آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

این روزها ثبت برند تجاری به امری مهم در دنیای تجارت تبدیل شده است. به همین دلیل متقاضیان ثبت علامت تجاری روز به روز بیشتر می شوند. مراحل ثبت برند پیچیدگی ها و قوانین خود را دارد و باید مراحل آن به ترتیب طی شود تا برند شما با موفقیت به ثبت برسد.

اگر اسم برند و لوگوی خود را با دقت انتخاب کنیم و مدارک تکمیل باشد، مراحل ثبت علامت تجاری ما مشکلی نداشته و سریع تر به نتیجه می رسد. هر برندی که به ثبت می رسد دارای اعتبار اولیه 10 ساله است و می توان بعد از این مدت آن را تمدید نمود. در این مقاله قصد داریم به دلیل ثبت برند، مراحل ثبت برند، مدارک لازم و مدت زمان ثبت علامت و برند تجاری بپردازیم.

برند چیست؟

برند یا اسم تجاری ترکیبی از حروف یا تصاویر، طراحی مخصوص، نشانه یا ترکیبی از آنها می باشد که برای متمایز کردن کالاها و خدمات و تثبیت آن در ذهن مردم توسط شرکت ها و سازمان ها طراحی و ثبت می شود. با حفظ کیفیت کالاها یا خدمات و تبلیغات مستمر، هر وقت نام برند به گوش مردم برسد به صورت ناخودآگاه محصول و خدمات خاص آنها با کیفیتی عالی به ذهن مردم خطور کند یا اینکه هر موقع از محصول یا خدمتی خاص صحبت شود، برند شرکتی که در آن زمینه فعالیت می کند به ذهن مخاطب خطور کند.

یک برند خوب برای مشتری ارزش قائل شده و منافع مشخصی برای آنها تعریف می کند تا در رقابت میان شرکت ها و سازمان های مختلف، مردم کیفیت کالا و خدمت آنها را با توجه به سابقه و شهرت برند به سادگی تشخیص داده و برند آنها را انتخاب نمایند. برند علامتی اختصاری می باشد که شرکت ها برای معرفی کالا و خدمات خود از آن استفاده می نمایند. در واقع یک شرکت به وسیله برند تجاری آن شناخته می شود. در ثبت برند باید دقت داشته باشید که نام و لوگوی برند را به گونه ای هوشمندانه انتخاب و طراحی کنید تا به سرعت در اذهان عمومی ثبت شود.

دلایل ثبت برند تجاری

ثبت برند تجاری از مهمترین کارها برای حضوری قوی و رقابت در بازار کسب و کار می باشد. شرکت یا شخصی که می خواهد حضوری بلند مدت و موفق در بازار تجارت داشته باشد، باید نشان و برندی مخصوص برای خود داشته باشد و به وسیله آن شناخته شده و اعتبار کسب کند. این شرکت باید اقدام به ثبت برند و علامت تجاری خود نماید، در غیر این صورت ممکن است در معرض سوء استفاده قرار بگیرد.

شخص یا شرکتی که با اسم یا نشان تجاری خاصی مشغول فعالیت می باشد و عملکرد خوبی در زمینه بازاریابی و تبلیغات داشته است و به دلیل کیفیت کالا و خدمات و احترام به مشتری، بازار خوب و پر سودی برای خود دست و پا نموده است، اگر برند تجاری خود را ثبت نکرده باشد این امکان را به سودجویان می دهد که از برند او سوءاستفاده نمایند و سال ها تلاش و صرف وقت و هزینه آن شرکت را به نام خود تمام کنند. افراد سودجو می توانند برند و نام تجاری شرکت را به اسم خود ثبت کنند. در این صورت اثبات اینکه شما مالک برند هستید و آن شخص از نام تجاری شما سوء استفاده کرده کار آسانی نخواهد بود و نمی توانید به سادگی برند خود را پس بگیرید.

مزیت های ثبت برند و علامت تجاری

یکی از مزایای ثبت برند به رسمیت شناخته شدن در برابر قانون می باشد. در این صورت می توانید در صورت تقلید اشخاص یا شرکت ها از اسم و نشان تجاری شما، شکایت خود را تقدیم قانون کرده تا به آن رسیدگی نمایند. همچنین با ثبت برند و نشان تجاری می توانید در مقابل شکایت دیگران نسبت به تقلید نام و نشان خدماتشان ایستاده و به طور قانونی از خودتان دفاع نمایید. اگر برند و علامت تجاری خود را ثبت نکنید، دیگران می توانند به کسب و کار و نام و نشان تجاری شما تعدی کرده و آن را به اسم خود ثبت کنند و حتی به شما تهمت تقلب زده شود و از شما شکایت نمایند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: آشنایی با مزایا و معایب ثبت شرکت در ایران

یکی دیگر از مزیت های ثبت برند این است که می توانید با شهرت و کسب اعتبار برای برند و نشان تجاری خود، آن را به عنوان دارایی بزرگی مانند ملک و خودرو به مزایده گذاشته و بفروشید. با ثبت نشان تجاری خود می توانید به سادگی بازاریابی کرده و همچنین اقدام به اعطای نمایندگی نمایید و صاحب درآمدی مستقل شده و سبب اشتغال زایی برای دیگران شوید. به وسیله برند ثبت شده خود می توانید از بانک ها درخواست وام کرده و کسب و کار خود را گسترش دهید. مهمتر از همه این که بدون ثبت علامت و برند تجاری نمی توانید شرکت خود را به صورت قانونی به ثبت برسانید.

انتخاب برند و علامت تجاری و کسب اجازه ثبت آن

مهمترین مرحله در ثبت برند تجاری، انتخاب اسم و تصویری زیبا و بامعنی می باشد که با نوع کالا و خدمتی که شرکت ارائه می دهد، همخوانی داشته باشد و به گونه ای انتخاب شود که قابلیت پیشرفت و مشهور شدن را داشته باشد. ارائه مدارک مورد نیاز برای ثبت برند نیز گام بعدی می باشد. گام بعدی که بسیار حائز اهمیت است، استعلام برند قبل از ثبت می باشد. قبل از اقدام برای ثبت نشان تجاری و صرف وقت و هزینه حتما باید برند انتخابی را استعلام کنید و مطمئن شوید که شبیه یا عین برند شما قبلا به ثبت نرسیده باشد.

اگر در همان طبقه ای که شما قصد ثبت نشان و برند تجاری را دارید برندی مشابه توسط شخصی دیگر ثبت شده باشد، قطعا اجازه ثبت آن را نخواهید داشت و برند شما رد خواهد شد. در گام بعدی شما باید اظهارنامه ثبت علامت تجاری را تکمیل و ارسال نمایید تا پرونده شما در نوبت بررسی 3 کارشناس و رئیس اداره ثبت نشان های تجاری قرار بگیرد. اگر ثبت نشان شما از نظر این اشخاص بلامانع تشخیص داده شود، از طریق ارسال پیامک به شما اطلاع خواهند داد تا شما بقیه مراحل را انجام دهید.

مراحل ثبت برند تجاری و کسب سند برند ثبت شده

پس از اینکه ابلاغیه پذیرش را دریافت نمودید، طبق اطلاعات موجود در ابلاغیه باید با داشتن کپی برابر اصل کلیه مدارکی که هنگام ثبت اظهارنامه در سایت قرار داده اید، به شکل حضوری به اداره مالکیت معنوی مراجعه کرده و در آنجا پرونده تشکیل دهید. گام بعدی پس از تشکیل پرونده، پرداخت هزینه انتشار آگهی ثبت برند تجاری در روزنامه می باشد. پس از چاپ آگهی در روزنامه رسمی، اشخاص ثالث تا 30 روز فرصت دارند به ثبت برند درخواستی شما اعتراض کرده و به صورت رسمی نسبت به طرح اعتراض خود اقدام نمایند.

چنانچه پس از 30 روز اعتراضی به برند مورد تقاضای شما وارد نشود، باید هزینه چاپ در روزنامه برای بار دوم را پرداخت کرده و هزینه حق ثبت را نیز پرداخت نمایید. پس از اتمام مراحل بالا و پرداخت کامل هزینه ثبت برند مورد تقاضا، هر دو روزنامه رسمی و مدارک باقی مانده را به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی برده و با ارائه رسید، سند برند ثبت شده خود را دریافت نمایید.

ثبت برند چه مدت طول می کشد؟

وقتی اظهارنامه برند و نشان تجاری خود را از طریق سامانه تکمیل کرده و ارسال می کنید، در صف بررسی کارشناس ها و رئیس اداره علائم تجاری قرار خواهد گرفت و اینکه چند نفر قبل از شما درخواست ثبت برند را داده اند و در صف انتظار هستند، مدت زمان ثبت برند شما را تعیین می نماید. اما به صورت کلی ثبت برند و علامت تجاری در حدود 2 تا 3 ماه طول می کشد. برای تسریع در زمان ثبت علامت تجاری و طول نکشیدن زیاد از حد از طریق شرکت های ثبت برند نظیر شرکت ما اقدام به ثبت نشان تجاری نمایید.

آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

ثبت برند مستلزم طی مراحل مشخصی می باشد که این مراحل حتما باید به صورت قانونی طی شوند. پس از ارسال اظهارنامه اگر صف انتظار طولانی نباشد برند شما تایید شده و نوبت به ثبت در روزنامه می رسد که باید طی دو مرحله درخواست ثبت برند شما در روزنامه رسمی چاپ شود. کمترین زمانی که ممکن است بتوانید علامت تجاری خود را ثبت نمایید، حدود 2 ماه می باشد. این زمان ممکن است بین 2 تا 4 ماه طول بکشد.

مدارک مورد نیاز ثبت برند برای شخص حقیقی و حقوقی

مدارکی که برای ثبت برند شخص حقیقی لازم است عبارت است از: کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی شخص درخواست کننده، اگر برند به صورت لاتین باشد کپی برابر اصل کارت بازرگانی، همچنین کپی برابر اصل مجوز فعالیت مانند پروانه بهره برداری، جواز تاسیس یا هرگونه مجوز فعالیت دیگر، همچنین 10 نمونه از برند نیز در ابعاد 6 در 6 سانتی متر لازم می باشد. مدارکی که برای ثبت برند شخص حقوقی لازم است عبارت است از: کپی روزنامه رسمی تاسیس شرکت، کپی آخرین روزنامه رسمی تغییرات شرکت در صورت موجود بودن، کپی برابر اصل از کارت ملی و شناسنامه افرادی که حق امضا در شرکت را دارند، کپی برابر اصل مجوز فعالیت، اگر برند به صورت لاتین باشد کپی برابر اصل از کارت بازرگانی و نیز 2 نمونه از برند در ابعاد 6 در 6 سانتی متر لازم می باشد.

آرم یا لوگوی برند

لازمه انتخاب و طراحی یک لوگوی مناسب و قوی، داشتن ایده مناسب برای این لوگو می باشد. تمام عوامل یک برند باید مکمل یکدیگر باشند و با خدمات ارائه شده به طور کامل متناسب باشند. لوگو به عنوان نماد بیرونی یک برند، مسئولیت سنگین تری دارد.

با نگاه کردن به لوگوهای معروف ملی و جهانی، خواهید فهمید که تمامی آنها مفهومی درباره کسب و کار مربوطه را در خود جای داده اند و متناسب با کسب و کار می باشند. پس در طراحی و انتخاب لوگو توجه کامل داشته باشید که لوگو نباید سرخودانه، اتفاقی و بی ربط طراحی شود. بر طبق تجربه، بهترین و خوش دید ترین لوگوها به شکل مستطیل و با ابعاد 2.5 در 4 طراحی شده اند.

چگونه برند خود را در کمترین زمان و با کمترین هزینه ثبت نماییم؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم. کمترین زمانی که طول می کشد برند مورد نظر خود را ثبت نماییم تقریبا 2 ماه می باشد. اما اگر در انتخاب نام و آرم برند و نشان تجاری دقت نکنیم و از برند خود استعلام نگیریم، پس از کلی اتلاف وقت و انتظار در صف تایید کارشناس ها و رئیس اداره ثبت علائم تجاری، برند ما مورد قبول واقع نشده و رد می شود.

در واقع عدم پذیرش برند مورد تقاضای ما باعث می شود کلی زمان از دست داده و هزینه های ما در مراحل اولیه بی اثر شوند. باید توجه داشته باشید اگر برند شما در بار نخست رد شود، شانس کمتری در دفعات بعد برای پذیرش دارد. برای اینکه مراحل ثبت برند شما با موفقیت طی شود از کارشناس های ما کمک بگیرید تا در کمترین زمان بتوانید برند خود را به ثبت برسانید.

برند ثبت شده تا چه مدت اعتبار دارد؟

برندهایی که ثبت می شوند به مدت 10 سال از تاریخ تقدیم اظهارنامه دارای اعتبار می باشند. پس از پایان اعتبار به مدت 6 ماه برای تمدید برند فرصت دارید. مالک برند برای حفظ آن به مدت 6 ماه فرصت دارد ولی اگر در این مدت اقدام به تمدید آن نکند، هر فردی که برای ثبت این برند تقاضا نماید می تواند با طی مراحل ذکر شده در بالا برند را به نام خود ثبت نماید. سایت ما با کارشناسان با تجربه خود آماده هرگونه خدمت رسانی به شما در زمینه ثبت برند و نشان تجاری می باشد.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چگونه علامت تجاری ثبت کنیم؟

راه اندازی سایت بعد از ثبت برند برای بازاریابی و فروش بیشتر

امروزه بیشتر مردم از طریق سایت ها و فضای مجازی خدمات مورد نیاز خود را در هر زمینه ای دریافت کرده و خریدهای خود را انجام می دهند. شما از طریق سئو کردن سایت می توانید در ارائه خدمات خود از طریق سایت موفق تر عمل نمایید. سئو یا بهینه سازی یک سایت برای بهبود کارایی، افزایش اعتماد و اعتبار سایت در میان موتورهای جستجو و مخصوصا کاربران می باشد.

رفتار کاربران در تعیین رتبه سایت بسیار حائز اهمیت می باشد. گوگل قادر است میزان رضایت کاربران از یک سایت را سنجیده و سایت های با کیفیت را به کاربران خود، پیشنهاد دهد. موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو و … اعتبار بیشتری به سایت های سئو شده می دهند و این یکی از راه های داشتن سایتی موفق می باشد.

نویسنده : توحید عزیززاده

واحد انفورماتیک موسسه آروین ثبت

لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران

14 آگوست 2019

مشاهده کامل
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز

11 آگوست 2019

مشاهده کامل
برای ثبت برند شخصی چه مراحلی را باید گذراند؟
برای ثبت برند شخصی چه مراحلی را باید گذراند؟

10 آگوست 2019

مشاهده کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین تخفیفات و جشنواره های آروین ثبت ثبت نام نمایید.

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

ارتباط با واتس آپ درخواست مشاوره رایگان