تفاوت های شرکت های دانش بنیان با شرکت های عادی

تفاوت های شرکت های دانش بنیان با شرکت های عادی

در واقع تسهیلات و مزایایی که پس از راه اندازی شرکت دانش بنیان برای شرکت فراهم می شود، زمینه مناسبی را ایجاد می کند تا این شرکتها بتوانند با بهره گیری از آنها، علاوه بر کاستن از مشکلات پیش روی شرکت، بتوانند از افراد نخبه در جهت تولید کالاها و خدماتی که به توسعه ی اقتصاد کشور و تجاری سازی علم و دانش منجر می شود، استفاده نمایند. در این مقاله با معرفی شرکت های دانش بنیان، به چگونگی راه اندازی شرکت دانش بنیان و تفاوت های شرکت های دانش بنیان با شرکت های عادی می پردازیم.

آشنایی با شرکت دانش بنیان

دانش بنیان، اصطلاحی که امروزه به عنوان یک مجوز یا گواهینامه برای شرکت هایی است که از نظر کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت و تحت نظارت معاونت علمی ریاست جمهوری، در طول یک پروسه اعطا می شود. در این روند، محصول و خدماتی که شرکت متقاضی دانش بنیان شدن عرضه می کند، بسیار مهم است.

این شرکت ها بر پایه ی خدمات و محصولاتی بنا شده اند که در طراحی و ساخت آنها، از تکنولوژِی و علم روز استفاده می شود.  به طور کلی در روند تشخیص صلاحیت، محصولات یا خدمات از دو جنبه ی معیارهای اساسی و بررسی معیارهای عمومی شرکت، مورد ارزیابی قرار می گیرند. پس از آن، شرکت رتبه بندی می شود و مطابق رتبه بندی، از آنها حمایت می گردد. در راه اندازی شرکت دانش بنیان، این شرکت ها به سه نوع تقسیم بندی می شود.

شرکت دانش بنیان نوپا

شرکت دانش بنیان نوپا، استارتاپ هایی هستند که معمولا عمر کوتاهی در حد کمتر از سه سال دارند. این نوع شرکت ها از تعداد افرادی کمی تشکیل شده اند که گاها به صورت نیمه وقت و غیر مستقر در آن فعالیت می کنند. این شرکت های به دو نوع نوپا نوع یک و نوپا نوع دو تقسیم بندی می شوند. در این گونه شرکت ها اظهارنامه ی مالیاتی نداریم و درآمد آنها در این اظهارنامه صفر عنوان می شود. با اینکه بیشتر شرکت های نوپا با کمک اساتید و اعضای هیئت علمی، تشکیل می شوند، اما حضور الزامی یک اعضای علمی در آن قید نشده است.

از معیارهای شرکت های دانش بنیان نوپا نوع یک می توان گفت:

 • سطح فناوری کالا یا خدمتی که ارائه می کنند باید به تحقیق و توسعه ی بالایی نیاز داشته باشد، خواص و کارکرد های پیچیده ای در محصول ایجاد کند و قابل کپی برداری به آسانی نباشد.
 • کالاهایی که برای دریافت تاییدیه دانش بنیان ارائه می شود، باید حداقل یک نمونه ی آزمایشگاهی داشته باشد و یا خدمات آن، دارای اسناد فروش باشد.
 • دانش فنی محصول یا خدمات باید به صورت تحقیق داخلی، مهندسی معکوس و یا ایجاد تغییرات اساسی در طرح های بیرونی باشد.
مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: ثبت شرکت دانش‌ بنیان چگونه است؟

شرکت دانش بنیان تولیدی

در راه اندازی شرکت دانش بنیان، لازم است این نوع شرکت ها در اظهار نامه ی مالی خود، 50 درصد از درآمد یک سال مالی شان را از طریق فروش محصولات و خدمات دانش بنیان و نوآورانه ی خود بدست آورده باشند. از شرایط دیگر شرکت دانش بنیان تولیدی، صرف 5 درصد از میزان فروش محصول سالانه در بخش تحقیق و توسعه است که برای رشد نوآوری و حرکت شتابان علمی کشور در این بخش صرف می شود.

تعداد نیروی انسانی مستقر در این نوع از شرکت ها باید به گونه ای باشد که در تعداد بیشتر از 50 نفر تمام وقت، 20 درصد از آنها حداقل مدرک کارشناسی داشته و در تعداد کمتر از 50 نفر تمام وقت، حداقل 30 درصد از تعداد از افراد نیز دارای مدرک کارشناسی باشند. همچنین لازم است که برای حداقل سه نفر از کارکنان تمام وقت به مدت حداقل 6 ماه حق بیمه ی آنها پرداخت شده باشد.

شرکت دانش بنیان صنعتی

این شرکت ها با توجه به آیین نامه های ارزیابی و تشخیص موسسات دانش بنیان، از تجربه کافی و سابقه ی مناسب در زمینه ای که فعالیت می کنند، برخوردار می باشند. از مزایای این گونه شرکت ها می توان به حمایت از سوی کارگروه، معافیت های مالیاتی بر محصولات، اجازه ی استفاده از تمام تسهیلات قانونی که در راستای حمایت از شرکتهای دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات وجود دارد، برای محصولات خود که به تایید رسیده اند، دارد.

از دیگر انواع شرکت های دانش بنیان می توان به شرکت های دانش بنیان تجاری سازی و شرکت دانش بنیان فرآیندی و خدماتی نیز اشاره نمود.

در شرکت های دانش بنیان تجاری سازی، خدمات شرکت در جهت رونق کسب و کارهای شرکت های دانش بنیان و سهولت در فعالیت آنها می باشد. هم چنین در شرکت های دانش بنیان فرآیندی و خدمات، به شرط آنکه محصولات و خدمات غیردانش بنیان توسط تجهیزات و فرآیند های مطابق آیین نامه ارزیابی شرکت های دانش بنیان تولید شود، این شرکت های جزو شرکت های دانش بنیان شناخته می شوند.

اهداف ایجاد شرکت های دانش بنیان

از جمله اهدافی که برای راه اندازی شرکت دانش بنیان وجود دارند، عبارتند از:

 • جذب ایده ها و تبدیل آنها به محصولات و مشاغل پایدار
 • تلاش در جهت تجاری سازی علم و دانش
 • تحقق اهداف علمی کشور
 • توانمند نمودن دانش آموختگان واقعی در جهت ورود آنها به بازار کار
 • حمایت از فعالیت های نوآورانه، سمت دهی و هدایت آنها به سوی تولید فناوری های برتر
 • استفاده از توانمندی ها و قابلیت های دانشگاه ها و واحدهای پژوهشی و بکارگیری آنها در جامعه
 •  تشویق و ترغیب اعضای هیئت علمی، دانشجویان، مخترعان، نوآوران و متخصصان
 • تقویت اقتصاد دانش گرا
 • تشویق و ترغیب مراکز اقتصادی و دستگاه های اجرایی در جهت بکارگیری از فناوری ها و یافته های تحقیقاتی
 • هم افزایی دو سطح علم و ثروت در کنار یکدیگر

تفاوت های شرکت های دانش بنیان با شرکت های عادی

از تفاوت های شرکت های دانش بنیان و شرکت های معمولی می توان به  شرایط ثبت شرکت دانش بنیان  و معمولی  اشاره نمود. به عنوان مثال شرکت های دانش بنیان، باید تولید کننده ی محصولات و خدمات نوآورانه باشند و بتوانند دانش فنی آن را نهادینه سازی کنند. همچنین لازم است محصولات آنها پیچیدگی هایی چه از نظر فنی و چه تحقیقاتی داشته باشد. در حالیکه در شرکت های عادی، با انعقاد قراردادی بین حداقل دو نفر (باتوجه به نوع شرکت) و با ترکیب و امتزاج اموال شرکا و رضایت طرفین، می توان اقدام به راه اندازی یک شرکت معمولی نمود.

از جمله دیگر تفاوت های شرکت های معمولی و شرکت های دانش بنیان، تسهیلات و مزایایی است که برای شرکت های دانش بنیان ارائه می شود. علاوه بر اینکه شرکت های دانش بنیان می توانند از مزایای قانونی و شخصیت حقوقی مانند یک شرکت معمولی استفاده کنند، تسهیلات و مزیت های دیگری نیز مانند معافیت عوارض مالیاتی، اعطای تسهیلات کم بهره بلند مدت و … که مخصوص این گونه از شرکت های دانش بنیان می باشد، برای آنها در نظر گرفته می شود.

تفاوت های شرکت های دانش بنیان با شرکت های عادی در مدیریت آنها

در مدیریت شرکت های دانش بنیان، صبر و حوصله و آینده نگری بسیار اهمیت دارد. معمولا شرکت های دانش بنیان باید طوری مدیریت شوند تا در پی شکست های متوالی که در تولید محصولات خود دارند، بتوانند با تجربیات خود را افزایش دهند و در نهایت بتوانند محصولی را برای عرضه ارائه نمایند.

همچنین در مدیریت شرکت های دانش بنیان، ممکن است مشکلات ویژه ای وجود داشته باشند که می توان به وجود بوروکراسی های اداری، کمبود منابع مالی و اختصاص آن برای مدیریت شرکت، بی اعتمادی که در محصولات دانش بنیان ممکن است به وجود آید و نیازمند مدیریت صحیح مجموعه داخلی و بیرونی می باشد، تاخیراتی که در تامین مالی در قرارداد های دولتی وجود دارد و یکی دیگر از معضلاتی که در مدیریت شرکت های دانش بنیان نیز می توان عنوان کرد، ناتوانی در بازاریابی و تجارت محصولات و خدمات آنها می باشد.

تفاوت های شرکت های دانش بنیان با شرکت های عادی در راه اندازی شرکت دانش بنیان و معمولی

از جمله تفاوت های تشکیل شرکت های دانش بنیان در مرحله ی راه اندازی می توان گفت:

با اینه در مرحله ی اول شرکت باید در قالب یک شرکت معمولی در اداره ثبت شرکت سازمان ثبت اسناد به ثبت برسد که تا این قسمت مشابه شرکت های عادی است اما در ادامه ی کار، شرکت متقاضی دانش بنیان باید وارد سامانه ی ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان شود تا بتواند با ارائه ی مدارک و شرایط ویژه ی خود، مورد ارزیابی از سوی کارگروه ارزیابی گردد و به درخواست آن پاسخ داده شود. در حالی که در شرکت های معمولی تا مرحله ی پذیرش اینترنتی و صدور آگهی پیش رفته و مراحل راه اندازی آنها کوتاه تر است.

البته باید توجه داشته باشید که راه اندازی یک شرکت دانش بنیان با توجه به شرایط که ذکر شد، به مراتب پیچیدگی های بیشتری نسبت به تاسیس یک شرکت معمولی دارد و مجموعه ی دانش بنیان باید بتواند صلاحیت ارزیابی و تشخیص شرکت دانش بنیان را کسب نماید.

مدارک لازم در جهت راه اندازی شرکت دانش بنیان

از جمله مدارک لازم برای ثبت شرکت دانش بنیان می توان اشاره کرد به:

 • رزومه ی شرکت
 • تصویری از آگهی تاسیس شرکت در کنار آخرین تغییرات آن در روزنامه رسمی
 • ارائه ی اظهارنامه ی مالیاتی که برای راه اندازی شرکت دانش بنیان ضروری است. این اظهار نامه باید آخرین نسخه ارسالی به سازمان امور مالیاتی باشد.
 • ارائه ی لیستی از بیمه شرکت که باید آخرین نسخه از آن باشد.
 • ارائه ی وضعیت حقوق و دستمزد همراه با مزایا

همچنین مدارکی که به صورت اختیاری می توان در کنار مدارک لازم برای راه اندازی شرکت دانش بنیان ارائه نمود عبارتند از:

 • نمودار سازمانی شرکت
 • از دیگر مدارک لازم برای راه اندازی شرکت دانش بنیان می توان به مجوز های شرکت اشاره نمود. مجوز هایی از قبیل پروانه بهره برداری، مجوز تاسیس و …

فرآیند راه اندازی شرکت دانش بنیان

برای بیان مراحل ثبت شرکت دانش بنیان و پاسخ به چگونگی راه اندازی یک شرکت دانش بنیان باید گفت:

در مرحله اول برای راه اندازی شرکت دانش بنیان، لازم است تا یک شرکت یا موسسه حقوقی خصوصی یا تعاونی ثبت شود. در گام اول شما شرکتی را در اداره ی ثبت شرکت های سازمان ثبت اسناد مانند سایر فرآیند های ثبت شرکت، ثبت و ایجاد می کنید. در این گام تفاوتی ندارد که نوع شرکت چه باشد.زیرا در این پروسه، ثبت شرکت ها به یک طریق انجام می شوند. شما می توانید.

در گام دوم راه اندازی شرکت دانش بنیان، لازم است از طریق آدرس اینترنتی  daneshbonyan که مربوط به کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت می باشد، ثبت نام کنید تا مورد ارزیابی قرار بگیرید. در این گام از راه اندازی شرکت دانش بنیان، شما باید به شاخص هایی که در آیین نامه ی تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان وجود دارد، توجه کنید و شرایط آن را فراهم نمایید.. شرکتی که این شاخص ها را داشته باشد، می تواند مراحل ارزیابی و راه اندازی شرکت دانش بنیان را طی کند. پس از این ارزیابی، از طریق کارگروه راه اندازی شرکت دانش بنیان تایید یا رد می گردد. در صورت تایید شرکت شما به صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی و ارجاع داده می شود.

 پس از این مرحله، برای راه اندازی شرکت دانش بنیان، طرح خود را به صندوق ارائه نموده تا بتوانید از تسهیلات مربوط به شرکت دانش بنیان با توجه به اساسنامه ای که برای صندوق وجود دارد، بهره مند شوید.

شرکت ها پس از تولید کالا یا خدمات و یا ارایه ی برنامه ی تولید، می توانند پس از ارزیابی، به مدت محدودی از تسهیلات و مزایایی که در قانون راه اندازی شرکت دانش بنیان وجود دارد، بهره مند شوند. تمدید این مزایا، منوط بر ارزیابی مجدد است.

کارشناسان شرکت ما با تجربه و اطلاعاتی که دارند، می توانند در هر مرحله از راه اندازی شرکت دانش بنیان به شما مشاوره دهند.

ثبت اطلاعات در سامانه ارزیابی برای راه اندازی شرکت دانش بنیان

کلیه اطلاعات قبل از ارزیابی شرکت برای راه اندازی شرکت دانش بنیان باید ابتدا وارد سامانه ی ارزیابی و تشخیص شرکت ها و موسسات دانش بنیان شود. از جمله این اطلاعات می توان به نام شرکت، شناسه ی ملی، پست الکترونیک اشاره نمود. سپس لینک فعال سازی به پست الکترونیک ارسال شده و باید لینک فعال سازی برای دریافت نام کاربری(شناسه ملی) فعال شود.

متقاضیان با مراجعه به سایت ilenc می توانند مشخصات مورد نیاز شرکت را دریافت نموده و در سامانه ثبت نمایند. سپس کلید ذخیره اطلاعات انتخاب کرده و همچنین برای تکمیل اطلاعات، تصویر مدارک خواسته شده را در سامانه بارگذاری کنند. همینطور لازم است آخرین لیست بیمه شرکت در کنار خلاصه وضعیت دستمزد ها و آخرین اظهارنامه ی مالیاتی(تصویر آن) به سازمان امور مالیاتی ارسال شود.

در بخش صنعت و فناوری، لازم است اطلاعات محصول تکمیل شود. نکته ای که لازم است توجه کنید، تمامی آمار و ارقام، به همراه توضیحات باید همواره مستندات کامل ارائه شود تا برای کارشناسان سرمایه گذار، شبهه پیش نیاید. این اطلاعات در نهایت به کارگزاران مربوطه ارسال و با تصمیم دبیرخانه به کارگروه یا کمیته ی کارشناسان ارجاع داده می شود تا تایید یا رد شود.

خدمات ثبت برند آروین ثبت

برند امروزه یک علامت تجاری است که شرکت ها برای متمایز کردن محصولات و خدمات خودشان و شناساندن آنها به مشتریان خود در قالب یک مجموعه کالا و خدمات، آن را اخذ می کنند. ثبت برند راهکاری است که امروزه مزیت های مختلفی را برای شرکت ها در سطح جهان ایجاد می کند. ازجمله قانونی شدن، ایجاد دارایی، تقویت بازاریابی محصولات و خدمات خود، تامین وام و سرمایه، ایجاد تمایز و ایجاد نمایندگی.

نویسنده : توحید عزیززاده

واحد انفورماتیک موسسه آروین ثبت

آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟
آیا در زمان کم امکان ثبت علامت تجاری وجود دارد؟

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران
لیست برند های معروف و موفق زعفران در ایران

15 آگوست 2019

مشاهده کامل
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران
هزینه ها و قوانین ثبت برند پوشاک در ایران

14 آگوست 2019

مشاهده کامل
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز
تاثیر ثبت برند در فروش کسب و کار مواد غذایی + مدارک و هزینه های مورد نیاز

11 آگوست 2019

مشاهده کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

جهت اطلاع از آخرین تخفیفات و جشنواره های آروین ثبت ثبت نام نمایید.

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

ارتباط با واتس آپ درخواست مشاوره رایگان