تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز

تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز

کار در حوزه کسب و کار و تولید محصول نیازمند شرایطی است که در صورت برآورده شدن، از محصول ما پشتیبانی می کند. ثبت برند محصول به ویژه ثبت برند مواد غذایی امروزه یکی از ضروریات حوزه تولیدات صنعتی است.

زیرا ورود به حوزه مواد غذایی چون مستقیما با سلامت افراد جامعه در ارتباط است بسیار حساس است و در صورتی که تمامی عوامل دخیل برای راه اندازی کسب و کار در حوزه محصولات غذایی انجام و تکمیل شود، مجموعه به راحتی می تواند از محصول خود در برابر سودجویان محافظت کرده و اعتماد مصرف کنندگان را بیشتر به سمت خود جلب نماید.

اما ثبت برند مواد غذایی در این حوزه چه تاثیراتی بر روی کسب و کار صاحبان این مشاغل دارد؟ در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

منظور از برند و ثبت برند چیست؟

برند یا علامت یا نشان یا نام تجاری، را می توان عبارت یا نماد یا هر ویژگی دیگری از محصول دانست که مشخص کننده نوع محصول و خدماتی است که تولیدکننده آن ارائه می دهد و به وسیله این برند می توان از محصولات مشابه دیگر در همان حوزه کسب و کار متمایز شد.

استفاده از برند و ثبت آن صرفا برای شناساندن محصول نمی باشد و اهداف و مقاصد بزرگتری را دارد. با استفاده از برند و نام تجاری مختص خود و ثبت آن می توانید از حقوق مادی و معنوی محصول خود پشتیبانی کرده و اعتماد مصرف کنندگان را به خدمات و محصول خود بیشتر کرده و در مواقعی که از نام برند شما و یا محصول شما بدون اطلاع شما استفاده شود که اعتبار محصول و مجموعه زیر سوال برود، به راحتی می توانید از کسب و کار و محصول خود در برابر سودجویان حفاظت کنید.

برای مثال اگر در حوزه محصولات غذایی فعالیت می کنید، ثبت برند مواد غذایی شما می تواند این اطمینان خاطر را به مصرف کننده بدهد که محصولی کاملا بهداشتی را دریافت می کند و این بالا رفتن اعتماد و اعتبار به گسترش حوزه کار شما کمک می کند و می توانید در مراحل بعدی گسترش کسب و کار از این امتیازات استفاده کنید.

ثبت برند و رقابت

همه ما می دانیم که یکی از نیازهای اساسی بشر برای ادامه حیات، بعد از آب و اکسیژن برای تنفس، بحث خوراک و تامین آن می باشد و از گذشته های دور بشر یکی از فعالیت های روزانه خود را بر پایه تامین مواد غذایی قرار داده بود. تامین مواد غذایی مورد نیاز برای انسان به منظور تامین انرژی او برای ادامه حیات همواره نسبت به دیگر نیازهای او مانند نیاز به مسکن و پوشاک برتری داشته است.

در گذشته هر خانواده خود مسئول تامین خوراک بود و به شیوه های مختلف این امر را انجام می داد و در صورت نیاز از افراد دیگر هم استفاده می کرد. اما امروزه نحوه زندگی بشر به گونه ای تغییر پیدا کرده است که برای تامین این نیاز، خود نمی تواند شخصا به تهیه مواد غذایی بپردازد، چه برسد که مواد غذایی اولیه و خام را تهیه کند.

از این رو مجموعه ای از افراد و گروه هایی این وظیفه را بر عهده گرفته اند و مواد غذایی مورد نیاز جامعه را تامین می کنند. هر مجموعه بخشی از نیاز ما به هرم مواد غذایی را تامین می کند و مسلما در این زمینه برای پوشش کل مردم جهان، چندین شرکت و مجموعه فعالیت دارند و شرکتی بیشترین تقاضا را خواهد داشت که بالاترین کیفیت را ارائه دهد. اینجا است که بحث برند و ثبت برند مواد غذایی اهمیت خود را نشان می دهد.

ضرورت ثبت برند مواد غذایی در شناساندن محصول

گفتیم که برای تامین نیاز بشر در زمینه مواد غذایی مجموعه های بسیاری فعالیت دارند. از طرفی دانش عمومی نسبت به مواد غذایی و تاثیر آن بر سلامت بسیار بالا رفته است و همواره به دنبال محصولی می باشد که دارای بالاترین امتیاز و کیفیت است. از این رو صاحبان کسب و کار در زمینه تولیدات محصولات غذایی برای شناساندن خود به بازار مصرف کننده، فعالیت های تبلیغاتی گسترده ای را انجام می دهند. اما صرفا تبلیغات راهکار مناسبی نیست، زیرا باید سلامت محصول هم تایید شود و اعتماد مصرف کننده جلب شود.

یکی از راه های جلب اعتماد، ثبت برند مواد غذایی مجموعه تولید کننده است. زیرا این اطمینان را به مصرف کننده می دهد که این محصول تمامی مراحل قانونی و بهداشتی را سپری کرده است و به راحتی می تواند از محصول استفاده کند و شرکتی که دارای ثبت برند مواد غذایی است، خود می تواند از امتیازات و مزایای حقوقی بسیاری هم استفاده کند.

چه موادی نیازمند ثبت برند مواد غذایی می باشند؟

طبق قانون کشور و سازمان غذا و دارو چون مواد غذایی مستقیما با سلامت فرد و جامعه در ارتباط است از این رو ثبت برند مواد غذایی برای این محصولات ضروری است. اما چه مواردی شامل ثبت برند مواد غذایی می شوند؟ در اینجا حوزه دارویی و بهداشتی را کنار می گذاریم و صرفا به مواد غذایی و محصولات کشاورزی می پردازیم.

بنابراین می توان گفت تمام مواد غذایی که در بسته بندی های خاص و با نام اختصاصی عرضه می شوند نیازمند ثبت برند مواد غذایی هستند، مثل انواع کنسرو و کمپوت ها، مواد خشکی مانند آردها و چای، مواد لبنی، انواع شیرینی ها و شکلات که در بسته بندی های خاص و به منظور توزیع و پخش تولید می شوند، آب و نوشیدنی های مجاز و مواد پروتئین دار مانند انواع گوشت و بسیاری مود دیگر که در قالب توزیع شرکتی قرار می گیرند.

آیا محصولات خارجی وارد شده نیازمند ثبت برند می باشند؟

طبق قانون هرگونه محصول خوراکی و کشاورزی و بهداشتی و دارویی که وارد ایران می شود برای تهیه و توزیع، یکی از مجوزها و مدارکی که نیاز دارد تا در کشور به فعالیت بپردازد ثبت برند مواد غذایی مربوط به محصول می باشد و باید تمامی مراحل مربوط به سلامت و بهداشت را بگذراند. از این رو افراد چه حقیقی و چه حقوقی، در صورتی که قصد وارد کردن محصولی را دارند باید نام تجاری یا همان برند و نشانی سازنده محصول با درج نام کشور مبدا و شماره ثبت علامت در ایران را بر روی محصول خود درج کند و از این طریق محصول خود را عرضه کند.

ثبت برند مواد غذایی و حمایت از محصول

در قسمت های قبلی در مورد اینکه ثبت برند محصولات غذایی به شرکت ها جهت شناخته شدن بهتر و اعتماد بیشتر افراد کمک می کنند صحبت شد. اما ثبت برند مواد غذایی در این حوزه صرفا به این مورد ختم نمی شود. ثبت برند همانطور که گفته شد ثبت یک نام و نشان تجاری مختص همان مجموعه است و فرد یا افراد دیگر نمی توانند از این نام برای محصول خود استفاده کنند. ممکن است به تولید مشابهی در این زمینه بپردازند، برای مثال نوشیدنی تولید کنند، اما نمی توانند از نام برند دیگر بدون کسب اجازه و وکالت نامه حقیقی و حقوقی برای شناساندن محصول خود استفاده کنند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: تاثیر ثبت برند شرکت در رشد کسب و کار ها

از طرفی ثبت برند مواد غذایی به صاحبان کسب کار در این حوزه این امکان را می دهد که به راحتی در صورت اینکه هرگونه سوء استفاده از نام و نشان مجموعه شده باشد، شکایت خود را به مراجع مربوطه تقدیم کنند و به راحتی روند کار را جهت اثبات خود و محصول و مجازات افراد خاطی به سرانجام برساند. بنابراین می توان گفت شما با ثبت برند محصول خوراکی خود می توانید از حقوق مادی و معنوی محصول محافظت کرده و جلوی هر گونه کپی برداری غیرقانونی و سوء استفاده را بگیرید.

مزایای ثبت برند مواد غذایی

تا به اینجا در مورد ضرورت ثبت برند مواد غذایی صحبت شد که به نوعی می توان گفت خود گویای مزایای این اقدام می باشد. اما در این بخش بیشتر با مزایای آن آشنا خواهیم شد. در صورتی که شما برند خود را ثبت کنید، به نوعی برای خود ثروت و دارایی فراهم کرده اید، زیرا در صورتی که برند شما در بین افراد شناخته شود دارای اعتبار بالایی خواهد بود و زمانی که قصد واگذاری یا فروش نام تجاری خود را داشتید می توانید با قیمت بسیار بالایی برند خود را که اکنون بسیار شناخته شده است به فروش برسانید.

از طرفی می توانید در صورتی که قصد فروش برند خود را ندارید، می توانید با اعطای نمایندگی به افراد و مجموعه های دیگر نه تنها محصول خود را بیشتر به فروش برسانید، بلکه شناخته تر شده و درآمد بیشتر را نیز بدست خواهید آورد.

شما با ثبت برند مواد غذایی و خوراکی می توانید به راحتی به بازاریابی محصول خود بپردازید و همچنین برای مثال در نمایشگاه های بین المللی شرکت کرده و محصول خود را با نام خود عرضه کنید و از این طریق بیشتر و بیشتر شناخته شوید.

اگر در حوزه کاری خود نیازمند کمک هزینه مالی و دریافت وام هستید، باید گفت ثبت برند این امتیاز را به شما می دهد که نسبت به دیگر افراد برای دریافت وام ارجح تر باشید و از این طریق به تولید ملی و صنعتی کمک خواهید کرد.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: قوانین ثبت برند بین المللی چگونه است؟

تاثیر ثبت برند مواد خوراکی در جست و جوهای فضای مجازی

یکی از مزایایی که دنیای وب و فضای مجازی برای کسب و کارها فراهم کرده است، شناساندن بهتر افراد و حوزه کسب و کار آنها می باشد. زیرا امروزه بیشتر افراد برای آگاهی از موضوعی از اینترنت استفاده می کنند و جستجویی در این محیط انجام می دهند.

از این رو ثبت برند مواد غذایی شما می تواند شما را در جستجوهایی که انجام می شود و مرتبط با حوزه تولیدی شما می باشد کمک کند و باعث شناخته شدن شما و گسترش کسب و کار شما شود. اما به چه صورت؟

برخی از محصولات غذایی نیازمند احداث کارخانه نمی باشند و شما به راحتی می توانید در مکانی کوچک و یا حتی در منزل خود به تهیه آنها بپردازید.

اما برای شناساندن محصول خود به دیگران مسلما نیازمند مکانی هستید. اما این مکان لزوما نباید فیزیکی باشد. شما می توانید به راحتی با ایجاد یک وب سایت به نام خود و معرفی محصول خود در فضای مجازی شناخته شوید. اگر شما برند خود را ثبت کرده باشید اعتماد افراد هم به شما بیشتر شده و مراجعه کننده و درخواست بیشتری خواهید داشت.

شرایط و ویژگی های برند مواد غذایی

هر برند باید دارای ویژگی هایی باشد تا فرآیند ثبت انجام شود. هر برندی که قرار است برای خدمات خود ثبت کنیم نباید قبلا استفاده شده باشد و از نظر ظاهری باید کاملا گویای نوع محصول باشد و به صورت مختصر نمایش دهد که چه محصولی عرضه می شود.

همچنین طرح برند انتخابی نباید مبهم باشد و از نام ها و علامت های گمراه کننده نباید استفاده شود. طرح برند که برای ثبت برند مواد غذایی استفاده می شود نباید مشابه با طرح برند دیگری چه در حوزه خوراکی و چه دیگر حوزه ها باشد. طرح باید کاملا خلاقانه و ابتکاری و واضح باشد.

مراحل ثبت نشان تجاری مواد غذایی

در اینجا به صورت خلاصه و تیتروار مراحل ثبت برند مواد غذایی معرفی می شود:

 • رجوع به وبگاه اینترنتی مالکیت صنعتی
 • ورود به قسمت ثبت علامت تجاری
 • نوع اظهارنامه خود را انتخاب کنید
 • تکمیل مشخصات مالک
 • بارگذاری مدارک لازم
 • بررسی مجدد اطلاعات و مدارک بارگذاری شده و تایید آنها
 • پرداخت هزینه ثبت به صورت اینترنتی
 • شماره اظهارنامه و رمز شما از طریق پیامک به شما ارسال می شود
 • ارسال مدارک و فیش لازم به نشانی مرکز و تایید یا رد آنها توسط کارشناس حوزه
 • واریز فیش نهایی و اعلام در روزنامه رسمی قوه قضایی بعد از تایید مدارک
 • در پایان در صورتی که قبلا برند ثبت نشده باشد و اعتراضی برای آن نباشد مراحل دریافت و ثبت برند در وبگاه اینترنتی انجام می شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نشان تجاری مواد غذایی

قبل از اینکه به ثبت نشان تجاری خود بپردازید لازم است که ابتدا مراحل ثبت شرکت و دریافت پروانه بهره برداری را طی کنید زیرا در صورتی که این مجوزها را در اختیار نداشته باشید برای ثبت برند نمی توانید اقدام کنید. بعد از اینکه شرکت خود را ثبت کردید و آماده خدمات رسانی بودید، می توانید به راحتی برای ثبت برند مواد غذایی خود اقدام کنید.

بسته به نوع فعالیت که توسط افراد حقیقی یا حقوقی انجام می شود، مدارک مورد نیاز متفاوت می باشد که در ادامه به صورت خلاصه بیان شده است:

مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی  

همراه داشتن کپی شناسنامه و کارت ملی فرد متقاضی، کپی جواز کسب یا هرگونه مجوز که بیان کننده فعالیت مجاز فرد متقاضی است، کپی کارت بازرگانی فرد متقاضی، نمونه طرح مربوط به نشان تجاری در ابعاد 10*10 سانتی متر، اگر وکیلی مراحل ثبت برند را انجام می دهد باید وکالت نامه از سوی فرد متقاضی داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقوقی  

کپی و اصل از آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی و هرگونه تغییراتی که در زمینه آدرس و نام صورت گرفته است. همراه داشتن کپی از مجوزهای لازم مانند پروانه بهره برداری و مجوزهای تاسیس، کپی کارت بازرگانی، کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت، نمونه طرح برند در ابعاد 10*10 سانتی متر و مهر شرکت، در صورتی که وکیلی این مراحل را انجام می دهد باید وکالت نامه از سوی شرکت همراه داشته باشد.

هزینه های ثبت برند محصولات خوراکی

هر محصولی که برای ثبت برند آن اقدام می شود با توجه به نوع و توزیع و گستردگی آن و اینکه فعالیت مجموعه به صورت حقیقی است و یا حقوقی، هزینه های متفاوتی را شامل می شود. برای ثبت برند و تهیه مدارک لازم و همچنین طراحی نشان تجاری و چاپ و استعلام برند در روزنامه خود همراه با پرداخت هزینه می باشد. زمانی که این موارد مشخص شد، هزینه نهایی با توجه به شرایط فرد متقاضی اعلام می شود.

نویسنده : توحید عزیززاده

واحد انفورماتیک موسسه آروین ثبت

آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟
آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران

14 آگوست 2019

مشاهده کامل
برای ثبت برند شخصی چه مراحلی را باید گذراند؟
برای ثبت برند شخصی چه مراحلی را باید گذراند؟

10 آگوست 2019

مشاهده کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین تخفیفات و جشنواره های آروین ثبت ثبت نام نمایید.

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

ارتباط با واتس آپ درخواست مشاوره رایگان