ثبت شرکت دانش‌ بنیان چگونه است؟

ثبت شرکت دانش‌ بنیان چگونه است؟

در حال حاضر بخشی از تولیدات فناورانه ای که در کشور اتفاق می افتد را شرکت‌های دانش‌بنیان رقم می‌زنند و تأسیس یک شرکت دانش‌بنیان حساسیت‌هایی دارد که چک میکنیم

ثبت شرکت دانش‌ بنیان چگونه است؟

با توجه به گسترش روزافزون نیاز کشور به تولید علم و استفاده از نیروهای جوان و باانگیزه برای تبدیل دانش به کالاهایی باارزش افزوده بالا و فروش این کالاها، شرکت‌هایی تحت عنوان شرکت‌های دانش‌بنیان پدید آمدند که می‌توانستند تمامی این موارد را در کنار یکدیگر به‌کارگیرند و درنهایت محصولی با کارایی‌های بسیار و همچنین ارزش‌افزوده بالا تولید نمایند.

در سال 1389 قانونی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که به‌موجب آن شرکت‌هایی که درزمینهٔ گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید کالا و خدمات در حوزه فناوری‌های برتر و باارزش افزوده فعالیت نمایند بانام شرکت دانش‌بنیان شناخته‌شده و امتیازاتی برای آنان در نظر گرفته شد.

اهداف شرکت دانش بنیان

شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند برای اهداف مختلف و متفاوتی تأسیس شوند که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی کشور شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری، هم‌افزایی علم و ثروت و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه که شامل طراحی و تولید کالا و خدمات دانش‌بنیان است را نام برد.

به‌طور عمومی ثبت شرکت دانش‌بنیان از بابت تولید محصول نبوده و ماشین‌آلات خاصی نیز در آن‌ها به‌کاربرده نمی‌شود بلکه این شرکت‌ها در تلاش هستند تا با به‌کارگیری نیروهای جوان و تحصیل‌کرده اطلاعاتی را تولید کنند که این اطلاعات درواقع همان محصولات شرکت به‌حساب خواهند آمد و می‌توانند از آن به جهت کسب سود و درآمد استفاده نمایند.

یکی از مباحثی که در ثبت شرکت دانش‌بنیان موردتوجه بسیار قرار خواهد گرفت مبحث طرح‌های صنعتی و مالکیت معنوی محصولاتی است که این شرکت‌ها تولید می‌کنند. مطمئناً حفظ این اطلاعات یکی از اصلی‌ترین اموری است که می‌بایست توسط این شرکت‌ها انجام شود.

با توجه به این امر که مالکیت معنوی محصولات تولیدشده توسط شرکت‌های دانش‌بنیان جز دارایی محسوب شده که قابل‌لمس نبوده ازاین‌رو حفظ حق مالکیت آن‌ها دارای شرایط خاص و ویژه‌ای بوده که به همین جهت توصیه می‌کنیم درصورتی‌که در این زمینه سؤالاتی دارید حتماً با آروین ثبت تماس بگیرید و از مشاورین این مجموعه درزمینهٔ مالکیت معنوی محصولات و اطلاعات تولیدشده توسط شرکت دانش‌بنیان اطلاعات لازمه را دریافت نمایید.

برای ثبت شرکت دانش‌بنیان چه مواردی موردنیاز است؟

برای این که بتوانید نسبت به ثبت شرکت دانش‌بنیان اقدام نمایید لازم است تا ابتدا یک ایده نو و خلاقانه در سر داشته باشید. درصورتی‌که جز افرادی هستید که از ایده مناسبی برخوردار هستید و مایلید تا ایده خود را به یک شرکت دانش‌بنیان تبدیل نمایید می‌توانید هم‌اینک با مشاورین ما در آروین ثبت تماس گرفته و شرایط تبدیل ایده به شرکت دانش‌بنیان را به‌طور کامل پیگیری نمایید همچنین می‌توانید شرایط ثبت شرکت دانش‌بنیان را ادامه مطالعه نمایید.

چگونه شرکت دانش‌بنیان ثبت کنیم؟

برای اینکه بتوانید نسبت به ثبت شرکت دانش‌بنیان مدنظر خود اقدام نمایید ابتدا می‌بایست آن را به‌صورت یک شرکت عادی به ثبت برسانید. برای این منظور می‌توانید به اداره ثبت شرکت‌های سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور مراجعه و مراحل ثبت عادی شرکت خود را طی نمایید.

به جهت ثبت شرکت به‌صورت عادی خود شخص شما می‌تواند نسبت به انجام امور اداری و پیگیری امور مربوط به آن اقدام نماید همچنین این امکان برای شما فراهم‌شده است که کلیه امور مربوط به ثبت شرکت تازه تأسیس خود را به آروین ثبت سپرده تا کارشناسان ما به‌جای شما پیگیر تمامی امور تا زمان ثبت شرکت شمارا انجام دهند.

پس از اینکه شرکت شما به ثبت رسید می‌بایست به جهت تبدیل نمودن شرکت به یک شرکت دانش‌بنیان اقدام نمایید تا بتوانید از مزایا و امکانات داشتن یک شرکت دانش‌بنیان بهره مند شوید برای این منظور می‌بایست به سایت www.daneshbonyan.ir رفته و نسبت به ثبت نام اقدام نمایید. در مرحله بعد با معرفی شرکت خود لازم است تا ارزیابی‌های اولیه به جهت تأیید شرکت صورت گیرد.

 توجه داشته باشید که قبل از اقدام برای ثبت شرکت دانش‌بنیان خود ابتدا می‌بایست آیین‌نامه تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان را مطالعه نمایید و پس از اینکه مطمئن شدید که شرکت شما صلاحیت‌های لازم را برای تبدیل شدن به یک شرکت دانش‌بنیان را دارد نسبت به ثبت شرکت دانش‌بنیان خود اقدام نمایید.

 همچنین می‌توانید قبل از انجام هر اقدامی با شماره‌های موجود بر روی وب سایت موسسه آروین ثبت تماس گرفته و از کارشناسان این مجموعه در ارتباط با ثبت شرکت دانش‌بنیان مشاوره‌های لازمه را دریافت نمایید.

درصورتی‌که شرکت شما در ارزیابی‌های اولیه جز شرکت‌هایی در نظر گرفته شد که می‌توانند به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان به ثبت برسند به صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی خواهید شد تا طرح خود را به آن صندوق ارائه نموده و از تسهیلات مربوطه به این امر نیز مطابق با اساسنامه صندوق بهره مند شوید.

به‌طور معمول تأیید شرکتهایی که مایل‌اند به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان به ثبت رسند 2 ماه به طول می‌انجامد و در این مدت‌زمان تمامی اطلاعات شرکت ازجمله اطلاعات مربوط به سهامداران و اعضای هیئت‌مدیره، رزومه فعالیت شرکت و همچنین اطلاعات مربوط به افراد درون سازمان موردبررسی قرار گرفته و درنهایت مشخص خواهد شد که آیا شرکت مذکور شرایط ثبت به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان را دارد یا خیر؟

درصورتی‌که پس از اقدام برای ثبت شرکت دانش‌بنیان مشخص شد که شرکت شما شرایط لازم برای تبدیل شدن به یک شرکت دانش‌بنیان را دارد درصورتی‌که در ابتدای راه هستید و به نوعی شرکت نوپا شناخته می‌شوید می‌بایست برنامه تولید و فروش محصولات دانش‌بنیان خود را به کارگروه مربوطه ارائه نمایید.

پس از ارائه زمان‌بندی برای مدت محدودی خواهید توانست از مزایای شرکت دانش‌بنیان استفاده نمایید. برای تمدید مدت‌زمان استفاده شرکت شما از سهمیه‌های شرکت دانش‌بنیان می‌بایست عملکرد شرکت شما مجدداً مورد ارزیابی قرار گرفته شود.

طریقهٔ ثبت نام در سامانه برای ثبت شرکت دانش‌بنیان

درصورتی‌که برای اولین بار قصد ورود به سامانه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان را دارید لازم است تا ابتدا با انتخاب گزینه ثبت نام و پس از آن تأیید تعهدات و آگاهی‌های لازم نام شرکت، شناسه ملی و همچنین پست الکترونیکی خود را وارد نمایید تا لینک فعال سازی سامانه به آن ارسال شده و با تأیید آن بتوانید نام کاربری خود را در همان ایمیل دریافت نمایید.

بدیهی است درصورتی‌که پس از گذشت 5 ساعت از ثبت نام نسبت به تأیید نام کاربری خود در سیستم اقدام ننمایید اکانت شما به‌طور خودکار از سامانه حذف خواهد شد ازاین‌رو لازم است تا حتماً از پست الکترونیکی معتبر و در دسترس برای ثبت نام خود استفاده نمایید.

توجه: درصورتی‌که شناسه ملی (نام کاربری) خود را ندارید می‌توانید با مراجعه به وب سایت www.ilenc.ir با سرچ نمودن نام شرکت خود شماره ملی مربوط به موسسه و یا شرکت خود را دریافت نمایید تا بتوانید از آن برای ثبت شرکت دانش‌بنیان خود استفاده کنید.

پس از اینکه کلیه اطلاعات خواسته شده به جهت ثبت شرکت دانش‌بنیان را در سامانه وارد نمودید وارد مرحله ارزیابی شده تا صلاحیت شرکت شما برای تبدیل شدن به یک شرکت دانش‌بنیان تأیید شود. به جهت تکمیل مشخصات برای ثبت شرکت دانش‌بنیان خود لازم است تا تصویر آگهی تأسیس شرکت به همراه آخرین تغییرات صورت گرفته در روزنامه رسمی شرکت را اسکن نموده و در سامانه بارگزاری نمایید.

 همچنین درصورتی‌که شرکت شما جز شرکت‌های نوپا به‌حساب می‌آید لازم است تا به‌صورت اختیاری نسبت به بارگزاری اسکن آخرین لیست بیمه شرکت در کنار خلاصه وضعیت حقوق و مزایا و تصویر آخرین اظهارنامه مالیاتی اقدام کنید.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟

در بخش بعد شما می‌بایست اطلاعات مربوط به بررسی فناوری طرح‌های دانش‌بنیان را تکمیل نمایید که برای این منظور می‌بایست نام شرکت، نوع شرکت، شماره ثبت، آدرس سایت اینترنتی را در کنار شماره تلفن ثابت، همراه و آدرس ایمیل را پر نمایید. در ادامه لازم است تا اطلاعات محصول خود را در کنار کاربرد آن را وارد کنید.

در بخشی دیگر لازم است تا جایگاه محصول در چرخه فناوری را از میان یکی از بخش‌های مطالعات اولیه، مطالعات تکمیلی، نمونه کارگاهی، نمونه آزمایشگاهی و نمونه صنعتی انتخاب نمایید و توضیحات لازم را برای انتخاب محصول در این جایگاه را ارائه نمایید.

با توجه به اینکه توضیحاتی که شما در رابطه با طرح پیشنهادی خود ارائه می‌دهید بسیار مهم بوده و یکی از عوامل انتخاب یا رد طرح شما می‌باشد ازاین‌رو لازم است تا تمامی اطلاعات پیرامون طرح ارائه شده را با ذکر آمار و ارقام به درستی در توضیحات خود قید نمایید.

درصورتی‌که اطلاعات کافی درزمینهٔ ارائه طرح توجیهی ندارید پیشنهاد می‌کنیم تا حتماً از مشاورین ما در آروین ثبت کمک گرفته تا راهنمایی‌های لازم برای ارائه بهترین طرح توجیهی برای ثبت شرکت دانش‌بنیان به شما ارائه شود.

درصورتی‌که اطلاعات خواسته شده در سامانه را به درستی تکمیل نموده باشید اطلاعات شما به کارگزاران مربوطه ارسال شده و نتایج بررسی کارگزاران توسط دبیرخانه برای تصمیم گیری نهایی به کارگروه ارجاع داده شده و در صورت تأیید شرکت شما این امکان را خواهد داشت تا برای مدت‌زمان 2 سال از طرح‌های حمایتی مخصوص شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده نمایید.

شاخص‌های تشخیص شرکت‌های دانش‌بنیان

انتخاب شرکت‌های دانش‌بنیان در دو دسته شاخص‌های عمومی و اختصاصی تقسیم می‌شوند شرکت‌هایی که مایل‌اند به شرکت دانش‌بنیان تبدیل شوند لازم است تا علاوه بر شاخص‌های عمومی یکی از موارد مشخص شده در شاخص‌های اختصاصی را نیز دارا باشد.

الف-شاخص های عمومی

حداقل دو سوم از اعضای هیات مدیره شرکت، حداقل دو مورد از شرایط ذیل را احراز کنند.

  • حداقل دارای مدرک کارشناسی باشند.
  • حداقل 3 سال سابقه فعالیت کاری یا علمی در حوزه فعالیت شرکت و یا سابقه مدیریتی داشته باشند.
  • دارای حداقل یک اختراع ثبت شده ارزیابی شده داخلی یا یک اختراع بین المللی مرتبط با حوزه کاری شرکت باشند.
  • حداقل نیمی از درآمد شرکت در یک سال مالی گذشته شرکت، ناشی از فروش فناوری، کالا و یا خدمات دانش‌بنیان (شامل خدمات تحقیق و توسعه و طراحی مهندسی مرتبط با فهرست کالاهای دانش‌بنیان و خدمات تخصصی دانش‌بنیان) آن شرکت از طریق قرارداد باشد.
  • سابقه بیمه پرداختی برای حداقل 3 نفر از کارکنان تمام وقت شرکت، حداقل 6 ماه باشد.

تبصره: شرکت‌هایی که در مرحله تجاری‌سازی اولین کالای دانش‌بنیان خود هستند، درصورتی‌که دارای تولید پایلوت موفق باشند و استانداردهای لازم را از مراجع ذی صلاح داخلی یا بین المللی کسب کرده باشند و دارای بازار مطمئن و یا اعلام نیاز معتبر همراه با قرارداد تولید کالا باشند از رعایت بند 1-2 مستثنا هستند.ب-شاخص های اختصاصی

  • شرکت‌های تولید کننده کالاهای دانش‌بنیان
  • شرکت می‌بایست تولید کننده کالا یا کالاهای دانش‌بنیان مطابق با فهرست کاهالای دانش‌بنیان مصوب کارگروه بوده و در دو سال گذشته آن کالاها را در قالب کالاهای جدید یا ارتقا یافته به بازار عرضه نموده باشد و یا دانش فنی آن را به واسطه انتقال و ایجاد دانش فنی از طریق فعالیت‌های تحقیق و توسعه نهادینه نموده باشد.

توجه داشته باشید که اعتبار ثبت شرکت دانش‌بنیان در دو دوره یک‌ساله قابل انجام بوده و درصورتی‌که شرکت دانش‌بنیان در این دو سال رتبه بندی خود را به پایان برساند و یا در صورت از دست دادن شرایط مندرج در آیین‌نامه در هر زمان فعالیت شرکت به‌صورت دانش‌بنیان لغو خواهد شود. ازاین‌رو پیشنهاد می‌کنیم درصورتی‌که به دنبال ثبت شرکت دانش‌بنیان بدون مشکل هستید حتماً با شماره‌های موجود بر روی سایت آروین ثبت تماس گرفته و از راهنمایی کارشناسان این مجموعه بهره مند شوید.

نویسنده : توحید عزیززاده

واحد انفورماتیک موسسه آروین ثبت

آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟
آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران

14 آگوست 2019

مشاهده کامل
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز

11 آگوست 2019

مشاهده کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین تخفیفات و جشنواره های آروین ثبت ثبت نام نمایید.

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

ارتباط با واتس آپ درخواست مشاوره رایگان