مراحل و هزینه ثبت لوگو شرکت

مراحل و هزینه ثبت لوگو شرکت

برند یک شرکت و کارخانه اصلی‌ترین دارایی آن به شمار می‌رود که در طی سالیان فعالیت آن تمام تلاش‌ها برای شهرت آن انجام می‌شود. درصورتی‌که یک برند بتواند مشتریان وفادار خود را بیابد می‌تواند به موفقیت‌های بسیاری در دنیای تجارت دست یابد ازاین‌رو انتخاب یک لوگو مفهومی، ساده و در عین حال زیبا یکی از کارهایی است که شما به عنوان یک مدیر می‌بایست به آن توجه داشته باشید.

مراحل و هزینه ثبت لوگو شرکت

یکی از اصلی‌ترین موارد در دنیای تجارت داشتن یک لوگو و برند است زیرا از تمام هویت شرکت و یا کارخانه شما برند شماست که در ذهن مشتری باقی‌مانده و نسبت به آن اعلام تمایل یا بی میلی می‌نماید. شما به عنوان یک مدیر کارکشته می‌بایست به مبحث انتخاب برند خود توجه ویژه‌ای داشته باشید تا بتوانید در آینده در دنیای تجارت به موفقیت برسید. ازاین‌رو تصمیم داریم تا در این مبحث به مراحل و هزینه ثبت لوگو شرکت بپردازیم تا درصورتی‌که شما نیز جز آن دسته از مدیرانی هستید که به تازگی قصد ثبت لوگویی برای شرکت خود را دارید بتوانید با علم به مراحل و هزینه‌های ثبت آن بهترین تصمیم را برای این کار بگیرید پس تا انتها با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟

برند، لوگو، علامت تجاری و سایر عناوینی که برای این مقوله در نظر گرفته می‌شود در نظام اقتصادی و تجاری کشور به یک مفهوم بوده و همه آن‌ها به این معنا هستند که یک لوگو یا نماد تجاری برای متمایز کردن یک کالا و یا خدمات از سایر رقبا بر روی محصولات و خدمات قرار داده می‌شود که باعث شهرت برند و کارخانه و شرکت تولید کننده آن شود. همه لوگوهایی که به ثبت می‌رسند برای یک هدف معین و مشخص طراحی می‌شوند و آن تمایز داشتن شرکت‌ها و کارخانه‌ها از رقبایشان است، تنها تفاوت لوگوهای ثبت شده در نام صاحب امتیاز آنان است که در گواهی ثبت برند قید شده است.

لوگو چیست؟

لوگو را می‌توان مجموعه‌ای از خط و خطوط، رنگ، تصویر، اشکال دوبعدی و سه بعدی، نور و رسم و… دانست که به‌تنهایی و یا ترکیبی از هم و گاهی با استفاده از حروف و نشانه‌های دیگر یک طرح خاص را به وجود می‌آورند که آن را خاص و منحصر به فرد برای یک شرکت می‌کند و وظیفه ایجاد تمایز بین محصولات و خدمات یک شرکت با یک شرکت دیگر و بازاریابی حرفه‌ای آن‌ها را بر عهده دارد.

لوگو و برند مخصوص چه افرادی است؟

این تصور که تنها شرکت‌ها و کارخانه‌ها می‌توانند برای خود برند و لوگویی داشته باشند کاملاً اشتباه بوده و هر فرد صاحب فعالیت تجاری این امکان را خواهد داشت تا نسبت به ثبت لوگو خود اقدام نماید. این در حالی است که دارا بودن حداقل تحصیلات و یا شرایط سنی نیز در ثبت لوگو دخیل نبوده و تمامی افراد این امکان را خواهند داشت که با طی کردن مراحل قانونی نسبت به ثبت لوگو خود اقدام نمایند.

چه لوگوهایی را می‌توان ثبت نمود؟

برای ثبت لوگو می‌بایست به این نکته توجه داشت که هر لوگو و برندی را نمی‌توان به ثبت رساند و برای اینکه بتوانید نسبت به ثبت لوگو مورد نظر خود اقدام نمایید لازم است تا ابتدا از شرایط ثبت لوگو اطلاع کسب نموده و لوگویی مطابق با همان شرایط را طراحی و برای ثبت رسیدن آن اقدام نمایید. به جهت ثبت برند لازم است تا ابتدا لوگو شما توسط کارشناسان اداره مالیات معنوی در ایران و کارشناسان سازمان جهانی ثبت برند Wipo به جهت ثبت جهانی برند مورد تأیید قرار گیرد.

به طور کلی لوگوهایی که به طور کامل کپی برداری شده باشند، شباهت بسیاری با لوگویی که قبلاً ثبت شده باشد داشته باشند، نتوانند تمایزی در بازار ایجاد کنند، باعث ابهام و گمراهی استفاده کننده نسبت به کالاهایی که با آن لوگو ارائه می‌شود شوند، عمومیت داشته باشند و یا از کلمات تعریفی و توصیفی به‌تنهایی در آن‌ها استفاده شده باشد و یا در آن‌ها از علامت‌های ملی، مذهبی و لشکری و کشوری استفاده شده باشد قابل ثبت نیستند.

مزیت ثبت لوگو

اینکه شما قصد ثبت لوگو خود را داشته باشید برای شما و شرکتتان دارای مزایای بسیاری خواهد بود که ازجمله آن‌ها می‌توان به مواردی چون: ایجاد تمایز بین محصولات و خدمات شما با سایر رقبا در کنار امکان استفاده از آن برای تأسیس و اجاره راه اندازی شعبه و نمایندگی، اعتبار بخشی به آن و استفاده از اعتبار آن برای عقد قراردادهای کوچک و بزرگ داخلی و خارجی، برند سازی و مدیریت آن و همچنین ایجاد ارزش‌افزوده برای کسب‌وکار شما اشاره نمود.

مراحل ثبت لوگو و آرم تجاری

برای اینکه بتوانید لوگو خود را ثبت نمایید لازم است تا در ابتدا طرح اختصاصی و انحصاری خود را طراحی نمایید. بهتر است قبل از انجام طراحی لوگو با شماره‌های موجود بر روی سایت آروین ثبت تماس حاصل فرمایید تا مشاورین ما با ارائه مشاوره‌های لازم شرایط لازمه برای طراحی یک لوگو استاندارد و قابل ثبت را با شما در میان گذارند.

در ادامه می‌توانید با کمک مشاورین آروین ثبت نسبت به تکمیل اظهارنامه و سایر مدارک مرتبط با شرکت یا شخصیت حقوقی خود اقدام نمایید و درخواست ثبت لوگو خود را در وب‌سایت اداره مالکیت معنوی به ثبت برسانید.

پس از آنکه کارشناسان این اداره تاییده های اولیه را صادر کردند لازم است تا به دفتر مرکزی این ستاد واقع در شهر تهران مراجعه نموده و نسبت به تشکیل پرونده و پرداخت هزینه‌های مربوط به ثبت لوگو خود اقدام نمایید. در انتها آگهی رسمی از بابت به ثبت رسیدن لوگو مربوطه به نام شما منتشر خواهد شد و پس از آن گواهی ثبت لوگو برای شما صادر می‌شود.

به طور کلی ثبت لوگو و برند فرایندی بسیار طولانی و زمان‌بری است که بسیاری از افراد فرصت کافی را برای دنبال کردن تمامی مراحل آن ندارند ازاین‌رو توصیه می‌کنیم درصورتی‌که شما نیز جز آن دسته از مدیرانی هستید که به دلیل فشردگی برنامه‌های کاری خود فرصتی برای دنبال کردن مراحل ثبت لوگو ندارید می‌توانید با شماره‌های موجود بر روی وب‌سایت آورین ثبت تماس گرفته تا کارشناسان ما به عنوان وکیل شما کلیه مراحل قانونی ثبت لوگو را برای شرکت شما به انجام رسانند.

اگر مایلید تا به طور دقیق مراحل ثبت لوگو را دنبال نمایید می‌توانید مراحل زیر را در هر مرحله انجام داده و پس از تأییدیه گرفتن از آن به سراغ مراحل بعدی روید:

ورود و ثبت‌نام در سایت مالکیت معنوی و در قسمت ثبت علائم تجاری

برای ثبت لوگو و نشان تجاری خود لازم است تا ابتدا مدارک مورد نیاز را تهیه نموده و سپس به وب‌سایت اداره مالکیت معنوی به آدرس serkat.ssaa.ir مراجعه نمایید و در سمت چپ بر روی گزینه اداره مالکیت معنوی کلیک نمایید تا وارد بخش مربوطه شده و نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نموده و پس از آن همه مدارک و مستندات و اظهارنامه خود را به همراه لوگو در نظر گرفته شده را مطابق دستور العمل های ارائه شده وارد نمایید.

در هنگام ورود اطلاعات در سایت اداره مالکیت معنوی به موارد زیر دقت نظر داشته باشید:

اطلاعات فرد حقیقی و یا حقوقی که قرار است مالک لوگو باشد را باید وارد کنید.

طبقه کالا و خدمات باید به دقت انتخاب و متناسب با موضوع شرکت شما باشد. البته بعداً امکان تغییر این طبقات خواهد بود.

هزینه‌های ثبت برند یا لوگو را باید اینترنتی پرداخت نمایید؛ بنابراین داشتن رمز دوم الزامی است.

در پایان فرایند ثبت‌نام لوگو در سایت برای شما اطلاعات پیامک و همچنین کد پیگیری و شماره ثبت برند ارسال و نمایش داده می‌شود. حتماً آن را یادداشت و ذخیره کنید تا در مراحل بعدی بتوانید از آن استفاده کنید.

پس از ثبت درست اطلاعات ممکن است تا سه ماه بررسی مدارک و اظهارنامه شما به طول انجامد، پس از آن وارد مرحله تشکیل پرونده شده که در این مرحله مشاورین آورین ثبت می‌توانند بهترین مشاور و راهنمای شما در طی کردن مابقی مسیر ثبت لوگو باشند.

برای اینکه بتوانید نسبت به ثبت نهایی لوگو خود اقدام نمایید لازم است تا هزینه‌های نهایی ثبت لوگو و همچنین انتشار آگهی مربوطه را نیز پرداخت نمایید. یک آگهی در روزنامه رسمی دادگستری و همچنین روزنامه‌ای کثیرالانتشار منتشر می‌شود و یک ماه به آن زمان داده می‌شود، درصورتی‌که در این مدت فردی ادعا و یا شکایتی از برند و لوگو ثبت شده توسط شما نداشته باشد گواهی ثبت لوگو ده ساله برای شما صادر می‌شود.

پس از گذشت حدود دو هفته می‌بایست نسبت به انتشار آگهی دوم در روزنامه رسمی اقدام نمایید و پس از گذشت ده روز از انتشار آن، با همراه داشتن نسخه کپی از تقاضای اولیه ثبت لوگو و همچنین روزنامه اول و دوم می‌بایست به جهت صدور پروانه ده ساله بت لوگو اقدامات لازم را انجام دهید، بررسی مدارک ارائه شده توسط شما می‌تواند تا سه روز زمان ببرد که پس از آن پروانه شما صادر خواهد شد.

چه افرادی امکان اعتراض به لوگو شما را دارند؟

 1. افرادی که لوگو شما دقیقاً مشابه لوگو ثبت شده آن‌ها است
 2. افرادی که لوگو شما شباهت‌هایی با لوگو آن‌ها دارد
 3. افرادی که مدعی آن هستند که در گذشته از برند شما استفاده کرده و مالک آن هستند و یا مدعی شوند که طرح برای آن‌ها بوده و از آن‌ها سرقت شده است.

وجود نقص در پرونده لوگو

گاهی این مشکل پیش خواهد آمد که در روند ثبت لوگو ایراداتی به مدارک موجود در پرونده گرفته می‌شود که می‌بایست برای ثبت لوگو حتماً این نواقص و ایرادات رفع شده و مجدداً به جهت طی نمودن مراحل ثبت لوگو اقدام نمود.

در این مرحله نیز توصیه می‌کنیم تا از مشاورین آورین ثبت کمک گرفته تا روند ثبت لوگو شما با سرعت و دقت بسیار بالاتری طی شود به همین منظور می‌توانید با شماره‌های موجود بر روی سایت تماس بگیرید کارشناسان ما همه روزه آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان در هر مرحله از ثبت لوگو هستند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: مراحل و هزینه ثبت برند در ایران

توجه داشته باشید درصورتی‌که ظرف مدت زمان مشخصی نسبت به تکمیل و ارسال مجدد مدارک اقدام ننمایید و یا اظهارنامه ارائه شده توسط شما به کلی از طرف مرکز رد شود دیگر امکان ادامه راه برای شما میسر نخواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت علامت تجاری

اشخاص حقوقی

 • یک نسخه کپی از آگهی تأسیس، هر نوع تغییرات مانند تغییر نام، آدرس و تغییر مدیرعامل و همچنین روزنامه تأسیس به همراه درج تغییرات
 • یک نسخه کپی از مجوزهای شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تأسیس
 • کپی کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیرعامل شرکت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل شرکت
 • ارائه یک نمونه از علامت تجاری موردتقاضا در ابعاد 10*10
 • مهر شرکت

اشخاص حقیقی

 • کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • کپی جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت
 • کپی کارت بازرگانی به نام متقاضی
 • یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در ابعاد 10*10

هزینه ثبت لوگو

یکی از اصلی‌ترین سؤالاتی که بسیاری از مدیران از کارشناسان آورین ثبت دارند در رابطه با هزینه ثبت لوگو است. در رابطه با این موضوع لازم است به ذکر چند نکته اشاره نماییم که مهم‌ترین آن‌ها این است که هزینه ثبت لوگو متشکل از مجموعه‌ای از چندین هزینه است که هر یک از بابت ارائه خدمات و یا انجام اموری خاص از شما دریافت می‌شود و شما می‌بایست به عنوان مالک لوگو آن‌ها را یا به صورت اینترنتی و یا به صورت حضوری پرداخت نمایید.

پیشنهاد ما این است که قبل از اینکه در رابطه با ثبت لوگو اقدامی انجام دهید ابتدا با مشاورین مرکز آورین ثبت تماس گرفته و از آن‌ها در رابطه با شرایط و هزینه‌های ثبت لوگو مشاوره رایگان دریافت نمایید.

آروین ثبت به عنوان یکی از برترین مؤسسات ثبت لوگو، برند و علائم تجاری در مسیر ثبت لوگو می‌تواند بهترین مشاور و یاری گر شما برای تسریع در روند انجام کلیه امور ثبتی و کاهش هزینه‌های مربوط به ثبت برند و لوگو شما باشد.

نویسنده : توحید عزیززاده

واحد انفورماتیک موسسه آروین ثبت

آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟
آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

۲۴ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل
مزایای ثبت طرح صنعتی و نحوه فروش آن
مزایای ثبت طرح صنعتی و نحوه فروش آن

۲۴ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران

۲۴ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران

۲۳ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین تخفیفات و جشنواره های آروین ثبت ثبت نام نمایید.

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

درخواست مشاوره رایگان