هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران

هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران

یکی از مهمترین اقلامی که انسان در تمام طول روز و از گذشته تا به امروز به آن نیاز دارد، پوشاک می باشد! هر سال شاهد ثبت برند لباس در سراسر دنیا هستیم. این روند در کشور ما نیز در رابطه با افرادی که می خواهند نام خود را مطرح کنند وجود دارد، اما در ادامه قصد داریم تا درباره مراحل ثبت برند، مزایای آن و همچنین هزینه های در نظر گرفته شده در این زمینه برای شما توضیح دهیم تا اگر قصد ثبت برند را برای پوشاک تولیدی خود در بازار دارید بتوانید به راحتی کار خود را دنبال نمایید و مراحل آن را انجام دهید.

درباره برند چه می دانید؟

در ایران، برندهای مختلفی موجود می باشد که محصولات آنها در بازار به چشم می خورد. اما ممکن است این سوال مطرح شود که، برند به چه معنا می باشد؟ شما با انتخاب یک نام، عبارت و یا لوگو می توانید محصولات خود را از دیگر تولیدی ها متمایز نمایید.

برند به شما کمک خواهد کرد تا نام محصولات شما در ذهن ها باقی مانده و به شناسایی بیشتر و بهتر کارهای تولیدی شما کمک بی نظیری خواهد نمود. با انتخاب یک برند، پس از اتمام تولیدات، شما با این نام شناخته خواهید شد. به همین دلیل یکی از تاثیرگذارترین و مهمترین بخش های تولید پوشاک، متعلق به ثبت برند می باشد ک درباره مزایا و ویژگی های آن در ادامه خواهیم گفت.

اهمیت ثبت برند لباس چیست؟

با وجود تولید پوشاک متنوع و مختلف در کشور، اما متاسفانه اغلب مردم تمایل دارند تا به سراغ برندهای نام آشنای خارجی رفته و از آنها خرید نمایند. از این میان می توان به برندهای چینی و ترکیه ای اشاره کرد که تقریبا بیش از نیمی از بازار پوشاک ایران را در دست گرفته اند و امروزه طرفداران خاص خود را پیدا کرده اند. علت این موضوع، عدم ثبت برندهای ایرانی و همچنین عدم آشنایی مردم با برندهای اصیل ایرانی می باشد.

بدون شک با خرید و حمایت از کالاها و برندهای ایرانی می توان به کارآفرینی بیشتر کمک کرد و مانع از خروج ارز از کشور به منظور خرید پوشاک خواهیم شد. در صورتی که تولید کنندگان پوشاک قدم در راه ثبت برند بگذارند، می توانند علاوه بر محصولات خود به ایرانیان و یا حتی دیگر کشورها، به رونق هر چه بیشتر اقتصاد کشور نیز کمک نمایند. بدون شک  از نظر مالی نیز برای فرد صاحب برند درآمدزایی بیشتری خواهد داشت.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چگونه برند لباس ثبت کنیم؟

یکی از مواردی که باعث می شود تا ثبت برند لباس شما با موفقیت روبرو شده و در ذهن ها ماندگار شود، قطعا کیفیت بالای محصولات تولیدی می باشد.

ثبت برند لباس چه مزایایی به همراه خواهد داشت؟

 • با ثبت برند لباس، شما می توانید برای تولیدات خود در واقع شناسنامه تهیه نمایید و برای قانون شناخته شده باشید، به طوری که اگر شخص و یا اشخاصی از نام و یا اعتبار برند شما بدون کسب رضایت، استفاده نمایند، قانون به طور قاطع با افراد متخلف برخورد خواهد کرد.
 • در صورتی که ثبت برند لباس شما بین المللی شود. می توانید تولیدات خود را به دیگر کشورها نیز معرفی کرده و حتی به فروش برسانید.
 • از دیگر مزایای ثبت برند لباس می توان به ارزش گذاری شرکت و یا تولیدی خود اشاره کرد که این افزایش اعتبار می تواند در میزان فروش و رونق کسب و کار شما نیز تاثیرگذار باشد.
 • اگر چنانچه زیر نظر برندی، طرح و یا مدلی را ارائه نموده و شخص دیگری از آن کپی برداری نماید، به راحتی می توانید پیگیری های لازم را انجام داده و شکایت کنید.

شاید پروسه ثبت برند لباس به ظاهر طولانی باشد اما قطعا بهرمند شدن از مزایای آن پس از ثبت، بسیار ارزشمند تر و کارآمد تر می باشد.

مراحل ثبت برند لباس به چه صورت خواهد بود؟

 • در ابتدا تفاوت و تمایز نام و نشان برند شما بسیار مهم می باشد چرا که برند شما قطعا ویژگی های خاص خود را دارد. البته به طور کلی هیچ برندی با 2 نام یکسان ثبت نخواهد شد.
 • خب پس از انتخاب نام مناسب، نوبت به انتخاب یک  فرد متخصص در این امر، یعنی مشاوران حاذق خواهد رسید. دلیل انتخاب یک فرد به عنوان مشاور، آگاهی و آشنایی از مراحل ثبت برند لباس و هزینه های احتمالی آن برای این کار می باشد.
 • پس از تکمیل فرم اظهارنامه با کمک مشاور خود، نوبت به ثبت نام در نظر گرفته شده در سایت اداره مالکیت معنوی خواهد بود.
 • حال نوبت به بررسی های تکمیلی کارشناسان درباره اظهارات شما می رسد. از مواردی که کارشناسان به آن توجه و تاکید دارند می توان به، عدم کپی از سایر برندها، نامی ویژه و بدون مشابهت با سایر برندهای ثبت شده، استفاده از تصاویر و لوگوهایی مطابق با قوانین کشور، عدم استفاده از اسم های پیچیده و ناآشنای خارجی اشاره کرد.
 • پس از پشت سر گذاشتن این مراحل از ثبت برند لباس، نوبت به ارائه  اسناد و مدارک لازم فرد متقاضی برای ثبت برند لباس به اداره مالکیت معنوی می رسد.
 • در صورت نبود مشکل و ارائه تمامی مدارک ها لازم، برند شما ثبت شده و در مرحله آخر باید در یک روزنامه کثیرالانتشار که فعالیت رسمی دارد، درباره برند مذکور آگهی شود.

برای ثبت برند لباس چه مدارکی مورد نیاز خواهد بود؟

 • فرم تکمیل شده اظهارنامه علامت
 • مشخصات کامل فرد متقاضی حقیقی برای ثبت برند لباس و در صورتی که فرد حقوقی باشد، کارت شناسایی افراد صاحب امضا و یا آخرین روزنامه با فعالیت رسمی مورد نیاز می باشد.
 • در صورتی که وکیل شما کارهای ثبت برند لباس را برای شما دنبال می کند، ارائه مدارک شناسایی او نیز الزامی می باشد.
 • حداقل 10 مورد عکس گرافیکی از علامت مورد نظر، با سایز 10 * 10
 • اگر علامت شما سه بعدی می باشد باید از تمامی زاویه ها تصویر گرافیکی به طور کامل ارائه دهید.
 • توجه داشته باشید که باید مدارکی را ارائه کنید که مشخص کند شما در رشته مرتبط مشغول به فعالیت هستید.
 • تاییدیه از جانب فرد دارای مقامی برای تائید صلاحیت
 • رسید پرداخت تمامی هزینه های ثبت برند لباس

با تکمیل مدارک نام برده، می توانید به راحتی به منظور ثبت برند لباس خود در کشور اقدام نمایید.

با ثبت برند لباس چه حقوقی شامل برند شما خواهد شد؟

علاوه بر مسائل قانونی که در بالا نیز به آنها اشاره شد و شما در صورت مشاهده هرگونه سوء استفاده از برند خود می توانید از فرد متخلف شکایت نمایید، یکی دیگر از موارد مهم، درآمدزایی جانبی از طریق برند ثبت شده می باشد. پس از ثبت برند لباس و معرفی آن به عموم، بسیاری از شرکت ها مایل هستند تا برای استفاده از نام برند شما برای محصول تولیدی خود، هزینه خوبی را متقبل شوند.

در واقع با ثبت برند شما می توانید به راحتی درآمد و سود خود را افزایش دهید. با ثبت بین المللی برند خود، می توانید به زودی علاوه بر معرفی برند مذکور به دیگر کشورها، از صادرکنندگان خوب پوشاک نیز باشید!  کیفیت پوشاک ایرانی بسیار عالی می باشد اما به دلیل عدم ثبت برند، متاسفانه به خوبی معرفی نمی شوند.

هزینه ثبت برند لباس به چه عواملی بستگی دارد؟

در هر مرحله متناسب با شرایط خود ملزم به پرداخت هزینه هایی در این رابطه خواهید بود. اما  مواردی هستند که در پرداخت ها تاثیرگذار می باشند و در ذیل به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

 • متناسب با اینکه فرد متقاضی حقیقی باشد یا حقوقی، هزینه های پرداختی به منظور ثبت علامت تجاری مورد نظر، متفاوت خواهد بود.
 • انتخاب روزنامه مورد نظر، تعداد خط های تبلیغ، صفحه انتخابی، سایز عکس، رنگی و یا سیاه سفید بودن آن هر یک در هزینه آگهی اثر مستقیم می گذارند.
 • گاهی طولانی شدن پروسه ثبت برند لباس شما، باعث افزایش هزینه های نیز خواهد شد. پس بهتر است تا با کمک مشاوران انتخابی خود و تکمیل مدارک به صورت صحیح، روند ثبت برند لباس را تسریع بخشید تا در هزینه های شما تاثیر بگذارد و از این طریق هزینه های خود را کاهش دهید.

بسیاری از شرکت ها و یا تولیدکنندگان به دلیل عدم آگاهی از هزینه های ثبت برند لباس، از این کار سر باز می زنند. در صورتی که سود حاصل از ثبت برند بسیار بیشتر از هزینه زمان ثبت می باشد. به طور کلی نمی توان به طور دقیق و مشخص درباره هزینه نهایی این پروسه اظهار نظر نمود.

چگونه ثبت برند خود را بین المللی کنیم؟

اگر تصمیم دارید تا برند خود را جهانی کنید، باید به دنبال ثبت بین المللی آن باشید. در اولین قدم باید ثبت برند لباس را در کشور خود ایران به سرانجام برسانید سپس نوبت به استفاده از سیستم مادرید می رسد. با کمک این سیستم جامع دیگر نیاز نیست تا برای هر یک از کشورهای مورد نظر، یک اظهارنامه جداگانه ارسال شود.

کار شما با این سیستم بسیار آسان خواهد بود و پس از انتخاب کشورهای مقصد که تصمیم به ثبت برند لباس خود در آنها را دارید، فقط کافی است تا یک عدد اظهارنامه  تهیه نمایید. بدین گونه شما یک برند معتبر جهانی دارید که می تواند معرف ایران و کالاهای با کیفیت آن به سراسر دنیا باشد.

مدارک مورد نظر برای ثبت برند لباس به صورت بین المللی چه مدارکی هستند؟

 • ارائه فرم تقاضانامه برای کشورهای مقصد( کشورهای خارجی مد نظر شما)
 • در صورت پیگیری کارها توسط وکیل، نیاز به معرفی نامه برای آنها خواهد بود.
 • کپی تمامی مدارک شناسایی فرد تقاضا دهنده برای ثبت برند لباس به صورت بین المللی
 • یک کپی از آگهی مربوط به معرفی تاسیس شرکت
 • ارائه کپی از ثبت برند لباس در کشور مبدا یعنی ایران
 • ارائه کارت بازرگانی
 • پرداخت هزینه های مرتبط با ثبت برند در سطح بین المللی

در صورت نیاز ممکن است مدارک دیگری را نیز از شما طلب نمایند که با ارائه آنها، در مدت زمان نسبتا کوتاهی موفق به ثبت برند خود در دیگر کشورها خواهید شد.

چگونه برای ثبت برند لباس استعلام بگیریم؟

همانطور که اشاره کردیم، استعلام گرفتن درباره برندهایی که تا کنون ثبت شده اند، در واقع استارت شروع کار برای ثبت برند لباس می باشد. حال قصد داریم تا شما را با روش های استعلام گیری به طور کامل  آشنا نماییم:

1) می توانید به راحتی به سایت که به صورت رسمی در زمینه ثبت برند فعالیت می کند، مراجعه نمایید و از 3 طریق جستجوی لازم برای انجام این فرایند را پیگیری کنید. اولین راه بررسی روزنامه ها و دیگری آگهی هایی است که به صورت قانونی به ثبت رسیده اند. با وارد کردن نام و یا علامت مذکور، می توانید آگاه شوید که برند مشابه دیگری قبلا به ثبت رسیده یا خیر!

2) سایت دیگری نیز وجود دارد که به منظور استعلام گیری می توانید از آن کمک بگیرید. در سایت مالکیت صنعتی، ابتدا دسته بندی مورد نظر خود را باید تعیین کرده و سپس برند خود را سرچ کنید و نتیجه را به طور کامل بررسی کنید.

کاملا بدیهی می باشد که در صورت پیدا کردن مورد مشابه باید نام و یا علامت برند خود را تغییر داده و مجددا مراحل جستجو را انجام دهید.

نقش ثبت برند در بازار کسب و کار به چه صورت است؟

تولیدکنندگان پوشاک رقابت بسیاری با یکدیگر دارند تا بتوانند هر یک از دیگری در این تجارت و در این بازار پر رونق سبقت گرفته و در بازار کسب و کار مطرح شوند. به همین دلیل هر کدام به دنبال راهی هستند تا بتوانند مشتریان بیشتری را به سوی خود جذب نموده و نبض بازار پوشاک را در دست خود بگیرند. با این اوصاف، ثبت برند می تواند نقش کلیدی در رسیدن به این هدف داشته باشد.

از طرفی پس از ثبت، تولید کننده برای باقی ماندن در دنیای رقابتی بازار، تلاش می کند تا کیفیت خود را بیش از پیش ارتقا دهد و نکته مهمتر این که در همان سطح آن را حفظ نماید. دنیای تکنولوژی به معرفی برندها بسیار کمک کرده و با کمک سئو نویسی می توان به تبلیغ برند مورد نظر در سایت ها و دنیای مجازی پرداخت.

نتیجه گیری درباره ثبت برند پوشاک

ذهنیت هایی در بین تولید کنندگان و یا شرکت ها شکل گرفته که باعث می شود تا به منظور ثبت برند انحصاری خود اقدام نکنند. یکی از این موارد، عدم آگاهی از مزایای ثبت برند بوده و دیگری به دلیل نگرانی برای هزینه های نهایی می باشد. در این متن به طور کامل درباره روند ثبت برند پوشاک توضیحات لازم را دادیم تا با آگاهی پیدا کردن به طور کامل در این زمینه بتوان علاوه بر کسب درآمد بیشتر، به رونق بخشیدن به تولیدات داخلی نیز کمک شایانی کرد.

نویسنده : توحید عزیززاده

واحد انفورماتیک موسسه آروین ثبت

آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟
آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز

11 آگوست 2019

مشاهده کامل
برای ثبت برند شخصی چه مراحلی را باید گذراند؟
برای ثبت برند شخصی چه مراحلی را باید گذراند؟

10 آگوست 2019

مشاهده کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین تخفیفات و جشنواره های آروین ثبت ثبت نام نمایید.

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

ارتباط با واتس آپ درخواست مشاوره رایگان