طرح صنعتی چیست و چقدر اهمیت دارد؟

طرح صنعتی چیست و چقدر اهمیت دارد؟

هر محصولی قبل از این‏که به مرحله تولید برسد لازم دارد تا ابتدا یک طرح اولیه از آن ایجاد شود. طرح اولیه‌ای که با استفاده از خطوط، رنگ‌ها و اشکال به‌صورت دوبعدی و یا سه‌بعدی از یک محصول ایجاد می‌شود با نام طرح صنعتی شناخته می‌شود.

طرح صنعتی چیست؟

قبل از اینکه یک محصول و یا کالا تولید شود لازم است تا ابتدا یک طرح اولیه از ظاهر آن ساخته شود، به این طرح که از مجموعه ترکیب خطوط، رنگ‌ها و اشکال به‌صورت دوبعدی و سه‌بعدی به وجود می‌آید طرح صنعتی گفته می‌شود و می‌توان مطابق با آن نسبت به تولید شکل ظاهری محصولات اقدام نمود. به‌عنوان‌مثال می‌توان به طرح خودرو بنز s500 و یا یک گوشی موبایل اشاره نمود.

مطمئناً یکی از تأثیرگذارترین عوامل در فروش یک محصول و ترغیب خریدار به خرید آن زیبایی ظاهری آن و طرح چشمگیری است که برای ظاهر آن محصول در نظر گرفته‌شده است.

با توجه به اهمیتی که طرح صنعتی در موفقیت تولید و فروش یک محصول دارد بسیاری از شرکت‌ها درزمینه ارائه طرح صنعتی دایر شده اند و تلاش می‌کنند تا به‌طور تخصصی با فعالیت در زمینه ارائه طرح صنعتی به شرکت‌ها و کارخانه‌های تولید کننده محصولات مختلف در فروش بیشتر محصولاتشان با ظاهری زیباتر و حرفه‌ای‌تر کمک نمایند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: ثبت شرکت دانش‌ بنیان چگونه است؟

آمار و ارقام رسمی که از 25 برند موفق تولید کننده طرح صنعتی به‌دست‌آمده است نشان‌دهنده آن است که این شرکت‌ها سالانه بالغ ‌بر یک میلیارد دلار از فروش طرح‌های صنعتی تولیدشده خود درامد کسب می‌کنند و این مسئله نشان‌دهنده بازار بسیار مناسب این حیطه برای فعالیت است.

اهمیت طرح صنعتی در چیست؟

برای آنکه بتوان اهمیت طرح صنعتی را مشخص نمود می‌توان به ذکر این مثال بسنده کرد: فرض کنید یک شرکت فعال درزمینهٔ آرایشی و بهداشتی درزمینهٔ تولید شامپوهای ضد شوره و ریزش موی سر فعالیت داشته و محصول آن از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است اما به دلیل بسته‌بندی ضعیفی که دارد فروش بالایی نداشته و در عوض رقبایی که حتی محصولات بی‌کیفیتی ارائه داده ولی بسته‌بندی پر زرق‌وبرق و جذابی داشته‌اند فروش بسیار مناسب‌تری را تجربه نموده‌اند.

اینجاست که می‌توان اهمیت یک طرح صنعتی خوب را در فروش بالاتر یک محصول حتی در صورت کم بودن کیفیت آن به خوبی متوجه شد.

تعریفی جامع از طرح صنعتی

اگر از منظر حقوقی بخواهیم طرح صنعتی را تعریف کنیم می‌توان این‌طور گفت که طرح صنعتی جنبه زیبایی و زیباشناسانه هر کالایی است که می‌تواند در حالت‌های دو بعدی و یا سه‌بعدی طراحی شود.

یک طرح صنعتی از مجموعه‌ای شامل اشکال، رنگ‌ها، خطوط و الگوها تشکیل شده است که در کنار یکدیگر می‌توانند ویژگی‌های یک طرح صنعتی را پدیدار نمایند. طرح صنعتی می‌تواند در کنار جنبه‌های زیباشناسی کاربرد خاصی نیز داشته باشند که از جمله آن‌ها می‌توان به آباژور و خودرو اشاره نمود.

از منظر قانون نیز در ماده بیستم قانون ثبت اختراعات و طرح‌های صنعتی و علائم تجاری آمده است هرگونه ترکیب خطوط و رنگ‌ها یا شکل سه‌بعدی با خطوط و رنگ‌ها با و بدون آن، به‌گونه‌ای که ترکیب یا شکل فراوردهٔ صنعتی یا محصولی از صنایع‌دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی گفته می‌شود. در یک طرح صنعتی فقط دسترسی به نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نخواهد شد.

محصولاتی که از حمایت طرح صنعتی برخوردار هستند

یک طرح صنعتی انواع گسترده‌ای از محصولات صنعتی و صنایع‌دستی را شامل می‌شود، به‌عنوان‌مثال از بسته‌بندی‌ها می‌توان در بخش بهداشتی به بسته ‌بندی شامپو در بخش لوازم خانگی به طرح تلویزیون، در تجهیزات نورپردازی به لوستر و…اشاره نمود.

شرایط حمایت از طرح صنعتی

برای اینکه بتوانید نسبت به ثبت طرح صنعتی خود اقدام نمایید می‌بایست طرح شما شرایط زیر را داشته باشد:

  • طرح صنعتی می‌بایست جدید و اصیل باشد: منظور از جدید و اصیل بودن در این بند آن است که همانند طرح ارائه شده نباید در هیچ کجای جهان ارائه شده باشد. به‌عنوان‌مثال در صورتی که شخصی در یک کشور خارجی برای عموم طرحی را افشا نموده باشد دیگر نمی‌توان از آن طرح در ایران استفاده نمود و آن را به‌عنوان یک طرح صنعتی به ثبت رسانید. این در حالی است که در صورتی که طرح مورد نظر را تنها به یک شخص نشان داده و از وی نظر پرسیده باشد افشا محسوب نشده و می‌توان آن طرح را در هر کشوری و در هر زمانی در صورت داشتن سایر شرایط به ثبت رسانید.
  • درگذشته در فنون و صنایع پیش بینی نشده باشد: منظور از این بند آن است که طرح ارائه شده در صورتی که برای افراد شاغل در صنعتی خاص شناخته‌شده باشد قابل ثبت به‌عنوان یک طرح صنعتی نخواهد بود.
  • طرح صنعتی با موازین شرعی، نظم عمومی و اخلاق اجتماعی مخالف نباشد

مدت‌زمان حمایت از طرح ثبت‌شده

قبل از هر چیز لازم است به این نکته اشاره شود که مدت‌زمان حمایت از طرح‌های صنعتی در کشورهای مختلف متفاوت بوده و هر کشوری با توجه به شرایط و قوانینی که دارد از طرح‌های صنعتی ثبت‌شده در آن کشور برای مدت‌زمان‌های مشخصی حمایت صورت می‌گیرد.

در ایران مطابق با ماده 28 قانون ثبت اختراعات و طرح‌های صنعتی و علائم تجاری مصوب سال 1386 مدت اعتبار طرح صنعتی 5 سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن در نظر گرفته‌شده است. این مدت می‌تواند برای مدت‌زمان 10 سال بعد در دو دوره 5 ساله تمدید نمود و درمجموع برای 15 شما می‌توانید طرح صنعتی مورد نظر خود را از حمایت‌های دولتی و حکومتی بهره‌مند سازید.

حقوق مربوط به طرح صنعتی

شخصی که نسبت به ثبت طرح صنعتی خود اقدام می‌نماید از حمایت‌های مختلفی از جانب دولت بهره‌مند خواهد شد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به قائل دانستن حق شکایت از افرادی که نسبت به ساخت، فروش، واردات کالایی که متضمن تمام یا بخشی از طرح ثبت‌شده باشد اشاره نمود.

بر این اساس در صورتی که شخص یا اشخاصی قصد نقض حقوق انحصاری دارنده طرح صنعتی ثبت‌شده را داشته باشند مجرم بوده و صاحب حق می‌تواند از آن‌ها در دادگاه شکایت نموده تا مجرمین یکی از جزاهای نقدی و یا 91 روز تا 6 ماه حبس را متحمل شوند.

ثبت طرح صنعتی به‌عنوان اختراع

گاهی ممکن است یک طراح طرحی را پدید آورده باشد که قابلیت ثبت به‌عنوان اختراع را نیز داشته باشد به همین منظور در صورتی که طرح ارائه شده سه شرط معروف اختراعات یعنی نو بودن، گام ابتکاری و کاربرد صنعتی را دارا باشد می‌توان از آن به‌عنوان یک طرح صنعتی یاد نمود.

طرح خود را در قالب کدام نظام ثبت کنیم؟

یکی از اصلی‌ترین نکات درزمینهٔ ثبت طرح صنعتی آن است که یک طرح صنعتی تنها از جنبه‌های زیباشناسانه محصول مورد حمایت قرارگرفته و ویژگی‌های فنی و کاربردی آن در قالب طرح صنعتی مورد حمایت قرار نخواهد گرفت از این رو می‌بایست در هنگام ثبت طرح صنعتی خود ابتدا تعیین کنید که کدام جنبه محصول برای شما اهمیت بیشتری دارد. از این رو بهترین کار آن است که با شماره‌های موجود بر روی وب‌سایت آروین ثبت تماس گرفته و از مشاورین ما در این مجموعه مشاوره‌های لازمه را دریافت نمایید.

دلایل ثبت طرح صنعتی

یکی از اصلی‌ترین سؤالاتی که بسیاری از صاحبان طرح‌های صنعتی از مشاورین آروین ثبت دارند این است که چرا باید نسبت به ثبت طرح صنعتی اقدام نمود و مزایای آن چیست؟ در پاسخ به این سؤال می‌توان این‌طور گفت که حمایت از طرح‌های صنعتی بخش جدایی‌ناپذیر استراتژی هر کسب و کاری است و این حمایت تنها در صورتی به وجود خواهد آمد که شما به‌عنوان مالک طرح صنعتی نسبت به ثبت طرح صنعتی خود به ‌صورت قانونی اقدامات لازم را انجام داده باشید.

همچنین می‌توان برای دلایل ثبت طرح صنعتی به موارد زیر نیز اشاره نمود که هر یک به تنهایی دلایل قانع کننده‌ای برای ثبت طرح صنعتی خواهند بود.

افرایش بازدهٔ سرمایه‌گذاری: در صورتی که طرح صنعتی شما به ثبت رسیده باشد و از آن حمایت‌های لازم صورت گیرد موجب افزایش بازده سرمایه گذاری درزمینهٔ هزینه‌های تولید و بازاریابی محصولات شما خواهد شد و دلیل آن نیز افزایش جذابیت و نوآوری در ظاهر محصولات و فروش بیشتر آن خواهد بود.

حقوق انحصاری: در صورتی که نسبت به ثبت طرح صنعتی مورد نظر خود نمایید از حمایت 5 الی 15 ساله برخوردار خواهید شد و شخص یا شرکتی به هیچ وجه نمی‌تواند نسبت به کپی‌برداری و سرقت طرح صنعتی شما اقدام نماید.

تقویت برند کسب‌وکار: یک طرح صنعتی می‌تواند به تنهایی یکی از اصلی‌ترین عوامل موفقیت برندها در بازارهای رقابتی شوند. هر چه شما از طرح‌های صنعتی زیباتر و مشتری پسند تری استفاده نمایید امکان شهرت یافتن برند شما بیشتر خواهد بود.

فرصت فروش و اعطای مجوز بهره‌برداری: پس از اینکه نسبت به ثبت طرح صنعتی خود اقدام نمودید کلیه حقوق مادی و معنی آن متعلق به شما خواهد بود از این رو می‌توانید در صورت تمایل نسبت به فروش طرح صنعتی ثبت‌شده خود اقدام نمایید و از این مسیر درامد زایی نیز داشته باشید.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چگونه علامت تجاری ثبت کنیم؟

طبقه بندی طرح صنعتی

برای اینکه بتوانید به خوبی نسبت به ثبت طرح صنعتی خود اقدام نمایید لازم است تا در هنگام ثبت طرح صنعتی خود نسبت به انتخاب طبقه‌ای که مایلید تا طرح شما در آن ثبت و موردحمایت قرار گیرد اقدام نمایید. در حال حاضر اداره مالکیت صنعتی طبقات مختلفی را برای ثبت طرح صنعتی در نظر گرفته است که شما می‌توانید هر یک از آن طبقات را بسته به نوع طرح خود انتخاب و طرحتان را در آن ثبت نمایید.

در صورتی که درزمینهٔ انتخاب طبقه طرح صنعتی خود سؤالاتی دارید نیز می‌توانید  سؤالات خود را از کارشناسان ما در آروین ثبت بپرسید برای این منظور می‌توانید با شماره‌های موجود بر روی سایت تماس حاصل فرمایید.

مدارک لازم برای ثبت طرح صنعتی

۱. مدارک مثبت هویت متقاضی (مالک) و طراح: تصویر شناسنامه و کارت ملی برای اشخاص حقیقی و تصویری از آگهی تأسیس و آگهی آخرین تغییرات شرکت و شناسنامه و کارت ملی دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی به‌صورت خوانا را شامل می‌شود. تصویر کارت ملی و شناسنامه باید در یک صفحه کنار یکدیگر قرار داده و در قالب «یک» فایل با وضوح مناسب بارگذاری شوند؛

۲. مدارک نمایندگی: شامل وکالت‌نامه رسمی در صورتی که نماینده قانونی تقاضای ثبت طرح صنعتی را بدهد؛

۳. تصاویر کالای مورد درخواست: توجه داشته باشید که این تصویر می‌بایست مطابق با شیوه‌نامه چگونگی توصیف طرح و ارائه تصاویر کالا تهیه‌شده باشد. برای اینکه در حین مراحل ثبت طرح صنعتی با مشکلی در این زمینه روبه‌رو نشوید بهتر است از قبل شیوه‌نامه را به خوبی مطالعه نمایید و یا از مشاورین آروین ثبت به جهت دریافت اطلاعات بیشتر کمک گیرید.

۴. ضمیمه کردن اصل گواهینامهٔ ثبت علامت تجاری: متقاضی می‌بایست تصویری واضح و مشخص را از اصل گواهینامه ثبت علامت تجاری با مالکیت خود را در قسمت ضمائم اظهارنامه بارگذاری نماید.

۵. درخواست کتبی به تأخیر انداختن انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی و تعیین مدت آن در صورت تمایل. برگهٔ درخواست باید اسکن و در قسمت ضمائم اظهارنامه بارگذاری شود.

۶. درخواست کتبی مبنی بر ذکر نشدن اسم طراح: اگر طراح نخواهد اسمش ذکر شود، برگهٔ درخواست باید اسکن و در قسمت ضمائم اظهارنامه بارگذاری شود.

۷. مدارک مربوط به حق تقدم: باید هم‌زمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر پانزده روز بعدازآن تاریخ تسلیم شود. این بخش ویژه اتباع غیر ایرانی یا شرکت‌هایی است که پیش از ثبت در ایران، در سایر کشورهای عضو کنوانسیون پاریس برای ثبت طرح صنعتی تقاضا داده‌اند.

طریقه ثبت طرح صنعتی

  • ابتدا می‌بایست به وب‌سایت اداره مالکیت صنعتی رفته و در آن نسبت به ثبت‌نام خود اقدام نمایید و پس‌ازآن نسبت به پر نمودن اظهارنامه ثبت طرح صنعتی به‌صورت الکترونیکی اقدام نمایید.
  • پس از ثبت اظهارنامه اداره مالکیت صنعتی اطلاعات واردشده در اظهارنامه و ضمائم آن را بررسی کرده و در صورتی که اطلاعات یا ضمائم آن ناقص باشد به شما اعلام نموده و شما می‌بایست به‌صورت اینترنتی نسبت به رفع نواقص و مشکلات اقدام نمایید.
  • در صورتی که اظهارنامه شما به ‌درستی ارسال‌ شده باشد اداره مالکیت صنعتی به‌منظور یافتن موارد مشابه در سامانه جست‌وجو نموده و در صورتی که مورد مشابه ای یافت نشود ابلاغیه پذیرش صادر می‌شود.
  • پس از صدور ابلاغیه می‌بایست نسبت به پرداخت هزینه‌های ثبت مطابق با تعرفه اقدام نمایید. پس از اینکه آگهی رسمی و چاپ در روزنامه رسمی انجام‌شده و مهلت‌های مربوط به آنان نیز سپری شد گواهینامه ثبت طرح صنعتی به نام شما صادر خواهد شد.

با توجه به اینکه فرایند ثبت طرح صنعتی حداقل یک ماه زمان نیاز دارد ازآنجایی‌ که ممکن است بسیاری از افرادی که طرح صنعتی خود را به ثبت برسانند اکثراً مدیران و یا کارکنان شرکت‌ها و کارخانه‌ها بوده و زمان لازم برای پیگیری مداوم امور را ندارند به شما پیشنهاد می‌کنیم که کلیه امور مربوط به ثبت طرح صنعتی خود را به کارشناسان آروین  ثبت سپرده و خیال خود را از بابت به ثبت رسیدن بدون مشکل طرح صنعتی خود راحت نمایید از این رو می‌توانید با شماره‌های موجود بر روی سایت آروین ثبت تماس گرفته و مشاوره رایگان درزمینهٔ ثبت طرح صنعتی دریافت نمایید.

نویسنده : توحید عزیززاده

واحد انفورماتیک موسسه آروین ثبت

آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟
آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

۲۴ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل
مزایای ثبت طرح صنعتی و نحوه فروش آن
مزایای ثبت طرح صنعتی و نحوه فروش آن

۲۴ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران

۲۴ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران

۲۳ مرداد ۱۳۹۸

مشاهده کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین تخفیفات و جشنواره های آروین ثبت ثبت نام نمایید.

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

درخواست مشاوره رایگان