آیا ثبت برند در ایران شامل مالیات می شود؟

آیا ثبت برند در ایران شامل مالیات می شود؟

تولید کنندگان کالا ها و محصولات برای عرضه بهتر و دریافت سود بیشتر می توانند اقدام به ثبت برند نمایند. این بدان معنا است که صاحبان کسب و کار ها و تولید کنندگان برای محصولاتی که عرضه می کنند یک عنوان مشخص و منحصر به فرد انتخاب می کنند و با این کار میان مشتریان شناخته شده خواهند بود و با تولید محصولات با کیفیت و عرضه آنها می توانند خریداران  ثابت و وفاداری را به سوی خود جذب نمایند و همچنین در صورت موفق بودن برند خود می توانند از راه فروش آن نیز کسب سود نمایند. به همین دلیل به دلیل اهمیت این موضوع در این مقاله به بررسی شرایط و ضوابط ثبت برند و همچنین تمام نکات مورد نیاز درباره آن پرداخته ایم.

منظور از ثبت برند چیست؟

اگر فردی بخواهد یک کسب و کار و شرکتی را برای خود راه اندازی نماید، بعد از تصمیم گیری و انجام اقدامات لازم باید با توجه به شرایط و ضوابط موجود شرکت و کسب و کار خود را ثبت نماید تا بتواند به فعالیت خود ادامه دهد. از آنجایی که امروزه شرکت های بسیار زیادی در سراسر دنیا وجود دارد که به تولید، عرضه و فروش محصولات مشابه می پردازند و با یکدیگر رقابت می کنند، وجود یک عنوان برای هر کدام از این شرکت ها برای ایجاد تمایز بین آنها الزامی می باشد.

بنابراین شرکت ها بعد از اینکه کسب و کار و شرکت خود را ثبت کردند برای اینکه با سایر رقبای خود تفاوت داشته باشند و خریداران نیز متوجه شوند که محصول خریداری شده از کدام شرکت می باشد، باید یک برند و عنوان تجاری را نیز برای خود انتخاب و ثبت نمایند.

برند در واقع یک نشان، علامت، نام و… می باشد که تمام محصولات یک شرکت با همان عنوان به فروش می رسند و در واقع شناسنامه شرکت مورد نظر می باشند.

هدف از ثبت برند

همانطور که اشاره کردیم، شرکت ها برای شناخته شدن در بین مشتریان، باید برای خود یک عنوان و برند منحصر به فرد انتخاب نمایند و تمام محصولات خود را با همان عنوان به بازار عرضه و به دست مشتریان برسانند. بنابراین مهمترین و اصلی ترین هدف برای ثبت برند، شناخته شدن شرکت مورد نظر در میان سایر رقبای خود می باشد. در بسیاری از مواقع اگر شرکتی بتواند برندسازی خوبی داشته باشد و برند خود را به طور گسترده به مردم بشناسد، می تواند با آن نیز کسب سود نماید.

در بسیاری از کشور ها و به ویژه کشور خودمان مردم به دنبال کالایی هستند که از برند شناخت شده ای برخوردار باشد، چرا که برند سازی خوب می تواند تا حد زیادی اعتماد مردم را به خود جلب نماید و مردم در خرید محصولاتی با برند خاص و شناخته شده، مقاومت و حساسیت کمتری را از خود نشان می دهند. به همین دلیل هر کسب و کاری برای فروش و سود بیشتر باید به این موضوع اهمیت زیادی دهد و تمام تلاش خود را نماید تا یک برند معتبر ایجاد نمایند.

برای انتخاب عنوان برند چه ضوابط و شرایطی وجود دارد؟

اگر تصمیم دارید تا برای کسب و کار خود یک عنوان مناسب انتخاب نمایید اما نمی دانید که چه عناوینی در زمان به ثبت رسیدن با مشکل مواجه نخواهند شد و سازمان مربوطه با عنوان انتخاب شده مخالفت نخواهد کرد، توصیه می کنیم که موارد گفته شده در ادامه این مطلب را به دقت مطالعه نمایید و در زمان انتخاب عنوان و برند تجاری مناسب حتماً آنها را مدنظر قرار دهید.

هر کشوری برای ثبت عنوان های تجاری جدید قوانین و ضوابط خاص خود را که کشور ما نیز در این باره قوانین خاص خود را دارد. اولین نکته ای که در زمان انتخاب عنوان شرکت و کسب و کار خود در ایران باید به آن دقت کنید، این است که عناوین بسیار مشهور و شناخته شده و همچنین عناوینی که مغایر با شئونات اسلامی و همچنین عرف جامعه هستند، به هیچ عنوان ثبت نخواهند شد.

همچنین اسم هایی که به صورت عام و یا توصیف کننده باشند نیز صلاحیت ثبت شدن را ندارند و در عوض احتمال به ثبت رسیدن  اسم های خاص، اسم های چند سیلابی و اسم های ساختگی بسیار بالا خواهد بود.

توصیه می کنیم که در زمان انتخاب عنوان، به هیچ عنوان اسم های مشابه با سایر نام های تجاری را انتخاب نکنید، چرا که اگر اسم انتخاب شده حتی 50 درصد به اسم تجاری دیگری شباهت داشته باشد، به هیچ عنوان اجازه ثبت نخواهد داشت.

انتخاب اسم های لاتین، ایرانی و یا ترکیبی از این دو بلامانع بوده و هر کس می تواند بنابر سلیقه خود یکی از آنها را انتخاب نماید. یکی دیگر از مهمترین نکات برای انتخاب نام و علامت تجاری این است که به هیچ عنوان از اعداد به تنهایی استفاده کنید، چرا اجازه ثبت نخواهند داشت.

هزینه های ثبت کردن برند تجاری

یکی از مهمترین نکات برای ثبت برند شرکت ها هزینه آن می باشد. چرا که اینکار بدون هزینه نبوده و بعد از اینکه عنوان انتخاب شده تایید شد برای ثبت شدن آن نیاز به پرداخت هزینه وجود دارد.

در این باره باید بگوییم که هزینه های ثبت برند به عوامل گوناگونی بستگی دارد و نمی تواند قیمت واحد و مشخصی را برای آنها در نظر گرفت. به عنوان مثال یکی از عواملی که در تعیین قیمت ثبت برند های تجاری نقش دارد، این است که آیا شما می خواهید در زمان ثبت کردن برند سازمان، لوگوی آن را نیز به ثبت برسانید و یا خیر. که این عامل به خودی خود باعث تفاوت در هزینه تمام شده برای به ثبت رساندن برند ها می شود.

از این رو اگر تصمیم دارید که اطلاعات دقیقی در این باره به دست آورید و از قیمت دقیق آن مطلع شوید، می توانید با مراجعه به سایت های مربوطه و همچنین مشاوره گرفتن از متخصصان این امر، اطلاعات لازم و کافی را به دست آورید تا بتوانید برای هزینه های خود برنامه ریزی نمایید.

چه مدارکی برای ثبت کردن برند مورد نیاز است؟

قبل از ثبت هر برندی در ابتدا باید نام آن مشخص و تایید شده باشد و شخص باید تصمیم بگیرد عنوانی را که می خواهد انتخاب کند، به نام یک شخص باشد و یا به نام شرکت و با توجه به آن مدارک مورد نیاز را تهیه نماید.

اگر تصمیم دارید که برند خود را به نام یک شخص حقیقی به ثبت برسانید باید مدارک شناسایی آن شخص، جواز کسب و همچنین یک نمونه از برند را در ابعاد 12*12 تهیه نمایید. علاوه بر این اگر بخواهید که عنوان تجاری خود را به صورت لاتین به ثبت برسانید، باید کارت بازرگانی آن شخص حقیقی را نیز داشته باشید.

اما اگر قصد دارید که ثبت برند حقوقی( به نام شکرت) انجام دهید به مدارک ذیل نیاز خواهید داشت:

 • مدارک شناسایی افرادی که در داخل شرکت از حق امضا برخوردار می باشند.
 • جواز تاسیس شرکت و یا جواز صنایع
 • نسخه کپی شده از مدارک ثبتی شرکت مورد نظر
 • اگر نام تجاری حقوقی لاتین باشد، داشتن کارت بازرگانی الزامی می باشد.
 • یک نمونه از برند انتخاب شده در ابعاد 12*12

اقدامات و مراحل لازم برای ثبت کردن برند

همانطور که گفته شد در فرآیند انتخاب و ثبت برند های تجاری اولین گام انتخاب عنوان مناسب و تایید آن می باشد و در مرحله بعد فرد متقاضی باید برای ثبت برند خود اقدام نموده و با توجه به نوع عنوانی که انتخاب کرده است، مدارک مورد نیاز را به طور کامل تهیه و آماده نماید. تمام مراحل گفته شده تا تایید نهایی برند، نزدیک به 2 ماه زمان خواهد برد. البته زمان گفته شده برای مواردی می باشد که عنوان انتخابی و مدارک تهیه شده هیچ مشکلی نداشته باشد و در صورت مشاهده هرگونه مشکل و نقصی در مدارک، بدون شک زمان گفته شده بیشتر خواهد بود.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چطور شرکت ثبت کنیم؟

لازم به ذکر است که بعد از دریافت علامت تجاری مورد نیاز به مدت ده سال می توانید از اعتبار ان استفاده نمایید، چرا که بعد از ده سال از اعتبار ساقط خواهد شد و برای استفاده مجدد از آن باید آن را ده سال دیگر تمدید نمایید.

ثبت برند لباس

یکی از پر رونق ترین و پر رقیب ترین صنایع موجود در دنیا، صنعت پوشاک می باشد که به همین دلیل داشتن برند تجاری برای تمامی فعالان این حوزه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

چرا که اگر تولید کنندگان لباس برند مورد نظر خود را ثبت نمایند  و تمام پوشاک خود را با همان برندی که انتخاب کرده اند به فروش برسانند، باعث می شود که مردم و خریداران شناخت بیشتری نسبت به آن برند پیدا کنند و بعد از مدتی استفاده از محصولات تولید شده توسط این برند به آن اطمینان بیشتری پیدا خواهند کرد و بعدها با تولید محصولات جدید با خیال راحت و مقاومت کمتری محصولات برند مورد نظر را خریداری خواهند کرد و می توانند گامی روبه جلو در مقایسه با سایر رقبای خود بردارند و خریداران بیشتری را به سمت خود جذب نمایند.

به ثبت رساندن برند لباس چه مزیت هایی دارد؟

تولید کنندگان پوشاک اگر برند خود را ثبت نمایند، می توانند از مزایای زیر بهره مند شوند:

 • ثبت برند لباس مانع از سوء استفاده افراد سودجو و فرصت طلب خواهد شد و به هیچ نمی توانند لباس های خود را با برند سایر شرکت ها به فروش برسانند و با سود استفاده از عنوان آنها سود بیشتری کسب نمایند.
 • صاحبان برند لباس، اگر برند خود را ثبت نمایند و بعد از آن یک لباسی جدید طراحی نمایند، به هیچ دیگر لازم نیست که نگران سرقت رفتن ایده و طرح خود باشند.
 • ثبت برند لباس برای صاحبان و مالکان آن ارزش و اعتبار بسیار زیادی ایجاد خواهد کرد.
 • اگر تولید کنندگان پوشاک نماد ® را در بالای برند خود دریافت نمایند، این امکان را خواهند داشت که از اعتبار بین المللی برخوردار شوند و بتوانند تولیدات خود را در سایر کشور ها نیز به فروش برسانند.

افرادی که اقدام به ثبت برند لباس می نمایند، از چه خدماتی بهره مند می شوند؟

علاوه بر این که ثبت برند لباس مزایای بسیار زیادی دارد، خدماتی را نیز به مالکان آنها  ارائه خواهد داد. به طور مثال تولید کنندگانی که برند خود در اداره مالکیت صنعتی و معنوی به ثبت برساند، مورد حمایت دولت قرار می گیرند و اگر شرکت ها و تولید کنندگان دیگر بدون مجوز تولیدات خود را با برند ثبت شده سایر شرکت ها به فروش برسانند؛ تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و باید جریمه های لازم را که در دادگاه تعیین می شود، پرداخت نمایند. علاوه بر این ثبت برند و همچنین موفقیت دارند باعث می شود که بسیاری از شرکت ها برند شما را خریداری نمایند، یعنی با پرداخت پول به شرکت شما، اجازه تولید محصولات خود را با برند شما دریافت می کنند که این موضوع نقش بسیار زیادی در افزایش سود شرکت های دارای برند موفق و خوشنام می باشد.

چه مدارکی برای به ثبت رساندن برند لباس مورد نیاز می باشد؟

برای ثبت برند لباس مانند سایر برند های تجاری مدارکی مورد نیاز می باشد که به شرح ذیل می باشند:

 • تهیه اظهارنامه علامت (2 نسخه)
 • اگر برند به نام شخص حقیقی باشد باید کپی شناسنامه و کارت ملی همان شخص تهیه شود و اگر شرکت به نام شخص حقوقی باشد، داشتن تصویری از کارت ملی و همچنین شناسنامه افرادی که در شرکت حق امضا دارند و همچنین آخرین روزنامه رسمی شرکت الزامی می باشد.
 • اگر فردی به غیر از مالک برند (نماینده حقوقی) قصد انجام فرآیند ثبت برند را داشته باشد، مدارک آن فرد نیز باید ضمیمه سایر مدارک گردد.
 • اگر نماد مورد نظر به صورت 3 بعدی باشد، علامت باید به صورت یک نمونه گرافیکی و یا اینکه تصاویر 2 بعدی از 6 زاویه گوناگون از علامت تهیه شود که مجموع 6 تصویر، نشان دهنده یک نمونه کامل باشد.
 • مدارک مربوط به زمینه تولید پوشاک
 • اگر متقاضیان قصد استفاده از مزایای حق تقدم را داشته باشند، باید مدارک مربوطه را در زمان تسلیم اظهارنامه و یا حداکثر پانزده روز بعد از آن تسلیم نمایند.
 • تهیه یک نسخه از شرایط و قوانین استفاده کردن از علامت جمعی و دریافت تاییدیه از مراجع ذی صلاح
 • تهیه رسید بعد از پرداخت هزینه های موجود و ضمیمه کردن آن به سایر مدارک
مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چگونه برند لباس ثبت کنیم؟

مالیات ثبت برند

خیلی از افراد ممکن است که نگران مالیات ثبت برند باشند و به همین دلیل از انجام خودداری نمایند. باید بگوییم که خوشبختانه در ایران بر اساس قانون اداره مالکیت صنعتی کشور،  ثبت برند معاف از مالیات بوده و متقاضیان نیاز به پرداخت هیچ گونه مالیاتی نخواهند داشت.

آیا برای به ثبت رساندن برند نیاز به داشتن شرکت وجود دارد؟

لازم به ذکر است که برای ثبت یک برند حتماً لزومی به ثبت شرکت وجود ندارد و افراد می توانند به صورت حقیقی اقدام به ثبت برند نمایند.

نویسنده : توحید عزیززاده

واحد انفورماتیک موسسه آروین ثبت

آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟
آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران

14 آگوست 2019

مشاهده کامل
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز

11 آگوست 2019

مشاهده کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین تخفیفات و جشنواره های آروین ثبت ثبت نام نمایید.

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

ارتباط با واتس آپ درخواست مشاوره رایگان