف سه ماه بر طرف شده و ارجاع گردد.

اما در صورت نبود ایرادات و تایید شدن تقاضانامه علامت تجاری در دفتر ثبت برند بین المللی مندرج شده و سپس در سازمان جهانی مالکیت بین المللی معنوی علامت تجاری به صورت بین المللی چاپ می گردد و دفتر بین المللی علامت تجاری را به کشورهایی که در تقاضانامه تعیین شده اند ابلاغ می نماید. کشورهای تعیین شده می توانند از زمان ثبت تاریخ بین المللی از علامت تجاری حمایت کنند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند بین المللی

 • _ ارائه دادن تقاضانامه ای به منظور ثبت برند تجاری با ذکر کشورهای تعیین شده به اداره ی ثبت برند تجاری
 • _ ارائه دادن کپی هایی از کارت ملی و شناسنامه ی کارگزاران و مدیرانی که در شرکت حق امضاء دارند. رزومه ی سال تاسیس و خلاصه ای از آخرین تغییراتی که در شرکت انجام شده برای افرادی که سمت حقوقی دارند.
 • _ دادن برگه وکالت نامه دادگستری در صورت داشتن وکیل رسمی
 • _ ارائه دادن اصل گواهی ثبت شدن علائم تجاری شرکت در ایران به همراه کپی از آن برای رویت شدن علامت تجاری و ضبط در پرونده
 • _ ارائه نمودن معرفی نامه ای همراه با سربرگ شرکت به انضمام امضای دارندگان حق امضاء و مدیران به همراه مهر شرکت برای افراد حقوقی و البته برگه ی وکالت نامه دادگستری برای افرادی که وکیل رسمی انتخاب نموده اند.
 • _ تکمیل نمودن فرمی که مخصوص به لاتین می  باشد.
 • _ قبض پرداخت تعرفه ها و هزینه هایی که برای بررسی اظهارنامه لازم است.

در چه مواردی ثبت برند بین المللی قابل اجرا نمی باشد؟

 • _ در مواردی که علامت در تشابه زیادی با علامت تجاری دیگری بوده و تمایز زیادی نداشته باشد.
 • _ علامت بر خلاف نظام عمومی و قوانین شرعی کشور مبدا باشد.
 • _ تقلید نمودن از علامت های اختصاری پرچم، حروف و نشانه های مملکتی، نشانه هایی مختص سازمان های بین المللی و عضو کنوانسیون سازمان بین المللی و…مگر اینکه مقامات ذی ربط در کشور مبدا اجازه صادر شدن آن را داده باشند.
 • _ نتواند خدمات و کالای شرکت را از سایر کالاها تمایز دهد.
 • _ علامت تکراری بوده و ثبت آن به مالک قبلی صدمه وارد نماید.
 • _ علامتی بوده که مصرف کنندگان را با علامت های دیگری دچار گمراهی کند.

قوانین ثبت برند از نظر سازمان جهانی بین المللی

سیستم مادرید یا همان ثبت برند بین المللی برای چاپ کردن علامت تجاری و ارائه دادن آن برای حمایت به کشورهای تعیین شده لازم می داند تا  علاوه بر ارائه دادن اظهارنامه شرکت به منظور ثبت علامت و فهرستی از کالاها و سایر خدمات شرکت مورد طبقه بندی از نظر بین المللی صورت گیرد در این میان پرداخت هزینه هایی که برای ثبت برند بین المللی انجام می گیرد بر عهده ی شرکت متقاضی می باشد. ادعای حق تقدم برای مالکان علامت تجاری در صورتی امکان پذیر است که شخص متقاضی در کشور های زیر مجموعه کنوانسیون پاریس تقاضا داده شده باشد.

قوانین دیگری از ثبت برند در سازمان بین المللی

شرکتی که تقاضانامه را به سازمان جهانی بین المللی ارائه داده است در صورت صرف نظر می تواند آن را مسترد کند. سازمان جهانی ثبت برند لازم دانسته تا در هر کشوری اداره مالکیت صنعتی علامت تجاری را بررسی نموده سپس اقدام به ارسال به سازمان بین المللی نماید. هر ذی نفع این امکان را دارد تا تمامی اعتراضات خود را در مدت زمان سی روز به ادارات ذیربط ابلاغ گرداند. افراد پس از ابلاغ اظهارنامه حقوقی را در اختیار دارند که در زمان ثبت علامت صنعتی در اختیار خواهند گرفت. مالکان علامت صنعتی می توانند در صورت سوءاستفاده از برند شرکت وی در اسرع وقت شکایت کرده تا روند اجرای ثبت برند متوقف شود.

حقوقی که از ثبت علامت ناشی می شود شامل  اقداماتی که مرتبط به خدمات و کالاها بوده و به وسیله ی مالک در بازارهای ایران عرضه شده نمی گردد. مدت اعتبار ثبت برند بین المللی ۱۰ سال می باشد. سازمان جهانی ثبت برند بین المللی با پرداخت هزینه های لازم برای مالکان علامت تجاری این مدت را برای ده سال دیگر تمدید می کند. البته این سازمان یک مهلت به مدت شش ماه برای تمدید اعتبار ثبت برند بین المللی در نظر گرفته که بعد از تمدید نمودن مالک را ملزم به پرداخت جریمه می گرداند.

چگونگی قوانین درخواست لغو و یا تغییرات ثبت برند

در صورتی که مالکان علامت صنعتی و یا افرادی که از طرف آنها حق دخالت را دارند به مدت ۳ سال از برند تجاری خود استفاده نکرده باشند این امکان را داشته تا لغو برند شرکت را از دادگاه درخواست نمایند. در اظهارنامه های جمعی که به منظور ثبت علامت ارائه داده می شوند  ضمن اینکه به جمعی بودن باید در اظهارنامه اشاره شده باشد می بایست شرایط و ضوابط استفاده از آن در اظهارنامه ضمیمه شده باشد. مالک اصلی باید هر گونه تغییرات در شرایط و ضوابط علامت تجاری شرکت را در اسرع وقت به اداره مالکیت صنعتی اطلاع دهد.

قبل از ثبت برند بین المللی اداره مالکیت صنعتی می بایست کالاهای تولید شده توسط شرکت متقاضی را از نظر کیفیت و مرغوبیت به طور کامل مورد بررسی قرار دهد در صورتی که اجازه انجام این کار به مراجع ذی ربط داده نشود اظهارنامه ثبت برند بین المللی باطل اعلام می گردد. نام تجاری برند می بایست مطابق با نظام عمومی و موازین شرعی هر کشوری باشد زیرا این گونه نام های تجاری حتی بدون ثبت برند غیرقانونی بوده و لغو خواهند شد. هر گونه برندی که سبب فریب دادن عموم مردم شود از ثبت شدن لغو شده و باطل می باشد.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: آیا ثبت برند در ایران شامل مالیات می شود؟

افرادی که محل سکونت آنها خارج از ایران و یا  شرکت های ایرانی که در خارج از کشور در حال فعالیت می باشند می توانند به کمک وکلای حرفه ای که مقیم ایران هستند مراحل ثبت برند بین المللی را به انجام رسانند.

ادارات مرتبط با سازمان جهانی بین المللی ثبت برند

اداراتی که با مالکیت صنعتی در ارتباط بوده و همچنین نمایندگی کشور ایران در کنوانسیون های ذیربط و  سازمان بین المللی مالکیت صنعتی بر عهده سازمان املاک شود و ثبت اسناد می باشد. از این رو ثبت تمام موضوعاتی که مرتبط با مالکیت صنعتی، طرح صنعتی، علامت جمعی، علامت و…توسط سازمان مالکیت صنعتی، سازمان املاک کشور و ثبت اسناد صورت می گیرد. برخی از سازمان ها و ادارات کشور در صورتی می توانند در ثبت برند بین المللی دخالت داشته باشند که برند در اداره مالکیت صنعتی ثبت شده باشد.

اداره ی مالکیت صنعتی با به کار گیری از روش های نوین این اقدام را انجام داده تا دفاتر جداگانه ای را به منظور ثبت علامات تجاری، طرح های صنعتی، علائم جمعی و  اختراعات اقدام به ثبت برند بین المللی نمایند.

چگونگی دسترسی به اطلاعات ثبت برند

اطلاعات موجود در اداراتی که ثبت برند را برای مالکان تجاری انجام  می دهند برای هر شخصی که در آیین نامه اجرایی مقابل با قوانین می باشد قابل دسترسی بوده و می توانند اطلاعات لازمی را از ادارات ثبت برند در اختیار داشته باشند.

قوانین مهم ثبت برند

در مورد علامت تجاری و اختراعات باید گفت که علاماتی که مطابق با قانون های گذشته به ثبت رسیده اند معتبر  هستند در غیر این صورت مالکان اختراعات می بایست برای ثبت برند بین المللی خود سالانه هزینه هایی را به سازمان جهانی بین المللی پرداخت نماید. برندهایی که مدت اعتبار آنها پایان یافته باشد لازم بوده تا از طرف سازمان جهانی بین المللی دوباره مورد طبقه بندی قرار گیرد.

۵۰ درصد از درآمدهای ارزی که سالانه از ثبت برند بین المللی در کشورها به دست می آید می تواند به منظور ارتقاء دادن کیفی و بالا بردن تجهیزات ادارات مالکیت صنعتی صرف شود. در کشور ایران بانک مرکزی مکلف بوده تا ارزهایی که مورد نیاز صاحبان برندها به منظور ثبت برند بین المللی می باشد را مطابق با تعرفه های جدید و ذکر شده در مقررات بین المللی و کنوانسیون ها با نرخ رسمی برای صاحبان ایرانی تامین نماید.

هر شخصی که به طور عمد مرتکب جرمی در مفاد ثبت علامت تجاری شود علاوه بر پرداخت جرایم نقدی مستلزم محکوم شدن به حبس نود روزه و یا شش ماه می شود.

نویسنده : توحید عزیززاده

واحد انفورماتیک موسسه آروین ثبت

آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟
آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران

14 آگوست 2019

مشاهده کامل
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز

11 آگوست 2019

مشاهده کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین تخفیفات و جشنواره های آروین ثبت ثبت نام نمایید.

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

ارتباط با واتس آپ درخواست مشاوره رایگان