مراحل و هزینه ثبت برند در ایران

ثبت برند یکی از اصلی‌ترین کارهایی است که مدیر یک شرکت یا کارخانه در بدو تأسیس شرکت و یا کارخانه خود می‌بایست نسبت به انجام آن اقدام نماید. در این بخش شما با مراحل و هزینه ثبت برند در ایران به‌خوبی آشنا خواهید شد تا با آگاهی کامل از قوانین و ضوابط مربوط به ثبت برند بتوانید بهترین تصمیم را برای ثبت برند تجاری خود اتخاذ نمایید.

آشنایی با مراحل و هزینه ثبت برند در ایران

امروزه شرکت‌ها و کارخانه‌های بسیاری در بازار ایران فعالیت می‌کنند که هر یک از آن‌ها در زمینه خاصی مشغول بوده و به تولید کالا و یا ارائه خدمات خاصی به مشتریان خود میپردازند.

 در دنیای تجارت برند تنها چیزی است که از یک شرکت و یا کارخانه ماندگار بوده و به یاد مصرف کنندگان و استفاده کنندگان از کالا و خدمات شرکت و کارخانه‌ها خواهد ماند به همین جهت دارای اهمیت بسیار زیادی است. 

هر شرکت پس از آنکه مراحل قانونی ثبت خود را انجام داد می‌بایست در رابطه با ثبت برند نیز اقدامات لازم را انجام دهد، تا به طور حرفه‌ای وارد بازار کسب و کار شده و بتواند با سایر رقبا به رقابت بپردازد.

در این بخش قصد داریم تا شما بازدیدکنندگان عزیز را با مراحل و هزینه ثبت برند در ایران آشنا نماییم تا در صورتی که قصد راه اندازی شرکت و یا کارخانه‌ای را دارید با آگاهی کامل از شرایط و ضوابط مربوط به ثبت برند در ایران نسبت به این کار اقدام نمایید و درصد خطا و اشتباه و همچنین صرف هزینه‌های اضافی خود را به حد قابل قبولی کاهش دهید از این رو توصیه می‌کنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

برند چیست؟

قبل از اینکه به سراغ توضیح در رابطه با ثبت برند و علامت تجاری برویم بهتر است تا ابتدا کمی در رابطه با برند توضیحاتی را به شما عزیزان ارائه دهیم تا بیشتر با این واژه و کاربرد آن در تجارت آشنا شوید.

برند را می‌توان نام تجاری یک شرکت، کارخانه و یا حتی یک محصول دانست که کلیه مصرف کنندگان و مشتریان آن را شناخته و سبب شهرت آن در بازار می‌شود.

 برند را می‌توان هم به‌صورت فارسی و هم لاتین مورد استفاده قرار داد که هر یک دارای شرایط خاص خود بوده که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

پادکست پیشنهادی مفید و کاربردی: برند چیست؟

برند شما می‌تواند سبب تمایز کالا یا خدمات شما از کالا و خدمات سایر ارائه دهندگان محصولات یا خدمات مشابه شود و در ذهن و احساس مشتریان شما نفوذ کرده و باعث وفاداری مشتریان شما به استفاده از کالا یا خدمات ارائه شده توسط شما شود. 

یک برند شناخته شده در جامعه دارای شخصیتی است که قابل احترام بوده و ماهیتی اجتماعی دارد و اکثر افراد جامعه آن را شناخته و خود را به آن وفادار می‌دانند. از این رو است که بسیاری از مدیران شرکت‌ها مایل‌اند تا با پیدا کردن راه‌های مختلف مشتریان بیشتری را به برند خود وفادار نمایند.

از خصوصیات یک برند مناسب می‌توان به جذاب بودن، الهام‌بخش بودن و قابلیت به ذهن سپاری آسان آن اشاره نمود، که سبب شهرت بیش‌ازپیش برند خواهد شد.

 برند اولین چیزی است که سبب اعتمادسازی بین شما و مشتریانتان خواهد شد از این رو می‌بایست بیش از همه مسائل بر روی انتخاب و ثبت برند خود تأکید داشته باشید.

هدف از ثبت برند چیست؟

یک برند برای آنکه کلیه حقوق مادی و معنوی‌اش برای پدیدآورندگان آن محفوظ داشته شود لازم است تا به ثبت رسیده و امکان استفاده آن توسط دیگران از بین برده شود، به همین جهت است که بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌ها از بدو تشکیل خود نسبت به ثبت برند خود اقدام می‌نمایند.

 مدت‌زمانی که برای ثبت برند در نظر گرفته می‌شود بسته به شرایط مختلف متفاوت است، اما کلیه برندها این قابلیت را دارند که برای مدت نامحدودی با پرداخت هزینه‌های مشخص شده به ثبت رسیده و حقوق مادی و معنوی استفاده از آن محفوظ نگه‌داشته شود و هر شخص و یا شرکتی از آرم، نشان و برندی ثبت‌شده بر روی کالا یا خدمات خود استفاده نماید به‌موجب قانون مجرم شناخته شده و مشمول مجازات تعیین شده در قانون می‌شود.

دامنه محافظت علامت تجاری چه میزان است؟

ثبت برند یکی از اقداماتی است که در تمامی کشورهای دنیا صورت می‌پذیرد و نظام کشورهای مختلف تحت قوانین کشوری خود نسبت به ثبت برندهای مربوط به کارخانه‌ها و شرکت‌هایی که در آن کشورها فعالیت می‌کنند اقدام می‌نمایند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟

 شما حتی این امکان را خواهید داشت تا برند خود را در خارج از مرزهای جغرافیایی ایران نیز به ثبت برسانید که ثبت برند به طور جهانی دارای شرایط خاصی است و برای اطلاع از آن‌ها لازم است تا با شماره‌های موجود بر روی دفتر موسسه ما تماس حاصل فرمایید.

موارد قابل‌توجه در انتخاب نام برند

برای اینکه برندی که قصد ثبت آن را دارید در بهترین حالت خود به ثبت برسد لازم است تا نکاتی را در نام و علامتی که برای برند خود در نظر گرفته‌اید رعایت نمایید. در زیر به مهم‌ترین این نکات پرداخته‌ایم که با رعایت آن‌ها می‌توانید برند خود را به‌خوبی و بدون مشکل به ثبت برسانید:

 1. استفاده از اسامی و علائمی که قبلاً به ثبت رسیده و دارای شهرت داخلی و یا بین‌المللی هستند امکان‌پذیر نیست
 2. اسامی که در آن‌ها موازین اخلاقی و اسلامی رعایت نشده و یا به تشخیص مراجع ذی‌صلاح غیرمعقول شناخته می‌شوند قابل ثبت نخواهند بود.
 3. صفت‌های عام به تنهایی قابلیت ثبت ندارند.
 4. بهترین نوع برند آن است که در آن از اسامی چند سیلابی استفاده شده باشد.
 5. برند شما تحت شرایطی خاص مانند عدم ثبت علامت در طبقات مورد درخواست می‌تواند یک کلمه، و یا ترکیبی از کلمات و اعداد و سمبل وباشد.
 6. با به کارگیری ذوق سلیقه خود در انتخاب برند خود شانس ثبت آن را بالاتر خواهید برد.
 7. درصورتی که نام تجاری شما با سایر نام‌های تجاری بیش از 30 درصد شباهت داشته باشد امکان ثبت آن را با مشکلاتی رو به رو خواهد نمود.
 8. در صورتی که حوزه کاری شما در زمینه لوازم خانگی، مواد غذایی و نوشیدنی‌ها قرار دارد به دلیل ازدیاد علائم ثبت‌شده در این گروه کار شما برای انتخاب برند خود بسیار سخت‌تر از سایر گروه‌های کاری خواهد بود.
 9. ثبت برند هم به‌صورت حقوقی و هم به‌صورت حقیقی (ایرانی و غیر ایرانی) امکان‌پذیر بوده و برای این منظور شما می‌توانید از نام شرکت و یا نام و نام خانوادگی خود در کنار نامی دیگر نیز استفاده نمایید.
 10. برای ثبت برند خود می‌توانید از حروف و کلمات فارسی و انگلیسی و یا ترکیب آن‌ها با اعداد استفاده نمایید.
 11. برندهایی که در آن‌ها تنها اعداد به کار رفته باشد قابل ثبت نخواهند بود.

چه برندهایی قابل ثبت نیستند؟

با توجه به اینکه شما قصد ثبت برند در کدام کشور را داشته باشید قوانین مختلفی برای ثبت برند پیش روی شما خواهند بود. در کشور ایران با توجه به شرایط موجود ثبت برندهای زیر جز برندهای ممنوعه بوده و به هیچ عنوان امکان ثبت آن‌ها برای شرکت، سازمان، ارگان و یا کارخانه‌ای وجود نخواهد داشت:

 • علامت هلال‌احمرنشان‌هاآرم‌های دولت ایران
 • پرچم رسمی ایران با علامت مخصوص جمهوری اسلامی
 • پرچم‌های منتسب به دولت و کشور ایران و هر پرچم منع شده توسط دولت ایران
 • علامت تجاری مؤسسات رسمی مانند صلیب سرخ، رجاء، همراه اول و
 • کلمات و یا عباراتی که موهم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد از قبیل دولتی و ایران و امثال آن
 • علائمی که مخل انتظامات عمومی یا منافی عفت باشد.
 • واژه‌های عام: استفاده از کلماتی مانند موبایل و یا خودکار به تنهایی به دلیل اینکه واژه عمومی بوده و طیف وسیعی از محصولات را در بر می‌گیرند در برند غیر قابل ثبت می‌باشد.

واژه‌های توصیف کننده: این کلمات به منظور توصیف محصولات و اجناس به کارم روند. مثلاً ثبت برند خوشمزه و شیرین برای انواع خوراکی به تنهایی و بدون پسوند، قابل ثبت نخواهد بود.

علائم گمراه کننده: برای توضیح چنین علائمی می‌توان این‌طور گفت که در صورتی که فعالیت شما در حوزه فروش شیره خرما قرار دارد به کار برند نمادهای زنبور و یا عسل به دلیل آنکه امکان اشتباه مصرف کننده نهایی را به همراه دارد ممنون می‌باشد.

علائم خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه: به طور کلی کلمات و تصاویر نقض کننده موازین، هنجارهای اخلاقی، عرفی و مذهبی جامعه غیر قابل ثبت است.

پرچم، نشان‌های سلطنتی، علائم رسمی دولتی و نشان کشور و سازمان‌های بین‌المللی که نمونه آن‌ها به دفتر بین‌المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی اعلام شده به طور معمول قابل ثبت نیستند مگر اینکه مجوز مراجع صلاحیت دار بین‌المللی داشته باشند.

طریقه ثبت برند

برای اینکه بتوانید برند خود را ثبت نمایید می‌بایست در دفتر ملی یا منطقه‌ای درخواست خود را ثبت کنید، در تقاضای ثبت برند خود باید فهرستی از کالاها و خدمات برگزیده خود که قرار است با برند مربوطه به بازار عرضه شوند را نیز قید نمایید و تصویر واضحی از برند طراحی شده خود در رنگ‌های مختلف را نیز ضمیمه پرونده خود نمایید.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: مراحل و هزینه ثبت لوگو شرکت

 علامتی که برای ثبت برند خود ارائه می‌دهید نباید مشابه با برندی دیگر بوده باشد و اینکه امکان به اشتباه افتادن مصرف کننده نهایی با دیدن آن در حد صفر باشد، همچنین مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران و احترامات رعایت شده در آن طراحی شده باشد.

نکات مربوط به ثبت علامت تجاری

 • برای ثبت علامت گواهی صادر خواهد شد
 • مدت اعتبار ثبت علامت برای هر بار 10 سال است
 • برای ثبت چند علامت تجاری باید به تعداد آن‌ها اظهارنامه جداگانه داده شود
 • تغییرات مربوط به نشانی رسمیت نخواهد داشت مگر اینکه به ثبت رسیده باشد.
 • داشتن علامت تجاری اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد.
 • علامت تجاری قابل نقل و انتقال است و باید مطابق مقررات قانون ثبت علائم و اختراعات ایران به ثبت برسد.
 •  برای ثبت برندهای فارسی باید مجوزی دال بر فعالیت مرتبط با آن نام تجاری ارائه گردد و برای ثبت برندهای لاتین علاوه بر داشتن مجوز فعالیت مرتبط نیاز به ارائه کارت بازرگانی می‌باشد.
 • برای اینکه برند خود را جهانی یا به اصطلاح ثبت بین‌المللی کنید، ابتدا باید آن را در کشورمبدا ثبت و سپس از طریق معاهده مادرید آن را به ثبت برسانید تا علاوه بر محافظت از برندتان در ایران در 85 کشورعضو معاهده مادرید از حمایت قانونی برخوردار شوید.

مراحل ثبت برند پس از تشکیل پرونده در سازمان ثبت اسناد و املاک چگونه است؟

پس از آنکه نسبت به تشکیل و تکمیل پرونده خود اقدام نمودید، پرونده مربوطه به کارشناسان سازمان اداره مالکیت صنعتی ارجاع داده خواهد شد و پس از حداقل 45 و حداکثر 120 روز یکی از حالات زیر برای آن رخ خواهد داد که هر یک از آن‌ها شرایط خاص خود را خواهد داشت:

الف. تأیید: پرونده و اطلاعات به طور صحیح و بدون مشکل وارد شده‌اند، مغایرت و مشابعتی در پرونده دیده نشده و برای صدور آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری می‌توان اقدامات بعدی را انجام داد. توجه داشته باشید برای ثبت برند نیاز به 3 آگهی خواهید داشت که این مرحله را می‌توان اولین آن دانست. در این مرحله لازم است تا امور مربوط به روزنامه رسمی را به طور کامل انجام دهید. پس از انتشار روزنامه رسمی 31 روز به کلیه افراد جامعه زمان داده می‌شود تا در صورتی که نسبت به علامت شما اعتراضی دارند نسبت به ثبت اعتراض خود اقدامات لازم را انجام دهند.

در صورتی که پس از گذشت 30 روز اعتراضی به ثبت نرسید می‌توانید نسبت به درخواست آگهی دوم اقدام نمایید. در این مرحله می‌بایست نسبت به دریافت شماره ثبت علامت تجاری خود اقدام نمایید و 90 درصد کار ثبت برند خود را به پایان برسانید. پس از آن نسبت به انتشار روزنامه رسمی دوم اقدام نموده و پس از آن نیز از طریق یک وکیل نسبت به ارسال درخواست آگهی انحصاری 10 ساله ثبت علامت تجاری به اداره مالکیت صنعتی اقدام نموده تا برند به مدت ده سال در اختیار قانونی شما قرار گیرد.

ب. ردکامل: در صورت رد کامل پرونده شما مختومه اعلام و عملیات ثبت برند متوقف خواهد شد.

ج. نقص پرونده یا مشابهت: در صورتی که بر روی پرونده شما نقصی گرفته شده باشد لازم است تا پیگیری‌های لازمه را انجام داده و نسبت به رفع شباهت‌ها و یا تکمیل موارد ناقص اقدام نموده و مجدداً درخواست بررسی پرونده را ثبت نمایید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند برای اشخاص حقیقی

 1. تصویر برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی و کدپستی ۱۰ رقمی
 2. ارائه پروانه بهره برداری یا مجوز تولید یا پروانه کسب برابر اصل شده یا نامه ایی از واحد یا صنف مربوطه مبنی بر ارائه خدمات جهت اداره ثبت علائم تجاری
 3. امضای وکالتنامه
 4. تصویر علامت تجاری مورد نظر به ابعاد ۸*۸ سانتیمتر به تعداد ۱۵ عدد و توضیح در برگی جداگانه درخصوص علامت و توصیف آن و مستند نام مورد نظر از فرهنگ لغت
 5. کارت بازرگانی بنام شخص دارنده جواز (در صورتی که علامت مورد نظر لاتین و یا غیرفارسی باشد)

مدارک مورد نیاز ثبت علامت تجاری برای اشخاص حقوقی یا شرکت‌ها

 • ارائه پروانه بهره برداری یا مجوز تولید یا پروانه کسب برابر اصل شده
 • تصویر اولین روزنامه رسمی شرکت (آگهی تأسیس) و روزنامه رسمی آخرین تغییرات هیئت‌مدیره شرکت (دوره آن منقضی نشده باشد.)
 • تصویر برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی دارندگان حق امضای اوراق بهادار شرکت و کدپستی ۱۰ رقمی
 • کارت بازرگانی برابر اصل شده شناسنامه شخص حقوقی (در صورتی که علامت مورد نظر لاتین باشد)
 • تصویر علامت تجاری مورد نظر به ابعاد ۸*۸ سانتیمتر به تعداد ۱۵ عدد و توضیح در خصوص علامت و توصیف
 • امضای وکالتنامه توسط دارندگان حق امضای مجاز اوراق بهادار و مهر شرکت

هزینه ثبت برند چقدر است و شامل چه هزینه‌هایی می‌شود؟

حال که تا به اینجا با مراحل و مدارک ثبت برند به طور کامل آشنا شده‌اید مطمئناً این سؤال برای شما پیش‌آمده است که هزینه ثبت برند چقدر بوده و شامل چه مواردی خواهد بود.

در پاسخ به این سؤال می‌توان این‌طور گفت که هزینه ثبت برند از مجموع هزینه‌های متغیری تشکیل‌شده است که هر یک از آن‌ها تحت شرایط خود افزایش یا کاهش خواهند داشت.

از این رو بهترین اقدام برای استعلام هزینه ثبت برند آن است که پس از مطمئن شدن از قابل ثبت بودن برند مدنظرتان با شماره‌های موجود بر روی سایت آروین ثبت تماس گرفته و با مشاورین خبره ما در زمینه هزینه‌های ثبت برند مشورت نمایید تا با برآورد هزینه ثبت برند مبلغ حدودی هزینه ثبت برند مدنظر شما به اطلاعتان برسد.

نویسنده : توحید عزیززاده

واحد انفورماتیک موسسه آروین ثبت

آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟
آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

۲۴ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل
مزایای ثبت طرح صنعتی و نحوه فروش آن
مزایای ثبت طرح صنعتی و نحوه فروش آن

۲۴ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران

۲۴ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران

۲۳ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین تخفیفات و جشنواره های آروین ثبت ثبت نام نمایید.

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

درخواست مشاوره رایگان