مزایای ثبت طرح صنعتی و نحوه فروش آن

مزایای ثبت طرح صنعتی و نحوه فروش آن

هنگامی که صحبت از فروش یک کالا می شود این شکل ظاهری کالا است که در مرحله اول و در همان برخورد اول بیشتر جلب نظر افراد را می کند نه محصول داخل آن. طرح صنعتی به ترکیب خطوط و استفاده از رنگ ها در آن می گویند که همینطور که شکل های گوناگون به محصول می دهد آن را برای مشتری به بهترین شکل ممکن معرفی می کند. اگر شما دوست دارید در این باره بیشتر بدانید با ما در این مقاله همراه باشید.

طرح صنعتی چیست

تا به حال به تلویزیون خود و یا گوشی موبایل و یا حتی میز و صندلی خانه خود با دقت نگاه کرده اید؟ اگر چه سالیان زیادی از اختراع تلویزیون و یا اختراع گوشی موبایل و یا میز و صندلی نمی گذرد اما هر ساله طرح های جدید و نوآورانه ای در مدل این اختراعات پدید می آید. طرح صنعتی به ترکیب هر نوع خطوط و یا کاربرد رنگ و یا هر شکل که به یک اختراع و یا محصول بدهد و شکل ظاهری آن را تغییر دهد گفته می شود. طرح های صنعتی در فروش بیشتر محصولات و اختراعات موثر هستند. مثلا شما در نظر بگیرید برای خرید یک تلویزیون به بازار رفته اید.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: طرح صنعتی چیست و چقدر اهمیت دارد؟

شما برای خرید تلویزیون چه ویژگی هایی را در نظر می گیرید. آیا فقط به کیفیت فکر می کنید و یا شکل ظاهری محصول هم برای شما مهم است. یک طراح صنعتی طوری محصول را طراحی می کند که علاوه بر کارایی هایی که محصول دارد بتواند از نظر ظاهری نیز خواسته مشتری را تامین نماید. یک طراح صنعتی نمی تواند یک تغییر فنی در محصول بدهد اما شکل ظاهری آن را بدون تغییر بگذارد در این صورت این تغییر شامل قانون طرح صنعتی نمی شود.

اختراع چیست و چه تفاوتی با طرح صنعتی دارد

اختراع و طرح صنعتی با یکدیگر بسیار تفاوت دارند. اختراع یعنی چیزی را با جنبه کاربردی درست کردن. اما طرح صنعتی به شکل دادن و ظاهر آراستن آن محصول گفته می شود. مثلا در طراحی صنعتی یک طراح یک ماده شوینده و یا یک شیشه عطر را طوری شکل می دهد که برای افرادی که متقاضی خرید آن هستند زیباتر و شکیل تر جلوه کند اما یک مخترع یک وسیله یا یک ماده را بدون در نظر گرفتن شکل ظاهری آن اختراع می کند و بعد از آن کار طراح صنعتی شروع می شود تا این اختراع را طوری به مشتری عرضه کند که فروش بیشتر و ظاهر شکیل تری داشته باشد.

در اینجا ذکر این نکته مهم است که یک طراح صنعتی می تواند یک مخترع نیز باشد. و بعد از اینکه چیزی را اختراع کرد این محصول را طوری طراحی نماید که به مشتری قابل عرضه باشد. در این زمان است که طرح صنعتی باید ثبت شود تا طراح آن بتواند از مزایای ثبت طرح صنعتی استفاده نماید.

دلایل ثبت طرح های صنعتی

هنگامی که یک طرح به ثبت می رسد هیچ فرد و یا شرکتی حق استفاده از این طرح را بدون کسب اجازه قانونی از شما ندارد و برای همین امکان سوءاستفاده نیز از کار شما وجود ندارد. در بعضی از موارد نیز دیده شده است با ثبت قانونی طرح، شما می توانید از واردات محصولات مشابه که ممکن است به بازار شما صدمه بزند و فروش شما را کم نماید جلوگیری کرده و دولت نیز از شما حمایت خواهد کرد و در آخر اینکه هر طرح صنعتی برای اینکه زیبایی و ظاهری شکیل به محصول شما می دهد ارزش این محصول را بالا برده و مشتری را به سمت استفاده از طرح های جدید جذب می نماید.

چه مواردی شامل ثبت طرح صنعتی می شود

برای اینکه یک طرح را بتوان ثبت نمود باید یکی از موارد دسته بندی گروه های زیر باشد.

 1. مبل و صندلی و موارد ی که به دکوراسیون مربوط می شود.
 2. تمامی وسایل حمل و نقل مانند دوچرخه و موتور سیکلت.
 3. تمامی طرح ها و نقشه های فرش های ماشینی و دستباف.
 4. کلیه تجهیزات پزشکی و حتی آزمایشگاهی.
 5. تمامی ابزارآلات برقی و الکترونیکی .
 6. پوشاک و کفش.
 7. ابزارآلات کشاورزی و صنعتی.
 8. محصولات و موارد بهداشتی و آرایشی که این وسایل شامل زینت آلات نیز می شود.
 9. تجهیزات  نظامی و ارتشی مانند انواع سلاح های گرم و سرد.
 10. کلیه تجهیزات ورزشی .
 11. سرگرمی ها و اسباب بازی های برقی و باتری.
 12. نوشت افزارها.
 13. لوازم خانگی شامل  وسایل برقی و غیر برقی.
 14. ابزارآلات نرم افزاری و گوشی های موبایل.
 15. آلات موسیقی.

مزایای ثبت طرح  صنعتی چیست

هنگامی که یک طراح صنعتی یک محصول را به صورت زیبا و منحصر به فرد برای بازار تولید می کند که با محصولات موجود در بازار متفاوت است باید هرچه سریعتر برای حفاظت از آن از طریق ثبت طرح صنعتی اقدام نماید.

البته همیشه توجه نمایید که شما می توانید یک طرح صنعتی را به لحاظ زیبایی طرح  و ظاهر آن که توجه بیشتر نظر مشتری را دارد ثبت کنید و اگر طرح شما جنبه کاربردی دارد و تفاوتی در شکل ظاهری محصول ایجاد نمی کند شامل ثبت کردن نمی شود. مزیت ثبت طرح این است که سود جویان و فرصت طلبان نتوانند با کپی از طرح شما یک محصول تقلبی و غیر مجاز را وارد بازار کرده و سود حاصل از فروش آن فقط به طراح برسد.

دیگر اینکه هر کسی بخواهد از محصول شما استفاده نماید باید موافقت شما را در این کار جلب نماید. و دیگر اینکه طراح صنعتی می تواند از کسانی که از طرح او بدون رضایت او استفاده کرده اند شکایت نماید. همچنین ثبت طرح صنعتی به تمام طراحان این انگیزه را می دهد که در بازار رقابت بیشتر تلاش نمایند و محصولات خود را بهبود دهند و هر فرد با ثبت طرح خود می تواند طرح خود را به افراد و یا شرکت های دیگر به فروش برساند و از این طریق منبع درآمدی برای خود کسب نماید.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: آیا ثبت برند در ایران شامل مالیات می شود؟

نکته مهم دیگر این است که اگر شما طرح خود را به موقع ثبت نمایید علاوه بر آنکه این طرح جزء اموال و دارایی های شما به حساب خواهد آمد و ارزش و موقعیت شما را ارتقا می دهد با موفقیت در طرح بر ارزش و اموال شما افزوده می شود و شما از واردات  محصولات مشابه می توانید جلوگیری کنید و حتی حق صادرات و اجازه انحصاری استفاده از طرح خود را داشته باشید و به تولید انبوه آن اقدام نمایید. ثبت طرح های صنعتی این امکان را برای همه پدید می آورد که در جهت ارتقا محصولات و طرح های خود بیشتر تلاش نمایند و این کار زمینه یک رقابت سالم را در بین افراد پدید خواهد آورد.

مدت اعتبار طرح های صنعتی

هر طرحی را شما بخواهید  ثبت نمایید مدت اعتبار مشخصی دارد و بعد از این مدت اگر شما دوباره آن را تمدید نکنید از اعتبار ساقط شده و دیگران می توانند از آن کپی برداری نمایند. مدت اعتبار ثبت طرح 5 سال است که این تاریخ از زمان تسلیم اظهارنامه ثبت حساب خواهد شد. اما اگر شما بخواهید می توانید این مدت را برای دو دوره 5 ساله دیگر تمدید نمایید. اما این کار در صورتی امکان پذیر است که شما تمامی هزینه ها را پرداخت نمایید.

همینطور اگر شما بعد از اتمام هر دوره به مدت 6 ماه هزینه ها را پرداخت نمایید می توانید مدت اعتبار ثبت خود را تمدید کنید در غیر این صورت جریمه دیرکرد به شما تعلق خواهد گرفت.

چه نوع طرح صنعتی قابلیت ثبت دارد

طبق قانون فقط طرح هایی قابلیت ثبت دارند که اصیل  و جدید باشند و در غیر این صورت این طرح را نمی توان ثبت نمود. حالا این پرسش پیش می آید که چه طرحی اصیل  و یا نوین است. از نظر قانونی طرحی اصیل شمرده می شود که در هیچ نقطه از جهان این طرح افشا نشده باشد و کاملا نوآورانه و بسیار جدید باشد و از نظر اصالت نیز باید طرح صنعتی توسط طراح پدید آمده باشد و هیچ نوع کپی از هیچ گونه طرح های قدیمی و جدید نداشته باشد.

چه نوع طرحی قابلیت ثبت را ندارد

همانگونه که بسیاری از طرح های صنعتی قابلیت ثبت و حمایت قانونی را دارند. بسیاری از طرح ها نیز نمی تواند حمایت قانون را داشته باشد و این طرح ها ثبت نمی شوند. اینگونه طرح های صنعتی بر چند دسته هستند.

 • بعضی از طرح ها که کارایی محصول را تغییر می دهند.
 • طرح هایی که قبلا در صنعت پیش بینی شده باشد.
 • بعضی از طرح ها که در آن از نماد مشخصی استفاده شده است.
 • طرح صنعتی که مخالف عفت عمومی باشد.
 • طرحی که نمی توان در تمام مناطق آن را ساخت.
 • طرح هایی که در طبیعت می توان آنها را پیدا کرد.
 • طرح صنعتی که تغییر ظاهر می دهد و شکل آن عوض می شود.
 • طرحی که به نیروی برق وابسته باشد.
 • طرحی که به قسمت های دیگر وابسته باشد و بدون آن کارایی نداشته باشد.
 • طرحی به شکل انواع طرح های هندسی.
 • طرحی که توسط شخص دیگر در مکانی دیگر ارائه شده باشد.
 • طرح هایی که کارایی یک صنعت را مورد تهدید قرار دهد.
مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: قوانین ثبت برند بین المللی چگونه است؟

چه مدارکی برای ثبت یک طرح صنعتی لازم است

با تمام مواردی که گفته شد اگر شما طرحی دارید که می توانید آن را به ثبت برسانید مدارک زیر را برای این کار آماده کنید و سپس اقدام نمایید.

 • مدارک شناسایی و کپی برابر اصل آن
 • برای طرح های دو بعدی 5 نمونه از شکل آن و یا 5 نمونه از تصویر طراحی شده. اگر طرح سه بعدی باشد نیز باید 5 نمونه از شکل و یا 5 نمونه از تصویر گرافیکی آن ارائه شود. همچنین در طرح سه بعدی فرد می تواند ماکتی از طرح خود را به همراه اظهارنامه ارائه نماید. این ماکت باید حداکثر 20 سانتی متر در 20 سانتی متر باشد و وزن آن نیز از 2 کیلوگرم بیشتر نباشد همچنین از موادی ساخته شود که بادوام بوده و فاسد نشود.
 • مدارکی که نشان دهنده حق تقدم شما برای ثبت باشد. ظرف مدت 15 روز
 • اگر کسی بخواهد نماینده طراح باشد باید مدارک قانونی ارائه بدهد.
 • آدرس دقیق پستی به همراه کد پستی و شماره تلفن و ایمیل. همچنین اگر فرد طراح مقیم خارج از کشور باشد باید اسم و نشانی علاوه بر فارسی به حروف لاتین باشد و با همان حروف نیز ثبت و آگهی شود.
 • کپی روزنامه رسمی که در آن ثبت شرکت و ثبت تاسیس ذکر شده باشد.
 • تکمیل دو نسخه از اظهارنامه طرح، این اظهارنامه باید به زبان فارسی تنظیم شود و بعد از ذکر تاریخ توسط طراح یا نماینده وی امضا شود. اگر این اظهارنامه و مدارک دیگر به زبانی به غیر از زبان فارسی بود باید حتما با ترجمه عادی و کامل ارسال شود. اما اگر این کار مقدور نبود فرد می تواند خلاصه آنها را به زبان فارسی ترجمه نماید. فرد می تواند از بعضی کلمات که معادل فارسی ندارند به همان صورت استفاده نماید.
 • تعیین ضمائم
 • درخواست کتبی در صورتی که طراح نخواهد نامش ذکر شود.
 • رسید مربوط به پرداخت تمام هزینه ها و حتی رسید هزینه های اضافی.
 • تاریخ و شماره اظهارنامه اصلی
 • ذکر نام کالایی که برای آن طراح درخواست ثبت طرح صنعتی کرده است.

در صورتی که فرد متقاضی با فرد طراح یکی نباشد  یا نماینده قانونی او باشد باید نام و نوع فعالیت و اقامتگاه و محل و شماره ثبت و همین طور تابعیت و کد پستی فرد نیز ذکر شود.

تصاویر طرح چگونه باید باشد

به خاطر داشته باشید که تصاویر ارسالی برای ثبت طرح باید ویژگی هایی داشته باشد تا مورد پذیرش قرار گیرد.

 • تصاویر باید تا حد A4 باشد.
 • باید عمودی اسکن شوند.
 • رنگ پس زمینه عکس ها روشن باشد.
 • تصاویر باید رنگی باشد و از ارسال تصاویر سیاه و سفید خودداری کنید.
 • فایل هایی ارسالی را با نام های لاتین نامگذاری کنید.
 • تصویر مدارک ارسالی خود را به صورت سیاه و سفید ارسال کنید .
 • تصویر پشت و رو کارت ملی و کپی شناسنامه در یک تصویر گنجانده شود.

فروش طرح صنعتی چگونه انجام می شود

همانطوری که در بالا به آن اشاره شد بعد از اینکه یک طرح به ثبت رسید کلیه حقوق آن به طراح می رسد و همینطور کلیه کالاهایی که در آن از این طرح استفاده شده است در تملک طراح است. برای همین اگر شخصی بدون کسب اجازه از طراح اقدام به فروش اینگونه از کالاها نماید طراح می تواند به طور قانونی آن را پیگیری نماید و در صورت خسران، خسارت دریافت نماید. اما اگر با اجازه طراح و برای مقاصد تجاری از طرح وی کپی نمایند، این کار قانونی خواهد بود.

چه زمانی حق فروش طرح نقض نمی شود

 • اگر فروش با رضایت طراح انجام شود.
 • فروش عمده محصولات حاوی طرح، اگر تعداد کالاها محدود باشد حق فروش محسوب نمی شود.
 • اگر فردی چند کالا که در آن از طرح مورد نظر استفاده شده است را بخرد و بعد به فروش برساند حق فروش را نقض نکرده است.

عرضه برای فروش طرح صنعتی

در بسیاری از کشورهای دنیا  بعد از ثبت طرح برای صاحب طرح حقوق مشخصی ذکر شده است و با توجه به این حقوق نه تنها حق فروش بلکه حق عرضه برای فروش نیز باید با اجازه صاحب طرح باشد. برای همین اگر کسی بدون اجازه صاحب طرح اقدام به فروش محصول و یا محصولی که طرح در آن به کار رفته است نماید حق عرضه برای فروش را نقض کرده و می توان  از لحاظ حقوقی فرد را قابل پیگرد قرار داد.

همانطور که در بالا گفته شد اگر شما یک طرح دارید و به دنبال ثبت این طرح هستید اما نمی دانید که باید از کجا شروع کنید و چه کارهایی انجام دهید می توانید با شرکت ما در این زمینه مشورت کرده و برای ثبت طرح خود اقدام نمایید.

شرکت ما با داشتن سابقه طولانی در زمینه ثبت طرح های صنعتی و حضور مشاوران مجرب و کارآزموده شما را در این کار یاری و همراهی می کنند. همیشه در انجام کارهای خود از مشاوره با افراد مطلع سود ببرید. در آخر ذکر این نکته ضروری است که هنگام طراحی یک طرح تا طرح خود را ثبت نکرده اید از نشان دادن آن به نزدیکترین دوست خود نیز خودداری کنید تا مانع از سودجویی افراد شوید.

نویسنده : توحید عزیززاده

واحد انفورماتیک موسسه آروین ثبت

آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟
آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

۲۴ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران

۲۴ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران

۲۳ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز

۲۰ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین تخفیفات و جشنواره های آروین ثبت ثبت نام نمایید.

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

درخواست مشاوره رایگان